Zelený čaj místo pleťové vody nejen proti zánětu

Domácí pleťová voda ze zeleného čaje s mátou

Pořád zkouším nové věci, co se týče přírodních přípravků na pleť. A čím jsou jednodušší, tím více se mi zamlouvají :) Před nedávnem jsem začala používat zelený čaj – prostě mi jednou večer zbyl a já už nechtěla pít další kofein. Smočila jsem do něj odličovací tampon, důkladně očistila pleť a ráno si pochvalovala výsledek.

Jak zelený čaj připravit?

V podstatě máme dvě možnosti – klasicky zalít vodou o teplotě nějakých 70 – 90 °C a nebo zalít vroucí vodou.

Klasická příprava čaje – čím chladnější voda tím méně taninů (tříslovin/polyfenolů) se z čaje vylouhuje. Naopak vařící voda taninů uvolní mnohem větší množství. Sami známe, jak nepříjemně svíravý takový čaj může být. Ale, pokud připravujeme čaj pro naši pleť, možná právě taniny uvítáme. Takže já jsem pro pořádně horkou vodu a ideálně příprava čerstvého čaje každý den.

Proč chceme zrovna taniny?

Taniny jsou hodnotnou látkou obsaženou v lístcích čaje. Sice mu dávají svíravost, na druhou stranu mu ale propůjčují i další žádoucí vlastnosti. Třeba stahující účinky. Někdy to může být až lehce nepříjemné (na jednom webu jsem četla, že vám pak vylezou všechny vrásky :)), ale určitě to stojí za to. Používá se jak k ošetření spálenin a různých ranek, tak k zastavení krvácení. Zabraňuje šíření infekce, bojuje proti zánětu. U mě funguje moc dobře, stahuje pupínky, zklidňuje. V první chvíli sice stahující účinek cítím, potom ale vše „povolí“ a pleť se stane opět hebkou.

Jaké další účinky má zelený čaj na naši pleť?

Velmi zajímavý je také ochranný efekt zeleného čaje. Pomáhá redukovat dopad škodlivých slunečních paprsků na naši pleť, tedy oddaluje stárnutí pokožky a také snižuje riziko vzniku patologií. To sice neznamená, že bychom se neměli chránit, rozhodně je to ale dobrou součástí prevence. Musíme ale mít na paměti, že nejúčinnější je čerstvě udělaný čaj – postupem času se totiž antioxidanty znehodnocují.

Zelený čaj jako osvěžení pleti

Nejen v létě je zelený čaj moc fajn taky jako osvěžovač pleti. Pro takovou příležitost je lepší ho udělat jemnější, tedy zalít vodou o nějakých 70 stupních. Pokud ho necháme louhovat déle, získáme nálev s menším obsahem tříslovin, přesto však s dostatkem kofeinu. I když se zatím úplně přesně neprokázalo, jak kofein na pleť funguje, určitě stojí za to to vyzkoušet.

Zelený čaj pro ozdravení kůže

Jak už z předchozího vyplynulo, zelený čaj pomáhá s akné a dalšími zánětlivými stavy pokožky. Do této skupiny patří také lupénka, rosacea a další choroby, které umí znepříjemnit život. Jako u každého přírodního prostředku, i u zeleného čaje nikdo nemůže zaručit výrazné zlepšení. Mnohým však velmi pomůže a za zkoušku určitě stojí. Také možné vedlejší účinky jsou minimální a cena je více než příjemná :)

Pleťová voda ze zeleného čaje s peprmintem

Ze zeleného čaje si taky můžeme udělat pleťovou vodu s přídavkem esenciálního oleje. Já si vybrala peprmintový (máta peprná), protože se k zelenému čaji skvěle hodí a má podobné účinky. Stačí jako vždy nakapat několik kapek čistého alkoholu a esenciálního oleje do lahvičky, dobře protřepat a poté zalít silným zeleným čajem – připravíme ho jako obvykle, ale rychle ho zchladíme (tak nepřijdeme o ty cenné látky). Směs všech tří ingrediencí dobře protřepeme a ukládáme do chladničky. Skladujeme a používáme po dobu jednoho týdne.

dify.cz

2 ks komentářů