Celozrnné domácí koka sušenky s kokosovou moukou

Domácí koka sušenky z celozrnné a kokosové mouky

Taky nemůžete odolat čokoládovým sušenkám? Já je zbožňovala. Takové ty poctivé. Třeba kdysi klasické koka sušenky. S nastolením zdravého režimu jsem si myslela, že všemu prostě budu muset dát sbohem. Ale přeci ne. Ono totiž z celozrnné mouky se nepeče zdaleka tak špatně, ja se říká, a surový nerafinovaný cukr je snad ještě lepší. Když se spojí několik takových minimálně opracovaných surovin, dají se vyrobit i sladkosti, které si nemusíme vyčítat. Jako tyhle sušenky.

(Ohromně jsem se těšila, až tyhle čokoládové sušenky budu moci publikovat, protože mě naprosto dostaly)

Co budeme potřebovat:

  • 1 hrnek celozrnné mouky
  • 1 hrnek kokosové mouky – lze koupit nebo namlít sušený kokos
  • 8 lžíc kakaového prášku
  • 8 lžíc nerafinovaného třtinového cukru
  • 6 lžíc sádla
  • asi 2/3 hrnečku vody – dle potřeby

Začneme žhavit troubu na asi 170 stupňů.

Ve velké míse smícháme mouku, kokosovou mouku, cukr a kakao. Přidáme sádlo a asi půl hrnečku vlažné vody. Začneme vypracovávat – já si vypomohla dvěma lžícemi. Dle potřeby přidáváme po trošičkách další vodu. Vznikne nám pevné, nelepivé těsto. Z něho už tvarujeme sušenky – můžeme použít vykrajovátka nebo jednoduše udělat kuličky a rozplácnout je. Ideální je, pokud toto tvarování můžeme dělat už na plechu, našim sušenkám tak nehrozí už žádná destrukce při přesouvání. Když máme hotovo, přesouváme do trouby. Pečeme zhruba 20 minut a potom kontrolujeme. Je možné, že tam sušenky budeme muset nechat třeba dalších 20 minut, případně je otočit. Výsledek poznáte velmi dobře – sušenka bude skrz na skrz křehká. Podobně jako byly staré dobré koka.

Ti, kteří vidí náš blog poprvé a zrovna narazí na recept na čokoládové sušenky, možná nevěří svým očím – zdravé jídlo a čokoládové sušenky, co je to za kombinaci? Naštěstí, tyto dvě věci se nevylučují :) Zdravá strava není o kaloriích ani celých dnech na zelenině. Je o pestrosti, o kvalitních průmyslově nezpracovaných surovinách plných živin a o přiměřených porcích.

Jednoduché domácí koka sušenky - recept

dify.cz