Tělové mléko s cedrem proti komárům

Recept na domácí tělové mléko proti komárům

Konečně jsem objevila, co funguje na naše komáry. Zdálo se totiž, že všechno milují a veškeré rady o repelentech tak byly k ničemu. Vyzkoušela jsem ale esenciální olej z cedrového dřeva a ejhle, konečně ani štípnutí! Takže, co s tím cedrovým dřevem provedeme?

Přemýšlela jsem, jak nejlépe a nejjednodušeji tenhle esenciální olej aplikovat. A nejvíc bodů posbíralo řešení v podobě tělového mléka. Je snadné na výrobu a zároveň se hodí občas se namazat. Skvěle se v něm tenhle éterák rozmíchá. Cíleně jsem tam upasovala ještě jednu surovinu – olivový olej. Ten je na tělo parádní. To díky němu má taky hotové mléko žlutavou barvu.

 

Co potřebujeme (na zhruba 100 ml):

 • 76 g destilované/kojenecké vody
 • 20 g olivového oleje
 • 4 g emulgátoru (u mě Olivem 1000 – koupit)
 • konzervant – např. 20 kapek Cosgardu (koupit)
 • 40 kapek esenciálního oleje cedru, já použila náš cedr atlaský, dostanete u nás v eshopu
 • vhodný obal

Připravíme si vodní lázeň.

Odvážíme vodu do jednoho hrnku, olej do druhého. Obojí dáme zahřívat do vodní lázně.

Odvážíme si emulgátor a jakmile začne voda v hrnci perlit, vsypeme emulgátor do oleje a dobře rozmícháme. Zcela se rozpustí.

Vyndáme nádobky s vodou i olejovou směsí z hrnce. Vodu vlijeme do olejové směsi a mícháme, ideálně třeba kapučínovačem.

Vytrváme v míchání. Jakmile se obě složky spojily, můžeme misku se směsí postavit do talíře/misky se studenou vodou, abychom proces uspíšili.

Směs mícháme do doby, kdy je homogenní a lehce zhoustlá, připomíná barvou i hustotou řidší puding.

Když je emulze vychladlá, vmícháme konzervant a esenciální olej. Můžeme přemístit do obalu.

 

PS: toto množství esenciálního oleje by mělo stačit, nicméně můžete dát více (nebo méně), jak uznáte za vhodné. Případně k cedru můžete přidat jakýkoliv další esenciální olej, ať už protikomáří nebo ne.

 

Jednoduché tělové mléko s cedrovým dřevem proti komárům

esenciální olej cedrové dřevo bio

Jednoduché tělové mléko s cedrovým dřevem proti komárům (DIY kosmetika)

dify.cz

6 ks komentářů

 1. Ahoj Pavlo, nejdřív vám chci oběma moc poděkovat za tyhle skvělé stránky! Jsou prostě boží! :-) Moc ráda sem nakukuju pro inspiraci a baví mě, že je všechno přírodní. A nejlepší na tom je, že si to můžu vyrábět sama – to je ta pravá zábava. :-) Chtěla bych se zeptat na tu destilovanou vodu – to používáš tu technickou z drogerky nebo kde ji sháníš? Děkuji moc. :-)

  1. Ahoj Zuzko, moc díky za vzkaz! :) Teď už destilku moc nepoužívám, ona nemá zas tak moc výhod. Na obyčejný věci používám převařenou vodu, jinak balenou vodu s nízkým obsahem minerálů. Ono i ta destilka z lékárny nemusí být úplně sterilní – ne ta, co se prodává bez předpisu. Jakákoliv voda z láhve má stejně porádně smysl jen v případě, že ji otevřeme těsně před použitím. Destilku vlastně používám akorát do mýdla, tam dám tu z drogerie. Občas taky místo vody dám třeba hydrolát nebo bylinkovej odvar :).

  1. Cedr – cedrový dřevo se mně osobně ukázalo jako nejúčinnější. Obecně problém hmyzu je trošku komplikovanější, bohužel. Načetla jsem na internetu všelijaký rady, ale většinou u mě nezafungovaly. Chce to asi testovat, co zrovna v naší situaci bude fungovat. Obecně hmyz nemá rád bylinky – tymián, oregano, hřebíček, bazalku, mátu, citronovou trávu (a citronelu), taky eukalyptus, čajovník, levanduli. Určitě stojí za zkoužku i borovice a pomeranč. Nicméně mně osobně fungovalo právě jen to cedrový dřevo a pak směs všeho možnýho, co jsem doma našla :). Naštěstí s fototoxicitou se u těhlech eo prakticky nesetkáme. Třeba citronová tráva voní úžasně a fototoxická není, jen to s ní chce nepřehnat, umí být hodně intenzivní, další výhoda je, že voní dlouho.
   Asi bych doporučila to otestovat, můžete vždycky rozmíchat kapku esence v krému a použít a uvidíte.
   Mrzí mě, že Vám nemůžu dát platnější radu, ale bohužel asi neexistuje skutečně univerzální recept :/.