Po docela dlouhé době jsem dostala chuť na krém. A protože v zimě kůže docela strádá, bylo mi jasné, že to do něj chce pořádné oleje. Sáhla jsem tedy po svém oblíbenci z granátového jablka a přidala kakaové máslo. Pak už stačilo jen vybrat esenciální oleje a mohla jsem se pustit do akce.
Ne moc originálně jsem si vyndala lahvičku esenciální olej kadidla. No, už je na něj popravdě čas i proto, že umí bojovat proti vráskám – a třicetiny už jsem oslavila. Kadidlo pomáhá taky zlepšovat tón a strukturu pleti, je hojivé a protizánětlivé.
Druhým aktérem se stal grepový esenciální olej. I ten jsem si dost oblíbila – krásně voní, osvěžuje, ale taky pomáhá redukovat zadržování vody, podporuje zdravý vzhled pleti. O grepu jsem taky psala extra článek.
Oba esenciální oleje mají pozitivní vliv na psychiku, to je taková třešnička na dortu.
Co jsem použila:
- 35 g vody (může být kojenecká, s nízkým obsahem minerálů, destilovaná)
- 5 g oleje z jader granátového jablka
- 5 g kakaového másla
- 3 g emulgátoru, u mě Olivem 1000
- konzervant (0.45 g Sharomixu)
- trošičku panthenolu
- 6 kapek EO kadidlo
- 4 kapky EO grep
(Odkazy vedou do našeho e-shopu, kde nabízíme ty nejlepší produkty od Terpenicu)
Z uvedených surovin vyrobíme 55-60 ml krému v závislosti na tom, kolik se nám při procesu dostane do výrobku vzduchu. Poslední dobou ještě několikrát později krém promíchám, abych pomohla bublinkám ven – krém si tak „sedne“. Tohle množství jsem volila proto, že na odvažování emulgátoru není potřeba setinková váha.
Pokud nemáte nebo nechcete použít oleje dle mého receptu, doporučuju článek o olejích vhodných pro péči o pleť v zimě. Třeba si tak vyberete jiného favorita.
Vezmu si dva hrnečky, které se pak vejdou do jednoho hrnce, kde je budu zahřívat.
Do jednoho hrnečku odvážím vodu, do druhého kakaové máslo a emulgátor. Dám obojí hřát do vodní lázně.
Jakmile se máslo s emulgátorem rozpustily, přidám olej z granátového jablka a vmíchám.
Vezmu si k ruce kapučínovač a vyndám oba hrnky z lázně. Ohřátou vodu vliju do hrnku s olejovou fází a začnu kapučínovačem promíchávát.
Jakmile obsah hrnečku začal houstnout, postavím hrnek do misky se studenou vodou a pokračuju v míchání.
Po vychladnutí směsi bychom měli míchat ještě tak dlouho, dokud krém vypadá jako houf maličkatých bublinek.
Nakonec přidáme panthenol (asi dvě velké kapky, jak je hustý, hůř se s ním pracuje), konzervant a esenciální oleje a dobře vmícháme.
Přemístíme do obalu. A užíváme si ho :).
Poznámka: grepový esenciální olej je často považován za fototoxický (víc o tématu tady). Nicméně v této koncentraci by neměl ani na sluníčku způsobovat potíže (panují neshody o tom, zda je vůbec fototoxický, bezpečná koncentrace se uvádí na hranici 4 %).
Poznámka č. 2: kakaové máslo může někomu ucpávat póry. Lze ho nahradit jiným máslem a nebo ho používat ne denně, jen tak často, jak to pleti bude vyhovovat.