Péče o dásně s pomocí esenciálních olejů

Esenciální oleje, přírodní přípravek k péči o dásně

Chceme-li mít zdravé zuby, je třeba věnovat náležitou péči také našim dásním. Existuje ohromné množství různých přípravků – hlavně ústních vod, ale mně se mnohem víc osvědčily esenciální oleje. Jsou skvěle fungujícím přírodním prostředkem proti zánětům dásní a výborně se hodí i na každodenní péči.

Ústní vody vs. esenciální oleje

Ústní vody jsou tekuté mixy, které mají sloužit k hubení bakterií. Bohužel, většinou se v nich nachází pouze jedna účinná syntetická či z organických zdrojů extrahovaná látka a to ještě jen v určité koncentraci. U některých bohužel ani to. Je to, řekla bych, ve většině případů takový univerzální výrobek, který toho možná moc nezkazí, ale ani příliš nepomůže. Zkusila jsem jich několik, vždy pouze produkty z lékárny a doporučené jako ty nejlepší, a v podstatě bez výsledku. Začínající zánět si z toho totiž vůbec nic nedělal.

Esenciální olej je směs různých čistě přírodních látek, v celé jejich síle a kráse. Jeden jediný olej nabízí širokou škálu účinků – poradí si s celou řadou bakterií, virů, kvasinek, působí protizánětlivě, protibolestivě. Navíc pokud smícháme více olejů, spektrum se rozšiřuje.

Další výraznou výhodou je cena. Kvalitnější ústní vody znamenají nemalý výdaj. Je třeba dodržovat množství na dávku a produkt neředit. Pokud si koupíme půllitrovou láhev, budeme z ní mít 25 předepsaných dávek na maximálně 12,5 dne. A cena? Různá, ale vždy vysoká. Lahvička esenciálního oleje může být už za nějakých 80 korun. A na jedno použití počítejte se dvěma kapičkami. Čtyři kapičky denně, to je zhruba 0,2 ml. A lahvička za těch 80 korun má takových denních dávek 50.

Mátový esenciální olej

Mátový esenciální olej byl první esenciální olej, po kterém jsem instinktivně sáhla. A byla to trefa. Některé jeho složky jsou používány v přípravcích ústní hygieny, ale čistý olej je čistý olej. Má snad všechny účinky, které můžeme od produktu na dásně očekávat. Ničí bacily, působí proti zánětu, chladí. Na afty a různé vřídky je jako dělaný, často vyřeší i bolest.

Hřebíčkový olej

Hřebíčkový olej je klasika a doporučení žvýkání celého hřebíčku se skoro řadí k babským radám. Hřebíček ale funguje. A je to síla! Kromě infekce by měl porazit i bolest. Je ale opravdu hodně silný, takže je třeba dobře ředit. Určitě je nejlepší na akutnější případy, kdy skutečně potřebujeme rychle zakročit. Dle některých zdrojů by se neměl užívat v těhotenství.

Čajovníkový olej

Čajovníkový olej je dokonale univerzální. Úspěšně likviduje různé bacily, a to i ty, které si vybudovaly resistenci vůči antibiotikům. Také funguje proti aftám, ať už jsou jakéhokoliv původu. Určitě stojí za to si připomenout, že je také nepřítelem kvasinek.

Eukalyptový olej

Eukalypt je také tutovka, a to poměrně známá, uvádím ho hlavně pro kompletnost. Tady můžeme volit třeba nejrozšířenější eukalyptus globulus nebo jemnější eukalyptus radiata.

Skořicový olej

Skořici bych malinko přirovnala ke hřebíčku. Působí proti bolesti a má silné antimikrobiální účinky. Pro někoho možná bude dobrou alternativou už i jen kvůli své krásné vůni. Dle některých zdrojů by se neměl užívat v těhotenství. Je ale taky velmi silný. Skvělou alternativou je esence ze skořicového listu. Mísí v sobě to dobré ze skořice a taky z hřebíčku, což se promítá i do její vůně. A není tak extrémně dráždivý.

Levandulový olej

Levandule je často přezdívaná evropským tea tree pro široké spektrum účinků. I pro péči o dásně je jako dělaná. Mně osobně však moc nechutná, dokážu si ji ale představit v nějaké směsi. Skvělou a ekonomičtější alternativou je lavandin.

Jak esenciální oleje používat

Jsou v podstatě dva základní způsoby používání esenciálních olejů v péči o dásně – preventivní péče a urgentní případy. O zuby i dásně se musíme s pečlivostí starat denně, prevence je prostě na prvním místě. Pokud to budeme dělat dobře, máme téměř jistotu, že se nám problémy vyhnou. Kromě dokonalého čistění i důkladně vyplachujeme – stačí dvě kapičky do nějakých 20 ml vody, ideální si předem připravit směs čistého alkoholu a olejů, kterou pak pohodlně mícháme s vodou (dle poměru alkohol/oleje nakapeme do vody). Zbavujeme se tak všem možných mikrobů, které nám v ústech ještě zbyly. Možností, jak zapojit esenciální oleje do každodenní péče o zuby, je mnoho a určitě je budeme zkoumat.

Urgentní případy jsou ty, kdy nám třeba krvácejí dásně, otékají nebo nás cokoliv bolí, včetně aft a vřídků. Sledujeme možné začínající záněty dásní, způsobené bakteriemi a ihned zakročujeme. Místo ošetřujeme ředěným esenciálním olejem – ředěným ideálně kokosovým nebo olivovým, které v boji proti bakteriím pomohou.  Místo potíráme, čistíme jednosvazkovým kartáčkem, jak jen to jde – stíráme od kořene zubů směrem ke špičkám/ploškám. A zase mažeme. Několikrát denně opakujeme a střídáme s vyplachováním celých úst. Pokud to podchytíme a ošetříme včas, zánět utneme hned u zrodu a ušetříme si nemalé problémy, včetně antibiotik a možného trhání zubu při opakovaných zánětech.

Intenzivnější péči možná budete potřebovat u některých konkrétních zubů, které jsou z nějakého důvodu choulostivější a jsou místem, kde se bakterie množí rychle a tkáň na ně hůře reaguje. Takovému místu věnujte zvýšenou péči, přizvěte na pomoc esenciální oleje. Snížíte tím velmi výrazně riziko komplikací.

Poslední dobou esenciální oleje používáme hlavně při výrobě zubních past – vyzkoušet můžete třeba mátovou, skořicovo-hřebíčkovou nebo s propolisem.

dify.cz