Tuhý domácí deodorant bez sody!

Recept na domácí tuhý deodorant bez sody

Domácí deáč se sodou používám dlouho a s naprostou spokojeností. Občas mi ale někdo hlásí, že sodu nemůže. Takže jsem se pustila do hledání náhrady. Vyzkoušela jsem různé aktivní látky, v různých základech a koncentracích. Momentálně je vítězem tenhle!

Tenhle deodorant je tuhý a při styku s pokožkou zkrémovatí. Dala jsem ho do klasického šroubovacího obalu na tuhý deodorant, což je super na použití doma i v práci nebo na cestách. Jeho kouzelnou složkou je oxid zinečnatý, ten samý oxid, který dáváme do zinkové mastičky i do opalovacích přípravků. Příprava je samozřejmě zase naprosto jednoduchá, starost nám může dělat akorát výběr esenciálního oleje. Vždycky se rozhoduju mezi více variantami a speciálně v létě je to docela oříšek. Škoda, že typicky svěží vůně nemají příliš výdrž.

Až si deáč nanesete, možná vám nechá lehký bílý film. Za to může oxid zinečnatý a je to normální. Jedním tahem to můžeme rozetřít a na funkci deáče to nebude mít žádný vliv.

(Jinak, když na to přijde, tak i tenhle deáč může být prakticky multifuknční. Obsahuje samé dobré věci, které se používají ve spoustě „mazacích“ produktů. Jediné, co může na první pohled přebývat, je škrob. Možná bysme se ale divili, kde všude se jinak najde :).

 

Množství vyjde k naplnění 15ml obalu. Měřila jsem 5ml lžičkovou odměrkou. A nejedná se o zcela přesné měření :).

 

 • 2,5 lžičky bambuckého másla
 • 1 lžička včelího vosku (nastrouhaného či v pecičkách), pokud máte bílý, bude to úplně nejskvělejší
 • 1,5 lžičky oxidu zinečnatého
 • 1 lžička škrobu
 • 2 kapky EO – u mě tentokrát kajeput, vyberte si ale esenciální olej podle svého
 • obal – nejideálněji přímo na tuhý deodorant

 

Ve vodní lázni rozehřejeme bambucké máslo a včelí vosk.

Jakmile máme směs zcela tekutou, vyndáme z lázně, nádobu položíme na podložku a vmícháme oxid a škrob. Mícháme důkladně, aby nám nezůstaly hrudečky. Taky můžeme zvolit opačný postup – do směsi oxidu a škrobu pomalu přidávat olej. Ale to je pro mě příliš špinění nádobíčka :).

Nakonec vmícháme EO a přelijeme do obalu (máme ho sešroubovaný na nejnižší pozici).

(Díky vosku může směs při styku se stěnami nádobky rychle tuhnout. Vyplatí se proto pracovat rychle, aby byly stěny nádobky ještě stále teplé).

Dáme vytuhnout do lednice.

Při prvním použití po vytažení z lednice se nám může stát, že nám deáč nepůjde vyšroubovat. Chvilku počkáme nebo stěny obalu zahřejeme rukama.

UPDATE: po nějaké době deodorant maličko zatuhnul, takže příště dávám o maličko víc bambuckého másla a o trošičku míň vosku.

UPDATE č. 2: právě mi karité koupené v létě úplně ztuhlo (moje minulé bylo i v zimě docela měkké). Takže příště budu dělat deáč úplně bez vosku. Pokud máte taky bambucké máslo ve verzi „tuhoň“, doporučuju totéž :).

dify.cz

12 ks komentářů

 1. Pavli, krása, se zinkem v deo už mám myslím jeden recept od moderné alchymistky:-) me totiž totálně u toho (vosk, bambu maslo, kokosak, soda skrob) stve to ze mi to nechava na obleceni mastne skvrny, nekdy se vyperou jindy ne (peru na 40°) moderná alchymistka má krémový a je to emulze voda olej, a pak jsem v zoufalství koupila v rossmannovi jejich roll on z te jejich prirodni znacky altera je tam tez zinek a je ok, jen dyl schne coz je u me tez problemek:-) ale uz jsem s obouma na dne takze zkusim tvuj a od Evika (mod alchymistka) a budu testovat:-)

  1. No jo, Evik, tam jsem strašně dlouho nezašla… já se všem emulzím vyhejbala, ani nevim moc proč… asi se mi prostě nechce :-D Ale možná mam i blbý vzpomínky na některý komerční, který různě tekly… takže proto se pořád asi točim kolem toho, co je na bázi olejů/tuků… ale mastný skvrny nemam nikdy, skvrny od potu někdy jo, ale mastný to neni
   Jinak ještě chci prozkoumat kyselý složky, jako ocet a citron ne, ale určitě se najde něco jinýho… Třeba takový céčko rozpustný ve vodě funguje, sice voní lehce do sladka potom, ale hlavně barví, takže nic.. ale je fakt, že to dlouhý zasychání je vopruz a asi se bude týkat hodně těch s vodní složkou

 2. Super, určitě vyzkouším. Už jsem koupila oxid zinečnatý na opalovací olej, který fungoval suprově a teď to zkusím sem. Navíc je super že se OZ dá koupit u nás v lékárně. Taky mám pocit, že mám někdy takové asi mastné kola a zvláštní pach… :-) Nevím jestli je to kokosákem nebo čím…

  1. No mně se vždycky líbí, že tyhle obyčejný ingredience najdou zase další uplatnění.. co se týče toho zabarvování podpaží u triček, tak to chci ještě jednou prozkoumat… už je to dýl, co jsem k tomu hledala info.. myslim ale, že to asi souvisí s určitym druhem stresu… a pak jsem si taky při experimentování všimla, že některý substance oxidujou a do jistý míry je to tomu pak taky podobný.. tak uvidíme, na co přijdem :) každopádně u mě to kokosákem není, protože ho už tolik do deáčů nedávám