Jak si moct dopřát vzácné esence? V nosném oleji (#diyparfémy)

Jak sehnat drahé esenciální oleje za dobrou cenu

Vanilka, růže, jasmín, lotos nebo frangipani. To jsou všechno příklady esencí (nebo lépe řečeno absoluí), u kterých se pěkně plácneme přes kapsu, pokud jimi budeme chtít potěšit náš nosík. Existuje ale ještě jedna možnost, díky které si všechny ty krásné vůně užijeme, avšak za mnohem lepší peníz. Která?

 

Drahý esenciální olej si můžeme koupit taky už rozředěný v nosném oleji. Díky tomu nás vyjde podstatně levněji, bude stát podobně jako dostupné čisté esenciální oleje. A poslouží nám skvěle.

Esence v nosném oleji

Vzácné esenciální oleje se míchají kvalitními nosnými oleji. Často tak najdeme třeba růži nebo jasmín v jojobě. Jojobový olej je vlastně tekutý vosk a je velmi stabilní a docela univerzálně použitelný. Jako nosič pro vzácný esenciální olej se hodí bezvadně. Víme, že nám dlouho vydrží a že bude vhodný do produktů pro všechny typy pleti.

Ředění esencí v nosném oleji se provádí v různých poměrech, často se setkáme třeba s 3 % esence v oleji. I když to vypadá jako dost málo, stačí to. Pokud nemáme načucháno čistého esenciálního oleje, tak možná ani nepoznáme, že v lahvičce, ke které čicháme, ho jsou jen ta 3 procenta. Vůni má dostatečně silnou na to, abychom ho využili v kosmetice i při výrobě parfémů. Ostatně kopíruje to realitu. Když si přivoníme ke kvítku jasmínu, cítíme omamnou relativně silnou vůni. Obsah esenciální oleje v něm je ale extrémně nízký, jen třeba kolem 0,2 %. Je prostě dostatečně výrazný na to, aby stačila i maličká troška.

Esence prodávané tímto způsobem se obvykle vyrábějí jinak než parní destilací – jsou to třeba CO2 extrakty nebo absolue získané za pomocí jiných rozpouštědel.

Víme tedy, že když si chceme dopřát vanilkovou vůni, můžeme sáhnout po vanilce v jojobě. Jen musíme počítat s tím, že základem obsahu lahvičky je skutečný olej, ne olej esenciální.

Esence v nosném oleji využijeme při výrobě parfémů – hlavně olejových a tuhých, dále při výrobě sér, krémů a dalších typů emulzí…

Pozor na vzácné esence za pár korun

A POZOR! Mnozí výrobci/prodejci nejsou upřímní. Nabízejí vzácné “esenciální oleje” za nízkou cenu. Třeba jasmín za stovku.

Jasmínový nebo růžový olej za stovku neexistuje. Leda že by to bylo velmi malé balení, u kterého bychom se přepočtem dostali zpátky na vysokou cenu za balení běžné. Tyto vzácné esenciální oleje s nízkou cenou znamenají v zásadě toto – buď byly výrazně naředěny a nebo to je ještě něco úplně jiného. Ředěný esenciální oleje není problém, ostatně o něm tenhle článek je. Problém ale je, když o tom ředění zákazník neví. Koupí ředěnou esenci v domnění, že koupil 100% éterický olej. Je to klamání zákazníka a jsou na to paragrafy. Produkt musí být vždy řádně označen a pokud obsahuje kromě esence další látku, musíme vědět kterou. Už i jen proto, že třeba esence ve slunečnici vydrží daleko míň než esence v jojobě.

Moje tipy

Nakonec, ještě sem přidám pár tipů… na klasiky a už né tak klasiky. Všechny (a mnohé další) kdyžtak najdete na Kosmetika hrou, odkaz přikládám.

Růže v jojobě… něžná ženská vůně, skvěle se hodící hlavně do pleťové kosmetiky, třeba krémíků. Na tělo jí je dle mého škoda :).(koupit)

V produktech obsahujících vodní složku ji ale často můžeme nahradit růžovým hydrolátem. (koupit)

Jasmín v jojobě… další ženská klasika, stejně jako růže výborný do pleťových přípravků. (koupit)

Vanilka v jojobě… pro všechny, kteří milují sladkou vanilkovou vůni a macerát jim nestačí :). Je skvělá do balzámů a lesků na rty, do kosmetiky pleťové i tělové a já ji ráda i do deodorantů a všeličehos voňavého. (koupit)

Doma si můžeme popřípadě vyrobit macerát olejový nebo alkoholový (recept na foodnotes), olejový macerát mají už hotový i na Kosmetika hrou.

Heřmánek v jojobě… Heřmánek patří mezi naše tradiční léčivky, ale esenciální olej z něj se získává velmi špatně, a proto je v čisté podobě dost drahý. Skvělý do všelijakých léčivých produktů, k podpoře usinání i pro děti. (koupit)

Kakao v jojobě… snad ani není třeba představovat :). Ve vonných kompozicích zastane pozici srdce až základu. (koupit)

Do spousty produktů – třeba balzámů na rty nebo tělo – ale postačí i dobré voňavé kakaové máslo (taky mají na Kosmetika hrou).

Frangipani v jojobě… sladká květinová, trochu exotická vůně, sama bych ji zařadila do orientálnějších vůní. Malinko mi taky připomíná ylang ylang. Skvělá bude v kompozici s něčím lehkým svěžím. (koupit)

Dubový mech v jojobě (větvičník slívový / Evernia prunastri)… zelená uzemňující vůně, spíš asi pánská, ale moc příjemná i do dámských kompozic. V kompozici ho najdeme sedět při základu, poslouží jako fixátor. (koupit)

Jak si moct dovolit drahé vzácné esenciální oleje? Aneb jak si dopřát vanilku, růži, jasmín... a další esence pro výrobu parfému (diy kosmetika & aromaterapie)

Na trhu jich najdeme mnohem více, ale je potřeba si dobře hlídat, co kupujeme… Ostatně jako u všeho :).

dify.cz