Jednoduchý tyčinkový balzám na rty z konopného oleje

Jednoduchý balzám na rty z oleje a včelího vosku - jednoduchý recept

Už je to dost dlouho, co jsem dělala naposledy balzám na rty. V zimě jsem ho tenhle rok kupodivu nějak nepotřebovala, a pokud, tak mi posloužil balzámek/mastička s propolisem (recept tady).

Tentokrát jsem chtěla něco naprosto jednoduchého, tak jsem si řekla, že ho udělám jen z oleje a vosku. Z mojí olejové zásoby mě zrovna „uhodil“ konopný olej, takže jsem ani moc dlouho nepřemýšlela. A samozřejmě, balzámek jsem vylepšila mým oblíbeným vanilkovým olejem.

Množství surovin navolte podle toho, do čeho balzámek nalijete. Já zvolila klasicky malou plastovou tyčinku. U ní se udává objem .15 oz, což je asi 4,43 ml (to není ani 1 odměřovací lžička). Při testování s vodou se mi ale do ní vešlo asi 1,25 lžičky, tj. něco přes 5 ml určitě. Proto jsem použila 2,5 lžičky surovin na výrobu 2 tyčinek.

Ještě pozor! Pokud máte větší hoblinky vosku, potřebujete ho odměřit o něco víc. To proto, že při jeho odměřování budou mezi hoblinkama mezírky a suroviny tak nebude plná lžička.

 

Takže to bylo…

Připravíme si pracovní plochu – pokryjeme ji třeba papírem (kdyby se nám směs rozlila/ukápla) a postavíme si prázdné tyčinky. Ujistíme se, že jsou sešroubované na nejnižší pozici.

V nějaké maličké nádobce rozpustíme ve vodní lázni olej s voskem. Pomůžeme mu mícháním.

Jakmile je směs úplně tekutá, přeneseme ji na pracovní plochu. Přidáme vanilkový olej, dobře rozmícháme a rychle směsí naplníme tyčinky. Můžete si pomoci třeba lžičkou, ale tu předem nahřejte. Jinak by studená lžička hodně urychlila tuhnutí směsi, která už tak tuhne velmi rychle!

Za chvilku budou tyčinky tuhé, v horkém počasí je můžeme dát vytuhnout do lednice.

 

Tenhle recept je hodně univerzální a můžeme použít jakýkoliv tekutý olej a přidat jiné esenciální oleje či extrakty.

Nejjednodušší domácí balzám na rty do tyčinky - recept

dify.cz