Fototoxicita II. aneb o fototoxických EO

Fototoxicita nejen u citrusových esenciálních olejů

Už před nějakou dobou jsme tu měli téma fototoxicita (tady) a v souvislosti s ní jsme mluvili o citrusových esenciálních olejích. Nejsou to ale jen citrusy, které mohou k nepěkným kožním reakcím vést. Fototoxických olejů je totiž více…

Co že je to ta fototoxicita?

Fototoxická látka je taková látka, která se za přítomnosti UV záření mění (je fotoreaktivní) a stává se cytotoxickou pro buňky pokožky.

Fototoxická látka způsobuje silnou reakci pokožky na UV záření. V praxi to znamená, že pokud fototoxickou látku aplikujeme na pokožku a tu pak vystavíme slunečním paprskům, můžeme mít silnou reakci v podobě spálení a zanícení, vytvoření puchýřků a silného svědění. Tato reakce se může dostavit postupně a se zpožděním.

Síla fototoxicity záleží na mnoha faktorech, proto ohledně některých esenciálních olejů stále panují neshody, do jaké míry fototoxické jsou.

Látek, které způsobují fototoxicitu, je také celá řada. Většina z nich spadá do skupiny kumarínů.

Které esenciální oleje jsou fototoxické?

Nejznámějšími fototoxickými oleji jsou ty citrusové. Nicméně ne všechny, u některých druhů citrusů také záleží na způsobu výroby oleje, zda byl lisovaný nebo destilovaný. Fototoxické látky jsou většinou látky relativně netěkavé, takže v esenciálních olejích získaných destilací se vyskytují v mnohem menší míře.

Fototoxické by tedy měly být:

 • lisovaný EO hořký pomeranč, bergamot
 • u citronu a limetky se často udává, že jsou fototoxické jako lisované i jako destilované
 • u lisovaných EO mandarinky a klementinky se informace ohledně fototoxicity liší
 • mandarinkový list
 • andělika
 • celerové semínko a celerový list
 • pastiňák
 • list fíku
 • římský kmín a kmín kořenný
 • libeček
 • routa
 • kopr

Někdy se udává i skořice a kasie, nicméně u nich mechanismus působení bude asi odlišný. Určitě se nehodí pro použití ve vyšší koncentraci, protože dráždí, přítomnost slunečních paprsků může dráždění ještě zvýraznit.

Které citrusové oleje jsou tedy určitě bezpečné?

Následující oleje by měly být bez pochyb bezpečné:

 • sladký a krvavý pomeranč, lisovaný i destilovaný
 • neroli (pomerančový květ)
 • petitgrain (pomerančový list)

Destilované esenciální oleje mandarinky, klementinky a hořkého pomeranče by měly být rovněž bezpečné. Ještě existuje verze esenciálního oleje bergamotu, z něhož byl fototoxický bergapten odstraněn speciální metodou destilace. Takový esenciální olej ale už není kompletní, takže je na zvážení, zda po něm sáhnout.

UPDATE: U grepu (lisovaného) se jako bezpečné množství udává 4 % ve výrobku, což je o dost víc, než bychom stejně použili – takže grep pro normální použití lze považovat za bezpečný.

Otázka oxidace

I v této chvíli bychom měli mít na paměti, že u esenciálních olejů je důležitá i jejich čerstvost. Mnoho z nich se totiž stává dráždivými ve chvíli, kdy zoxidují. A to se týká především citrusů. U zoxidovaného esenciálního oleje je vyšší riziko nežádoucí reakce pokožky.

A co proti oxidaci dělat? Za prvé volíme kvalitní esenciální oleje – takové, u kterých víme, že byly rychle a správně zabalené brzo po výrobě. Skladovány mají být v temnu a při rozumné teplotě. Po otevření dbáme na to, abychom lahvičku vždy dobře zavřeli. Eventuálně je můžeme uchovávat v lednici. A spotřebujeme je v rozumné době, ideálně do 6 měsíců.

Častokrát se téma oxidace řeší také tím, že se přidává antioxidant. To přijde vhod zejména při použití esenciálních olejů do kosmetiky.

Co z toho všeho vyvodit?

Použití esenciálních olejů má svá omezení. Za prvé je potřeba zvažovat, v jaké koncentraci obecně esenciální oleje používáme. Fototoxicita je právě i otázkou koncentrací, protože u většiny fototoxických EO jsou stanoveny i maximální přípustné bezpečné koncentrace. U letní kosmetiky speciálně rozmýšlíme, jaké esenciální oleje použijeme a v jaké míře. Více možností máme u produktů, které se používají ve večerních a nočních hodinách. Po uplynutí 12 hodin od aplikace pravděpodobnost reakce významně klesá.

Co se týče inhalace esenciálních olejů, tak tam prakticky tato rizika neexistují. Takže hurá na ni! :)

dify.cz