Rtěnka pro denní nošení (super jednoduchý recept)

Recept na výrobu domácí rtěnky z přírodních surovin

Vyrobit rtěnku, tak to ani nebudu radši říkat, jak dlouho jsem se na to chystala. Receptů, které vypadaly skutečně dobře, jsem našla pomálu a pořád jsem měla pocit, že je tam nějaká komplikace. Protože pigmentované balzámy vyrábí kde kdo, rtěnky ale skoro ne. Proč? Proč, to nevím, netuším.

Takže jsem nakonec zrevidovala svoje recepty a jeden balzámový použila (tento). Přidala jsem do něj jíl a pigmenty – micy a bylo hotovo.

Vzhledem k tomu, že základ tvoří včelí vosk a olej (v mém případě olivový a ze semen bavlníku), konzistence by se neměla moc měnit v závislosti na teplotě. Nějak jsem totiž dospěla k tomu, že třeba kokosák do těchto receptů už vůbec nepoužívám, právě kvůli proměnlivosti jeho konzistence.

Jelikož má vosk i olej žlutavé zabarvení a růžový jíl po smíchání s nimi chytne teplý odstín, počítejte s tím, že se to možná trošku projeví na výsledném odstínu rtěnky na rtech.  Pokud z toho máte velké obavy, máte možnost použití běleného nebo jiného než včelího vosku, použití bezbarvých olejů, dále určitě můžete použít bílý jíl, přidat oxid zinečnatý nebo titaničitý. Možností je spousta.

Uvedené množství vystačí na dvě klasické balzámové tyčinky. A jelikož nerada plýtvám, tak jsem malý zatuhlý zbyteček na dně odměrky znovu rozehřála a vmíchala do něj trošku kakaového másla a oleje a vyrobila tak jen velmi lehce pigmentovaný balzám do kalíšku.

Ingredience:

 • 1 lžička olivového oleje
 • 0,5 lžičky oleje ze semen bavlníku
 • 1 lžička včelího vosku
 • 3/8 lžičky růžového jílu
 • 1/8 lžičky červené micy (koupit)
 • 1/8 lžičky světle růžové micy (koupit)
 • 1-2 kapky EO našeho výběru

Jinak jako vždy, použít můžete oleje dle svého výběru (musí být za pokojové teploty tekuté, výběr tady) a zrovna tak micu/pigmenty (koupit). Při zachování poměrů by výsledkem měla být tak akorát tuhá tyčinka, která je svou pigmentací vhodná na denní nošení a je moc příjemná na rtech!

Oleje já osobně volím často podle toho, co je po ruce.

Připravíme si tyčinky – sešroubujeme na nejnižší pozici a postavíme na papír nebo rovnou podložku.

Do nádobky dáme vosk a oleje a ve vodní lázni necháme suroviny rozpustit.

Přidáme jíl a pigmenty a dobře promícháme.

Vyndáme z lázně a můžeme přikápnout éterický olej. Rychle promícháme a ještě rychleji vlijeme do připravených obalů.

Pokud se náhodou stane, že vám barva opravdu nesedne, tak můžete a) směs znovu rozehřát a přidat další pigment (případně oxid zinečnatý/titaničitý), b) přidat kakaové máslo/ olej+vosk a udělat jen lehce zabarvený balzámek.

Jednoduchý recept na výrobu rtěnky pro denní nošení

dify.cz

4 ks komentářů

 1. Ahoj, mám dotaz – pořád se mi nedaří udělat rtěnku tak intenzivní barvy a krytí, jak bych potřebovala. V čem může být problém? Koupila jsem si hodně výraznou růžovou micu, ale rtěnka mi vyšla jen lehounce světlá a já bych právě chtěla hodně výraznou barvu. Přitom mi přijde, že jsem přidala dost micy i bílého jílu. Čím tedy mohu barvu zintenzivnit a způsobit to, že bude opravdu hodně krýt? :)
  Děkuji za radu!

  1. Ahoj Kristýno, a je to růžová tmavá nebo světlá? teď posledně jsem dělala poprvé se světlou a taky jsem byla překvapená, že to málo barvilo… počítám, že to chce víc micy, případně ji trošku říznout dalším tmavším odstínem. Každopádně příště budu testovat na ruce ještě před plněním tyčinek. Často se taky přidává oxid zinečnatý nebo titaničitý, ale to už bude mít nejspíš vliv na barvu. No já to vidim tak, že to chce testovat při přípravě a zjistit, jak která mica funguje… taky se mi už stalo, že v základu pak vypadala úplně jinak než v sáčku