Domácí a DIY pleťové vody

Domácí tonika a DIY pleťové vody

Pleťová voda nebo chcete-li tonikum je součástí základní kosmetické výbavy. I přesto se často zapomíná na to, že má svoje zcela konkrétní poslání a hlavně že může být pro naši pleť ohromně přínosná.

Co že je ta pleťová voda?

Pleťová voda je základem naší péče o pleť. Použití pleťové vody přichází po první, čistící fázi. Někdy se můžeme setkat s dělením na osvěžující pleťovou vodu, tonikum a stahující pleťovou vodu, dle obsahu alkoholu. Tento produkt nemá být jen rutinou. Má být něčím, co bude o naši pleť aktivně pečovat. Vybíráme tedy velmi pečlivě. Vody s vysokým obsahem alkoholu na denní použití nejsou vhodné pro nikoho, ani pro hodně problematickou pleť. Nepatrné množství alkoholu by problém být neměl, ale je třeba důkladně hydratovat v dalším kroku.

Důvody, proč pleťovou vodu používat

 • Tonikum stahuje póry, které se otevřely pro jejich vyčištění v předchozím kroku
 • Odstraní případné zbytky nečistot a zbytky čistícího prostředku
 • Může pomoci vyrovnat pH pokožky
 • Může pomoci hydratovat
 • Může mít antibakteriální a všechny další účinky, které pleťové vodě dáme

Domácí pleťové vody a DIY tonika

Pleťová voda patří mezi nejjednodušší kosmetiku, kterou si můžeme vyrobit sami doma a přesně podle našich požadavků. Většina z nich bude „čerstvého“ typu – vyrobená vždy na velmi krátkou dobu a tak, aby měla maximum účinků.

Hrajte si!

Při vymýšlení pleťové vody se můžeme pořádně vyřádit. Potřebujeme pouze tekutý základ a případně další ingredience k obohacení. Základ může být buď destilovaná/převařená voda nebo šťáva nebo odvar/výluh. Už tady tedy můžeme dát našemu přípravku velmi výrazné účinky. Dále můžeme použít oleje, esenciální oleje nebo přírodní suroviny a namixovat si tak tonikum přesně podle našich potřeb.

Naše recepty na pleťové tonikum

V tuto chvíli jsme publikovaly už několik receptů na výrobu pleťové vody.

U tohoto nejjednoduššího receptu na pleťovou vodu se musíme akorát rozhodnout, jaký esenciální olej zvolíme. Řídit se můžeme detailními popisy účinků olejů nebo prostě třeba jen vsadit na náš nos :)

Mezi ty nejuniverzálnější vody bych zařadila rooibosovou pleťovou vodu. Její výhodou je výborná snášenlivost, má mnoho přínosů i sama o sobě a základní surovina je dostupná všem.

Zelený čaj je skvělý pro vnitřní i vnější použití. Tonikum ze zeleného čaje je trochu stahující – míru této vlastnosti si sami řídíme přípravou.

Lapachová pleťová voda vyniká hlavně schopností hubit kvasinky a plísně, které mohou být skrytou příčinou mnoha problémů pleti.

Pleťová voda z ovesných vloček je taky neskutečně jednoduchá a prověřená mnoha blogerkami na celém světě. Je až neuvěřitelné, jak dobře obyčejný oves funguje :)

Levandule je jeden z největších přírodních zázraků, který můžeme v naší kosmetice využít. Levandulové tonikum je vyrobené v mžiku a je to tutovka.

A taky heřmánkový odvar jako pomocníka v péči o pleť.

 

PS: suroviny – sušené bylinky – na přípravu vod skvěle nakoupíte tady. A úplně bych zapomněla na hydroláty! I z těch se krásně připravují pleťové vody…

… vlastně hydroláty samy o sobě fungují jako pleťová voda. Vybrat si můžete tady. (Já miluju růžovou vodu, ale to už možná víte :) Víc se o ní dozvíte v tomhle článku)

 

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky

2 ks komentářů

 1. Ahoj,
  pleťovou vodu jsem nedávno dělala poprvé a musím říct, že si jí určitě zopakuji. Dělala jsem bylinkovou (bez alkoholu), která krásně pleť osvěží a hojí, díky použitým bylinkám. Pleťová voda je jedenz nejjednodušších kosmetických výrobků, které si člověk může samo domo vyrobit :-)

  Petra

  1. Ty vody jsou parádní no, vůbec není důvod, proč si pleťovou vodu kupovat.. Když na to přijde, tak si stačí odlít trošku čaje a je po starostech :D