Hřebíčkový esenciální olej (a všechno o něm)

Hřebíčkový esencální olej a jeho použití nejen v kosmetice

Hřebíčkový esenciální olej je se mnou snad po celou dobu, co píšu tenhle blog. Byl mezi prvními objednanými ingrediencemi a musím říct, že stále ještě mě občas překvapí, co všechno dovede. Patří mezi nejsilnější esenciální oleje, takže je třeba s ním nakládat opatrně. Ale rozhodně se vyplatí začít s ním kamarádit…

O hřebíčkovém esenciálním oleji

Hřebíčkový esenciální olej se získává obvykle parní destilací poupat a jejich kalichů hřebíčkovce kořenného (Syzygium aromaticum/Eugenia caryophyllata), které známe v jejich sušené podobě jako tradiční koření v kuchyni. Nicméně existuje i varianta získávaná z listů nebo stonků.

Má charakteristickou (a mně moc příjemnou) vůni a patří mezi nejsilnější a zároveň nejdráždivější esenciální oleje, které jsou běžně na trhu. Používá se zejména při výrobě kosmetiky, taky se s ním setkáme v potravinářství nebo farmacii.

Hřebíčkový EO je řídký a nažloutlý až bezbarvý. Má kořenitou, možná až nasládlou vůni. Jelikož je velmi silný, doporučuje se značně ho ředit – měl tvořit maximálně 1-2 % běžných produktů, silnější koncentraci používáme jen cíleně. Doba použitelnosti je poměrně dlouhá, pravděpodobně přes 5 let.

Složení hřebíčkového EO

Přes 80 % esenciálního oleje tvoří eugenol, dále v něm najdeme eugenyl acetate a beta-caryophyllene a desítky dalších látek.

Eugenol, jeho hlavní konstituent, se používá mimo jiné ve stomatologii pro jeho znecitlivující účinky, připravuje se z něj taky typ cementu používaného zubaři, má řadu dalších uplatnění v medicíně.

Účinky hřebíčkového oleje

Hřebíček se proslavil hlavně coby koření a babský recept na bolesti zubů a dásní. Ve skutečnosti ale jeho účinky sahají mnohem dále a svým způsobem je taky dosti univerzálním esenciálním olejem.

Hřebíčkový olej je antimikrobiální, působí i proti virům. Je protizánětlivý. Podporuje hojení.

Zlepšuje prokrvování, často se používá pro své zahřívací účinky.

Má anestetické účinky (i když některé úřady to zpochybňují) a může pomoci při pocitu nevolnosti.

Podporuje imunitu, obsahuje silné antioxidanty.

Často se hřebíček řadí taky mezi afrodiziaka.

Hřebíček nemají v oblibě určité druhy hmyzu.

Použití hřebíčkového EO

Hřebíčkový esenciální olej užijeme při spoustě příležitostí.

Nejtypičtější je použití v zubní pastě nebo ústní vodě. Ostatně na pastu s hřebíčkem tu mám několik receptů – s pomerančem, se skořicí nebo s propolisem. Pomáhá k čisté ústní dutině, působí proti zánětům, léčí dásně a osvěžuje dech.

V pleťové kosmetice ho oceníme, zejména pokud nás trápí akné nebo vřídky. Musíme se však držet nízké koncentrace, pokud připravujeme produkty k dennímu použití. Přidat ho můžeme do produktů na čištění pleti, do tonika, krému nebo třeba masky. Naprosto jednoduché pleťové tonikum ale můžeme připravit i jen vyvařením hřebíčku ve vodě. V silnější koncentraci ho můžeme použít v SOS tyčinkách proti pupínkům.

Tělové produkty jako masážní oleje a tělová mléka jsou taky fajn. Pomůžou k prokrvení pokožky.

Mýdla, včetně vlasových, krásně voní a pomáhají desinfikovat.

Osvěžovače vzduchu nám pomůžou rozptýlit vůni hřebíčku po prostoru, což se bude líbit našemu nosu, zároveň to ale pomůže vzduch vyčistit.

S čím hřebíčkový EO míchat?

Hřebíček je typický svojí kořenitostí a nasládlostí. Dobře dohromady půjde s dalšími druhy koření – kardamonem, skořicí/kasiou, badyánem či zázvorem. Již tradiční se stala kombinace hřebíčku a pomeranče, případně dalších citrusů. Využijeme ho ale i ve svěžejších antiseptických směsích, třeba společně s čajovníkem nebo eukalyptem. A nebo s bylinkama – citronovou trávou, šalvějí, mátou, rozmarýnem nebo tymiánem.

Alternativa k EO

Hřebíček je ve formě esenciálního oleje dost silný a někomu tak nevyhovuje. Alternativou k němu může být hřebíčková tinktura (hřebíček v lihu), olejový macerát nebo třeba jen odvar či výluh připravený zastudena.

Hřebíčkový esenciální olej a jeho použití nejen v kosmetice

Hřebíčkový esenciální olej najdete u nás v eshopu. Je v BIO kvalitě a s potravinářským certifikátem, takže má super široké uplatnění.

dify.cz
[jetpack-related-posts]