Grepový esenciální olej – účinky a použití

Grepový esenciální olej - jeho účinky a použití v kosmetice

Miluju grep ve všech podobách, esenciální olej z něj mám po ruce nejčastěji přímo v koupelně. Až do nedávna jsem ale netušila, že má tolik zajímavých účinků. Jeho úžasná vůně je jen zlomkem toho, čím nás může zaujmout.

O grepovém EO

Grapefruitový esenciální olej se získává lisováním slupek plodu stromu Citrus paradisi za studena. Je spíše řidší, většinou světle žluté barvy. Tak jako u dalších citrusů, i u grepu můžeme očekávat středně silné aroma na počátku, potom však poměrně rychle vyprchává. Při sestavování vonných kompozic ho můžeme zařadit mezi vrchní tóny.

Grep také mnohé překvapí. Je totiž sladší, než by se očekávalo.

K dostání je esenciální olej ze žlutého a z růžového grepu. Ten z růžového by měl být o něco jemnější, sladší.

Složení grepového EO

V grepovém esenciálním oleji najdeme především limonen. Ten tvoří až 95 % esenciálního oleje a vděčíme mu za spoustu zajímavých účinků, které díky němu esenciální olej má.

Dále v něm najdeme také třeba alfa pinen, beta myrcen, sabinen, citronellal, linalool a geraniol. Bergapten, známý svým fototoxickým efektem, je obsažen také, ovšem o fototoxicitě později.

Některé zdroje uvádějí obsah vitamínu C, což není správně. Esenciální olej neobsahuje vitamín C, který je rozpustný ve vodě.

Grepový EO a fototoxicita

Grepový olej získaný lisováním slupek je pravděpodobně do určité míry fototoxický. Názory na sílu a někdy i vůbec existenci fototoxicity se liší. Často se taky uvádí, že při 4% a nižší koncentraci EO ve výrobku ho můžeme bezpečně používat i na slunci.

Více si můžete přečíst v článku o fototoxicitě.

Účinky grepového EO

Grepový esenciální olej nás potěší hned po otevření lahvičky. Krásně svěže voní, energizuje, podporuje dobrou náladu. Stimuluje tak jak na fyzické, tak na psychické rovině. Konkrétně pak normalizuje endokrinní funkce, lymfatický systém, podporuje správnou funkci oběhové i vylučovací soustavy. Působí diureticky, napomáhá vylučování toxinů z těla.

Stimuluje metabolismus i nervovou soustavu.

Jako většina EO, i grep působí proti mikrobům, a to preventivně i likvidováním již vzniklých infekcí. To uplatníme hlavně v kosmetice a přípravcích ústní hygieny.

Dále je antiseptický, protizánětlivý, obsahuje antioxidanty a měl by napomáhat ke snižování chuti na jídlo.

Díky mnoha jeho účinkům se stává ideálním esenciálním olejem k ošetřování celulitidy a řešení problémů se zadržováním vody.

Na minulých řádcích už byl zmíněn jeho pozitivní efekt na naši náladu. Působí antidepresivně, pomáhá ve stresových situacích, působí proti pocitům úzkosti.

V domácnosti oceníme jeho schopnost eliminovat pachy.

Grepový EO v kosmetice

Grepový EO užijeme snad ve všech výrobcích, jen musíme být opatrní, co se týče možné fototoxicity.

Lesky a balzámy na rty. První věc, co mě napadne. Hodí se samotný i v kombinaci s dalšími citrusy (a nejen těmi).

Pleťová kosmetika. Olejová séra, pleťové krémy, tonika. Grep je skvělý jak na pleť aknózní tak na otoky. Měl by pomáhat při zadržování vody, a to i v oblasti obličeje.

Tělová kosmetika. Tady se skvěle uplatní ve výrobcích určených na problematické partie, zejména k ošetření míst s celulitidou.

Mýdla a vlasová kosmetika.

Ústní hygiena. Grep je ideálním adeptem do zubních past i ústních vod. Kvůli svým účinkům i chuti a vůni.

Osvěžovače vzduchu. Ráno pomůže nastartovat, v období chmur zvednout náladu, v kuchyni či zakouřených prostorách zlepšit vzduch.

Čistící a prací prostředky.

S čím grep kombinovat?

Třeba s rozmarýnem, kadidlem, dalšími citrusy, geraniem, eukalyptem, zázvorem, levandulí, pačuli, palmarosou.

Grepový esenciální olej patří mezi naše favority, prostě ho milujeme. Najdete ho u nás v e-shopu – TADY. Není to ale obyčejný grepový esenciální olej. Je v kvalitě vhodné i pro vnitřní užití (takže je skvělý i jako aroma do jídla). A můžete si vybrat mezi konvenčním a v certifikované BIO kvalitě. Obojí od Terpenicu. 

dify.cz