Minimalistická kosmetická taštička (#diykosmetika)

Minimalistická kosmetická taštička (diy kosmetika)

Normální kosmetická taštička je pro mě pasé. Do kabelky hodím maximálně tužku a rtěnku. A když už někam jedu, je to letadlem a jen s příručním. Z mojí kosmetické taštičky se stal kosmetický pytlík. Tak “velký”, že na mě občas u kontroly na letišti s podezřením koukají, nevěří, že jsem ke kontrole předložila všechno.

Kdysi jsem ve své kosmetické taštičce tahala všechno možné. Teď to je to jen pár věcí a nic mi nechybí. A dneska se tomu říká minimalistická kosmetická taštička. (Mít jen to, co skutečně potřebuju, rovná se minimalismus přeci :).)

Poznámka: Prakticky všechnu kosmetiku mam vlastní výroby. Nicméně svoji výbavu si klidně sestavíte i z kosmetiky kupované – tady bych se ale přimlouvala za produkty kvalitní, skutečně přírodní a od solidního výrobce. Odkazy na recepty na webu najdete v textu, případně u některých produktů odkaz na ebook, ve kterém se recept nachází.

Minimalistická kosmetická taštička teoreticky

Jsou dvě cesty k minimalistické kosmetické taštičce – můžeme začít kosmetiku minimalizovat v každodenním životě, a nebo až ve chvíli, kdy si chystáme kufr. Já šla tou první cestou a rozhodně to doporučuju všem ostatním.

Ideální je minimalizovat naši kosmetickou výbavu celkově – skutečně platí, že čím míň produktů, tím míň starostí. Oceníme to v koupelně, rozdíl uvidíme při nákupech a naše kabelka bude o něco lehčí. Nebudeme pořád vyhazovat plastové obaly, řešit prošlé produkty ani se rozhodovat, na který krém máme zrovna “chuť”.

V prvé řadě je potřeba si uvědomit, co skutečně potřebujeme, jaké typy produktů nám fungují. A že spoustu produktů reálně nepotřebujeme, jen možná máme ten dojem (reklamy a chytré ženské časopisy, známe :)).Když se chystáme na cestu, nejlepší je sbalit jen to, co běžně používáme, případně si z toho jen odebereme do cestovního balení. Víme, že nám ty produkty budou fungovat, že nepřinesou nepříjemná překvápka.

Vždycky, když si kosmetiku balím s sebou, pochvaluju si, že všechny produkty vyrábím v malém balení. Kosmetiku si připravuju v množství k rozumné spotřebě (nevyrábím do zásoby, o mých důvodech jsem psala tady). Takže produktů, které bych potřebovala přemístit do malých obalů, je jen pár, jestli vůbec. Často si prostě jen vezmu jiný typ produktu, který v malém balení už mám.

Pokud se chystáte minimalizovat až před cestou, redukujte počet produktů a velikost balení. Nesnažte se dělat velké změny a kroky do neznáma. Pokud používáte normální šampon, neberte si na cestu neodzkoušený šampuk. Neberte čtyři rtěnky, sbalte jen vaši nejoblíbenější.

Minimalistická taštička prakticky

Každý má jiné potřeby i představy, co se týče množství produktů a jejich skladby. Já jich mívala skutečně mraky, nicméně reálně jsem jich používala jen pár. Skvělé je, že pohled na věc se vyvíjí a když jednou začnete redukovat, stačí sebrat jeden kousek a tím nastartovat velkou změnu. Svoji kosmetickou výbavu tak minimalizujte podle sebe, klidně pozvolna.

Minimalistická kosmetická taštička (diy kosmetika)

V kosmetické taštičce by měly být obsaženy produkty čistící/mycí, pečující, dekorativní, deodorant (a případně parfém) a “první pomoci”. Tak to mám aspoň já většinou a vím, že mě nic nepřekvapí. Často jeden produkt zastane řadu funkcí, o to líp.

Čistící a mycí produkty

Mezi čistící/mycí produkty potřebujeme dostat něco na čištění pleti, odličování, mytí vlasů (a těla) a čištění zubů.

Třeba kvalitní mýdlo nebo mycí kostka (z jiného typu tenzidu) poslouží na pleť i na vlasy. Nebo dobrý mycí gel totéž. Tenzidy na kůži a na vlasy jsou často to samé, takže nám stačí jeden univerzální mycí produkt.

Pokud máte pocit, že na vlasy nemůžete dát nic jiného než šampon, tak klidně zvolte dobrý šampon jako váš univerzální přípravek.

K čištění pleti nám ale může dobře posloužit i obyčejný olej naší volby, případně doplněný hydrolátem. A nebo doprovozený třeba použitým sáčkem čaje. Pleť očistíme, osvěžíme i opečujeme.

Klasické zubní pasty (i ty domácí výroby) mají taky řadu alternativ, které se snadno vlezou do taštičky. Poslouží nám třeba zubní pudr nebo olej obohacený o esenci. U nich stačí opravdu maličké balení, protože spotřeba je minimální.

(Recepty a články: olivové mýdlo – ebook 1, mycí gel/šampon – ebook 2, šampuk – ebook 2, nesmývatelný kondicionér, mytí vlasů mýdlem, tendizy pro naši kosmetikuzubní pasta s mátou, zubní pasta s pomerančem a kořením, zubní pasta v tubě – ebook 1, zubní pudr – ebook 2, esence vhodné do ústních produktů)

Péče o pleť a tělo

Péče o pleť i tělo může klidně stát na jednom jediném produktu – dobrém krému a nebo oleji. Co se týče olejů, tak docela běžně doma mívám olej odlitý v malé lahvičce, takže tu pak jen sbalím s sebou. Výhodou tohoto přístupu taky je, že balení oleje zůstává v temnu a otevírá se jednou za čas, takže nám olej déle vydrží.

(Recepty a články: krémy v ebooku 1 a ebooku 2, krém s květinovou vodou, tělové mléko s cedrem (funguje taky proti komárům), tělový olej s pomerančem, jednoduchý balzám na rty v tyčince)

Dekorativní kosmetika

U dekorativky se vyplatí sbalit si jen to, co skutečně rádi nosíme. Pro mě je to tužka na oči a rtěnka. Tužku na oči případně použiju ke stínování a rtěnka poslouží klidně i na zdravíčka. Vše záleží na naší barevné paletě. Třeba v létě užijeme jeden bronzovací produkt jako multilíčidlo. Většinou je fajn mít i korektor (na ten teda většinou zapomínám, protože ho málokdy potřebuju, hurá)  – speciálně pokud se trpí na pupínky ze stresu, změny prostředí… A samozřejmě, spousta lidí nedá dopustit na řasenku.

(Recepty: rtěnka do oranžova, rtěnka červenorůžová, rtěnka sytější růžová, tužka patří mezi poslední kupované produkty)

Deo

Deodorant je must-have. Možností je mnoho, proto bychom měli otestovat, která nám vyhovuje nejvíc. Nabízí se deáč v tyčince, v kuličce, ve spreji, krémový, pudrový… S různými aktivními látkami a různou intenzitou vůně. Já osobně nedám dopustit na deodoranty s jedlou sodou, většinou krémové – jejich výroba je rychlá, balení maličké a fungují mi i při největších vedrech a nejvypjatějších situacích. Jinak doma na zimu mám deáč ve spreji. Poslední dobou jsem si oblíbila vůni citronové trávy a šalvěje, mají navíc docela výdrž.

(Recepty a články: deodorant ve spreji, tuhý deáč v kostce, tuhý deo s oxidem zinku, deo v kuličce – ebook 2, deo pudr – ebook 1, krémový deo bez kokosáku)

Pokud máme rádi vůničky, můžeme si připravit alkoholový, olejový nebo krémový parfém.

(Recepty: tuhý parfém – základní recept)

“První pomoc”

Nakonec, určitě jsem pro přibalit taky “první pomoc”. Mně stačí mátový esenciální olej a jeden další. Máta proto, že působí na nevolnost, osvěžuje, pomáhá proti hlenům, ale i bolesti a zánětům (mátu mám z dob, kdy mi bývalo věčně špatně a zanicovaly se mi dásně… byla k nezaplacení). K mátě většinou přidám levanduli nebo tea tree – oba jsou univerzální, není nutné je ředit a skvěle fungují na pupínky a bebíčka.

(Naši oblíbenci: mátový EO u nás v eshopu (máta rolní v potravinářské kvalitě), lavandinový EO u nás v eshopu (v potravinářské kvalitě), případně samotná levandule lékařská)

 

Suma sumárum, myslím, že běžně se kosmetická výbava do deseti kousků (malých balení) zvládne. Určitě můžeme jít ještě dál, pokud zvolíme u většiny produktů jejich olejové a pudrové formy, protože s nimi jeden produkt zastane vícero funkcí.

Nakonec ještě bych připomněla důležitost výběru obalů při balení taštičky na cesty – obaly musí být dostatečně těsnící a každopádně se vyplatí zase je vyzkoušet v předstihu.

A co vy, jak to máte s kosmetickou výbavou? Máte kosmetickou tašku, a nebo taštičku? :)

dify.cz

2 ks komentářů