Ovesné cukroví v kakaovém kabátku

Jednoduché ovesné vánoční cukroví

Ovesné sušenky jsou klasika. Ovesné cukroví je o hodně vylepšená klasika :) Tohle cukrovíčko je křehoučké a v kabátku z jemňoučkého třtinovéhu cukru a kvalitního kakaa je prvotřídním kouskem pro náš talíř cukroví.

Co potřebujeme (zhruba na 1 plech)

  • 280 g ovesných vloček
  • 240 g másla
  • 4 lžíce (60 ml) bílého vína
  • 1 lžička melasy
  • nerafinovaný třtinový cukr
  • kakaový prášek

Ovesné vločky si umeleme na jemnější mouku. Smícháme s povoleným máslem, vínem a melasou. Vypracujeme těsto a dáme ho ztuhnout do ledničky.

Když je těsto tuhé natolik, že s ním půjde dobře pracovat, připravíme si plech vyložený pečícím papírem a začneme nahřívat troubu na 170 stupňů. Moje těsto bylo poměrně lepivé a nejlepší bylo z něj tvarovat kuličky, které se vzápětí rozplácnou a vytvoří jakési oválky. Kousky klademe na plech v rozestupech asi 1 cm – při pečení se trošku „rozlijou“.

Pečeme asi 30 minut, můžeme ale více – hlavní je, aby nezačaly příliš tmavnout, mají být krásně tmavě zlaté a opět čím sušší tím lepší. Za tepla se budou příliš drobit, takže necháme vychladnout a až pak sundáváme z plechu.

V mističce smícháme namletý nerafinovaný třtinový cukr s kakaem v poměru, který nám bude vyhovovat, a cukroví v tomto mixu velmi opatrně obalujeme a ukládáme do krabičky.

Recept na ovesné cukroví

Ještě bych jen doplnila, že v této verzi není cukroví moc vhodné na pojídání bez obalení – přeci jen jsou to skoro jen ovesné vločky, které se lehce lepí na patro :)

Toto cukroví má krásnou strukturu připomínající pracny mojí babičky. Klidně si proto přidejte do těsta nějaké to koření – hřebíček, skořici, vanilku nebo třeba nějaké perníkové (pouze směs koření, bez kypřidel a aditiv).

Domácí ovesné cukroví

Cukroví z ovesných vloček obalené v kakau

dify.cz