Domácí čokoládová zmrzlina (verze mléčná čokoláda bez přidaného cukru)

Jednoduchá domácí čokoládová zmrzlina

Minulá vanilková zmrzlina mě nadchla. Bylo to celé totiž snazší, než jsem si myslela. Takže jsem se těšila na víkend, až zmrzlinovač znovu otestuju, tentokrát na čokoládové zmrzlině. Teď už byla tvorba receptu naprosto intuitivní, částečně jsem vycházela z toho minulého a doufala, že mě můj odhad nezklame. Nezklamal. Hnedka publikuju a doporučuju vyzkoušet na vlastní jazýček!

Co potřebujeme

  • 200 ml smetany ke šlehání (kolem 33 %)
  • 500 ml mléka
  • 3 žloutky
  • asi 150 g dobré čokolády (použila jsem čokoládu na vaření z Lidla, která je rozhodně dostatečně dobrá)
  • 2 lžíce kakaového prášku

Na začátek avizuju, že v mém případě byl použit zmrzlinovač. Zrovna tak ale půjde udělat zmrzlina i bez něj. Stačí mít velikou mísu naplněnou ledem, uvnitř menší misku se zmrzlinovou směsí, dobré míchadlo a hodně síly v ruce :).

Do malého rendlíčku dáme 50 ml mléka a na kousky nalámanou čokoládu. Za občasného míchání zahříváme při co nejnižší teplotě. Jakmile se čokoláda začne tavit, mícháme víc a vymícháme si krásnou hustou čokoládou kaši. Nakonec rozprášíme na povrch i kakao a opět mícháme, až máme hladkou tmavou hmotu.

Rendlíček odstavíme, přilijeme dalších 50 ml studeného mléka a opět rozmícháme. Teď už buď jen můžeme čekat, až nám to vychladne, nebo tomu můžeme pomoci – do dřezu natočíme studenou vodu a rendlík do něj opatrně posadíme (tuhle cestu sem zvolila já místo čekání).

Nakonec vezmeme náš čokoládový základ a smícháme ho se zbylým mlékem, smetanou a syrovými žloutky. Já si pomohla mixérem. Směs dáme do zmrzlinovače, zapneme ho a těšíme se na zmrzlinu.

Zmrzlina na fotce je ta po vytažení z mrazáku (ne ta čerstvá, kterou jíme rovnou ze zmrzlinovače).

Při pochutnávání si na téhle zmrzce jsem vzpomínala na nedávnou reportáž o výrobě zmrzlin. Ty „poctivé zmrzliny“ obsahovaly totiž taky všelijaká vylepšovadla, prý mimo jiné taky aby líp držely a měly lepší strukturu.

Domácí čokoládová zmrzlina

dify.cz