Vinné sušenčičky v citronovém kabátku

Celozrnné vinné sušenky v citronovém cukru

Sušenky tohoto typu jsem objevila před Vánoci, kdy jsem si dala za úkol udělat zdravější cukroví a najít jednoduché recepty, které půjdou použít i kdykoliv během roku. No tyhle sušenky sice nejsou tím nezdravějším na světě, ale ve srovnání s kupovanými sušenkami si vedou velmi velmi dobře. Beru si vždycky jen pár kousků do krabičky, míchám většinou s oříšky.

No a navíc… navíc jsou jednoduché a výborné!

Co potřebujeme na 1 plech:

Mouku, změklé máslo a sherry/víno zpracujeme tak, aby nám vzniklo vláčné (a malinko lepivé) těsto. To pak dáme do lednice trošku ztuhnout.

Z těsta tvarujeme sušenky – já válím mezi dvěma vrstvami pečícího papíru a klasicky vykrajuju formičkama.

Pečeme na 180 asi 25-30 minut. Taky záleží na tloušťce těsta. Taky mi vychází, že čím silnější těsto, tím více se pak sušenky zdeformují – v některých částech se více zvednou. Taky má na to určitě vliv fakt, že těsto dělám v robotu, za ušetřenou práci to stojí. Nicméně na chuť to nemá ani v nejmenším dopad :).

Téměř vychladlé sušenky obalujeme v citronovém cukříku a ukládáme do dobře uzavíratelné nádoby. Tu zavřeme až když jsou sušenky studené.

Jak vidíte, nejhorší na tomhle receptu je ten citronový cukr – na celou várku je ho ale naprosté minimum, zato s maximálním efektem. Mouku dávám zásadně celozrnnou, mám otestováno, že s ní je to ok. Bílou bych nedala, tělo by mi za to dalo co proto :)

Největší výhodu těhlech (a dalších) sušenek vidím v tom, že je prostě upečete, zavřete do krabice a pak taháte v případě potřeby – když nemáte moc času a potřebujete připravit svačinu.

Ještě poznámka k vínu – můžete použít jakékoliv máte po ruce (bílé, červené), kvalitu sušenek to nepoznamená, jenom hodně vnímavé jazyky poznají lehoučký rozdíl. Výjimkou může být sherry díky tomu, že některé druhy mají opravdu silnou chuť.

Recept na jednoduché celozrnné sušenky

Celozrnné sušenky v citronovém cukru

Celozrnné sušenky v citronovém cukru

Rychlá svačinová krabička - sušenky a oříšky

dify.cz