6 rostlinných olejů pro péči o pokožku v zimě

Jaké rostliné oleje použít pro péči o pokožku v zimě?

I když naše kůže dostává zabrat po celý rok, v zimě bychom jí měli věnovat speciální péči. Mráz, studený vítr nebo třeba přechody mezi prostory s rozdílnou teplotou dělají své. Není náhoda, že některé kožní choroby se nejvíce projevují právě za těchto podmínek.

Dala jsem proto dohromady krátký seznam olejů, které můžeme v zimě více zapojit do péče o naši pokožku. Podle potřeby je používáme přímo nebo je zakomponujeme do kosmetických výrobků.

Avokádový olej

Avokádový olej se zpravidla lisuje přímo z dužiny plodů a patří mezi výživné, avšak taky hutné a mastné oleje. Většinou se míchá s dalšími oleji a nebo se přidává do emulzí, právě proto, že zanechává pocit mastnoty.

Olej z avokáda vyživuje, hydratuje, podporu pružnost pokožky, působí proti vráskám, má taky protizánětlivé účinky.

Použít ho můžeme do všech přípravků, určitě stojí za to vypíchnout zejména krémy na ruce a do mazání na suchou a rozpraskanou pokožku, dokážu si ho dost dobře představit taky v balzámech na rty. Po zbytek roku ho využijeme taky, jen ho dávkujeme opatrněji. Stal se taky velmi oblíbenou ingrediencí pro přípravu masek, pleťových i vlasových.

Ten náš najdete tady.

Konopný olej

Olej lisovaný z konopných semínek je dalším fajn adeptem do zimní kosmetiky. Taky výrazně pečuje a vyživuje pokožku, už se ale lépe vstřebává a nezanechává takový pocit mastnoty.

Konopný olej je vhodný pro všechny typy pokožky, hodně se používá k ošetřování pokožky s problémy – ekzémy, vyrážkou nebo třeba akné. Neucpává póry.

Oceníme u něj taky schopnost pokožku zklidnit, hydratovat, může ji pomoci i rozjasnit.

Vhodný je do všech typů výrobků. Já sama jsem ho používala přímo jako obličejový olej a taky jsem s nim vyráběla balzámy na rty.

Ten náš najdete tady.

Olej ze semínek granátového jablka

Olej z granátového jablka patří mezi oleje méně rozšířené, ale naši pozornost si určitě zaslouží. Získává se lisováním semínek. Může mít výraznější ovocnou vůni.

Je vhodný pro všechny typy pokožky, je hutnější, ale dobře se vstřebává, neměl by ucpávat póry.

Tento olej pomáhá pleť hydratovat, zklidňuje ji a chrání. Často se mu dává nálepka “omlazující”. Je protizánětlivý a pečuje o suchou pokožku.

Často se využívá samotný jako pleťový olej, ale určitě ho můžeme přidat do jakéhokoliv produktu.

Šípkový olej

Olej lisovaný ze semínek šípků známe všichni nejspíš coby olej vhodný pro zralou pleť. Přesně ty účinky, které oceňuje zralá pleť, využijeme k péči o jakoukoliv pleť v období zimy.

Tento olej hydratuje, zlepšuje tón pokožky, zvyšuje elasticitu kůže. Dobře se vstřebává a neměl by ucpávat póry.

Dobře se používá k přímé aplikaci na pokožku, ale klidně ho můžeme zakomponovat do kosmetických produktů.

Ricinový olej

Zařazení ricinového oleje do této kategorie asi moc nepřekvapí. Mám ale pocit, že se na riciňák občas zapomíná. Patří mezi husté oleje, může vzbuzovat i dojem lepivosti. Neaplikuje se tak na kůži samotný, ale obvykle v kombinaci s dalším olejem nebo v emulzi. Může ucpávat póry.

Ricinový olej se používá k ošetření suché pokožky i pokožky problematické, napomáhá hydrataci a zklidnění.

Tento olej často najdeme v produktech k čištění pleti a v odličovačích, skvělý je v krémech, přičemž do krému na ruce ho můžeme přidat o malinko víc. Je fajn do balzámů na rty, mimo jiné i proto, že jim dodává lesk.

Ten náš najdete tady.

Makový olej

Olej lisovaný z máku se v kosmetice tolik nevyužívá a to je škoda. Často se o něm říká, že je svým profilem podobný konopnému oleji.

Makový olej je spíš lehčí, ovšem může se vstřebávat pomaleji. Neucpává póry.

Tento olej se hodí zejména na suchou a namáhanou pokožku, v zimě však pro jakoukoliv, používá se pro ošetření pokožky ekzematické. Pomáhá vyhlazovat vrásky a jizvy.

I makový olej můžeme použít, jakkoliv budeme chtít – do masážních směsí, pečujících olejů, krémů, šlehaných másel i do balzámů na rty.

 

Jaké rostliné oleje použít pro péči o pokožku v zimě?

Tento seznam určitě není kompletní, existuje spousta dalších olejů, které v zimě oceníme. Snažila jsem se ale vypíchnout ty, o kterých se tolik nemluví a přitom stojí za naši pozornost.

Pokud se chcete podělit o vaše tipy na zimní péči o pokožku, moc rádi si je přečteme pod článkem v komentářích! :)

dify.cz

1 komentář