No Poo mytí vlasů – trocha teorie a moje zkušenosti

No poo mytí vlasů aneb mytí vlasů přírodně bez chemie

Už je to dost dlouho, co jsem psala o mytí vlasů mýdlem (tady). U toho jsem tedy zůstala, nicméně metody no poo (a low poo) mě dosti zaujaly, leccos jsem načetla a něco otestovala. Momentálně jsem na mýdle a kyselém oplachu, protože je na něj spoleh, funguje skvěle. A přeci jen práce v kanceláři o 25 lidech experimentování v oblasti no poo úplně nenahrává. K testování se chci ale rozhodně vrátit, protože 100% no poo pořád vidím jako ideál.

No poo = no shampoo (a žádnej shit)

Velmi ve zkratce, no poo znamená no shampoo neboli bezšamponové mytí vlasů. Slovo poo má ale ještě jeden význam, pro tento případ podstatně trefnější. Poo je totiž taky taková ta malá smradlavá hromádka, ze které se kouří :). No poo tak znamená taky něco jako mytí vlasů bez všech těch hnusíků. A o tom to je.

No poo má spoustu variant, stupňů, pojetí. Zcela zapovězeny jsou klasické šampony. Vlasy se pak myjí různými přírodními produkty či doma míchanými směsmi, odvary bylinek nebo dokonce i čistou vodou.

Setkáme se i s pojmem low poo, což je takový mezistupeň. Já osobně za low poo považuju právě používání mýdla s následným kyselým oplachem.

Můj ideál – water only

I když přírodní mýdlo je ve srovnání se šamponem super šetrné, beru to pořád jako polovičaté řešení. Proč? Protože mýdlo kompletně odstraňuje mastnotu. Jak moc ji odstraní, to záleží na jeho složení i použití, nicméně ten silný odmašťovací efekt tam je. A násilné odmašťování obden se mi prostě nelíbí. Pokožka hlavy dostává už tak zabrat a mytí něčím, co odmašťuje, beru jako zásah do jejího přirozeného fungování. Možná právě tohle je ten důvod, proč si ty vlasy musím mýt opravdu každý druhý den.

Za naprostý ideál považuju prostě metodu mytí pouze vodou alias water only. Spousta lidí má z takové představy osypky, ale… skutečně nemůžeme bez šamponu žít? Šampon je vynálezem posledních let, lidstvo bylo prakticky celou dobu bez něj. A přežili to. Dokonce ani neměli tak „příšerné vlasy“. Prostě jim pokožka hlavy fungovala jinak, dobře a vlasy byly čisté a bezproblémové. A i spousta dnešních lidí jen na vodě má krásné vlasy…

Takže za mě je mytí vodou skutečně ideál. V mnoha směrech. Člověk k tomu nic nepotřebuje a při optimálním fungování mazových žlázek se doba mezi mytím značně prodlouží.

Takže… jak to fungovalo mně

Alternativní způsoby mytí vlasů jsem testovala asi 7 měsíců, zbytek času jsme strávila na mýdle. Vlasy mám posledních tak 10 let prostě mastné, takže podle toho jsem volila metody.

Jako první jsem testovala jíl a žitnou mouku. Mouku ve formě kašičky. Jíl jsem aplikovala ve formě kašičky i nasucho – nejdřív vpravit mezi vlasy a pak vymýt. Nefungovalo vůbec.

Pak jsem zkoušela mýt kávou a kávou se sodou. Taky žádný pozitivní výsledek.

Po těchto pokusech jsem si řekla, že zkusím jen vodu, že horší už to nebude :). Myla jsem dlouhou dobu dosti teplou vodou, někdy s chladnějším konečným oplachem. Při tomto mytí byly vlasy nejhorší v prvních asi tak 16 hodinách. Poté se to trošku zlepšilo, ale žádná sláva, i když občas to vypadalo ještě schůdně. Myla jsem každé 4-5 dní. Takto jsem to praktikovala asi 4 měsíce, mám dojem. Bez efektu. Vlasy se nezačaly lepšit, naopak začaly padat. Množství mazu na pokožce totiž zabraňuje dýchání. Kořínky se pod tím dusí a vlasy padají. Tohle byl jeden z největších důvodů, proč jsem s experimentem přestala. Další byl, že ani ta teplá voda žádnou mastnotu prostě nesmyla. V této fázi jsem používala i suchý šampon, bylo to s ním lepší, ale zase se to nedalo používat pořád.

Vlasy jsem nakonec zachránila sodou. Namočit vlasy, do dlaně nasypat sodu a jemně (JEMNĚ!) ji rozmydlovat. Při kontaktu s vodou a mastnotou z vlasů je vytvoří taková klouzavá pěnička. Je potřeba takhle dobře promydlit vlasy i v problematických partiích. Spláchneme a nakonec přelijeme vodou s jablečných octem nebo s citronem. Jak to fungovalo? Výborně! Z prvního mytí sodou jsem byla naprosto nadšená. Vlasy byly nádherně leské, jako nikdy předtím (opravdu nikdy, s žádným šamponem).

Sodu jsem pak používala ještě nějakou dobu, zjistila jsem, že při oplachu octem se brzy vlasy zase zkazí, naopak u použití citronu se vlasy tolik nemastily.

Jinak samozřejmě jsem pravidelně česala kančákem (více o něm tady).

Nakonec jsem se vrátila k mýdlu, hlavně proto, že je to s ním o trošku rychlejší než se sodou.

Další možnosti, jak praktikovat no poo

Možností, jak jinak mýt vlasy, je spousta. Tady přidávám další tipy. K nim pak už najdete spoustu informací na internetu, hlavně v různých fórech i diskusích na facebooku.

Hodně často vídáváme mytí právě tím jílem, hlavně marockým. V závěsu je žitná mouka, ovšem nesmí obsahovat otruby (tedy tzv. celozrnné často nevyhovují, protože je v nich právě přimíchaný šrot). Hned následuje mytí vejcem a nebo samotným žloutkem. Tady je potřeba dávat pozor na teplotu vody, aby se nám vajíčko neuvařilo. A taky velmi dobře vymýt, protože jinak vejce začne brzo nevábně vonět.

Čím dál tím častěji se taky setkáme s různými bylinkami namletými na prášek. Často se jedná o tradiční asijské prostředky k mytí vlasů. Spousta druhů rostlin totiž obsahuje třeba saponiny a o ty jde.

V našich podmínkách se nabízí mydlice. Na její prozkoumání se chystám.

Potom jsou tu taky šampuky, pevné šampony. Bývají na bázi tenzidů, více či méně šetrných. Bývají pevné a používají se stejně jako kostka mýdla. Na rozdíl od běžného mýdla mají ale pro vlasy vhodnější pH.

Určitě je ještě spousta dalších možností, ty čekají na objevení :)

 

A co vy? Máte zkušenosti s no poo?

dify.cz

18 ks komentářů

 1. Ahoj,
  Předně díky za super blog, je skvělý :-)
  Před 6ti týdny jsem se rozhodla opustit šampon – po všech mě už víc než rok hrozně svědila hlava kvůli ekzému. A to jsem jich vyzkoušela mraky. Myji pouze vodou a co nejméně to jde, nikdy dřív než po 4 dnech, spíš po 6. První měsíc jsem měla vlasy nechutné, jak mastná helma, nepáchly naštěstí. To už jsem s tím chtěla praštit, ale najednou skokově vlasy na povrchu začaly zase vypadat jako vlasy a stále se to pomalu zlepšuje. A hodně se zmírnilo padání vlasů. Takže se snažím vytrvat. Před mytím bříšky prstů důkladně promasíruju celou pokožku hlavy, abych uvolnila maz, pak pročešu kančákem (tím češu denně). Umyju hodně teplou vodou a na závěr opláchnu ledovou.
  Viděla jsem na jednom blogu ženu s velmi se mastícími vlasy, myla denně aby trochu vypadala. Ta na to šla naráz šokovou metodou. Velmi dlouho nemyla, jen pročesávala, mezi lidi nosila slušivý „turban“. Po těch pár týdnech začala mýt žitnou moukou a stačí jí mytí 1xtýdně. I v okolí màm podobný případ a tahle šoková terapie zabrala.
  A pozor na sodu na vlasy. Citlivým jedincům se mohou vlasy začít pekelně lámat, celkově se od toho ustupuje.

  1. Ahoj Bojko, moc díky za koment! Gratuluju k výsledkům, je super, že už vidíš pokrok. Já ho pravě na vodě neviděla… jednou se k tomu chci vrátit, ale teď na to nejsou podmínky, bohužel. Třeba soda mi docela seděla, ale s tou to taky nemá smysl, protože je to pořád stav mimo rovnováhu… No takže momentálně mýdluju :) Přeju hodně no poo úspěchů a ať se dopracuješ k ideálnímu stavu :)

 2. Ahoj :)
  moje vlasy už neviděly šampón minimálně rok. Mám je asi do pasu a konečky se mi netřepí. Umývám je jen kašičkou z žitné mouky a vyhovuje mi to. Zkoušela jsem i „jen vodu“ jenomže jsem se přestěhovala do města a je tu neuvěřitelně tvrdá voda, takže po pár dnech moje vlasy vypadaly příšerně (ztěžklé, bez objemu a mastné u kořínků). Někde jsem četla, že na to pomáhá trocha neředěného octu.. To byla pěkná blbost – ten smrad jsem vyháněla z vlasů, koupelny a polštáře ještě dlouho, nemluvě o tom, že mi z toho málem začaly slzet oči. :D
  Takže jsem se vrátila k mouce – myju jednou týdně a je to dobré :) akorát hledám nějakou dobrou přírodní výživu, jednak preventivně a taky aby mi vlasy voněly jinak než po chlebu.
  A kančí kartáč mám, ale moc ho nepoužívám. Problém je v tom, že ať dělám, co dělám, kančí štětiny jsou asi příliš krátké a nerozčešou mi všechny vlasy.. pouze ty vrchní :/

  PS: máš zajímavé recepty v DIY kosmetice, hlavně je super že máš přímo odkaz, kde se to dá sehnat. Díky :)

  1. Ahoj Eliško, moc díky za komentář! A moc závidím! :) Zvládat vlasy do pasu a navic jen s moukou, to je naprosto super. S výživou to může být složitější. Já sama si nic nedávám, ale docela sem slyšela pozitivní ohlasy na „bezbarvou hennu“ a na smíchání aloe gelu s trošičkou oleje, že to používají i jako neoplachovaci přípravek. Kdyžtak můžeš zkusit hodit dotaz no skupin na fb – no poo a taky svet cs maminek non toxic, tak maj spoustu super nápadů :)

 3. Ahojky, možná se podobný názor objevil už v předchozích komentářích, tak se případně omlouvám za opakování… :-)
  Já jsem začala praktikovat no poo od té doby, co jsem si jednou u kamarádky umyla vlasy „zázračným“ Aussie šamponem, po kterém se mi okamžitě začaly dělat lupy. Nejdřív jsem praktikovala sodu a ocet na oplach. Na začátku to mělo výborný efekt, ale postupně jsem sledovala, že mi vlasy slábnou a padají víc, než je zdrávo. S octem jsem měla podobný pocit jako ty – vlasy spíš mastil. Tak jsem přešla na žitnou mouku a oplach pouze vodou. Nějakou dobu mi to vydrželo, ale později mě přestalo bavit neustále čistit odpad, který mouka zanášela, takže jsem také přešla na mýdlo. V podstatě mi vyhovovalo, ale lupů jsem se nezbavila. Před asi dvěma měsíci jsem si řekla, že je na čase zkusit jen vodu, a vážně to u mě funguje :) Vlasy jsem si nikdy nemyla víc než jednou týdně, pokud např. nemsrděly v zimě od smogu nebo třeba od cigaret z hospody, takže v tomto ohledu se nic nezměnilo. Ale jinak se mi postupně určitě dělají lupy konečně méně (snad jednou zmizí úplně) a taky jsem fakt spokojená, že nemusím řešit žádnou drogerku, což šetří i místo v báglu při cestování :-) Držím pěsti, ať se taky water only zadaří!

  1. Ahoj Deniso, moc díky za komentář! To je super, že Ti to funguje, úplně závidím :). Snad se k tomu taky propracuju. Já to vlastně vzdala asi nejvíc kvůli tomu padání vlasů… Teď už nechodím do práce, takže bych to mohla zase trošku zkoušet, momentálně aspoň protahuju intervaly mytí, snad by to mohla bejt taková příprava… Water only je prostě fakt sen! To neřešení drogerky a nezávislost na čemkoliv chemickym je paráda :)

 4. Já low poo metodu zkouším necelé dva měsíce, výsledky ze začátku nic moc že jsem to chtěla vzdát, ale byl to jen vlasový detox od silikonových šamponu z drogérky co jsem doteď používala. Přívedlo mě k tomu nápadu těhotenství a snaha plácat na sebe co nejmíň chemie – s tím souvisí i zubní prášek na zuby a přírodní deodorant, oboje funhuje super. Zatím používám přírodní šampon a bylinkový oplach od Jedubáby, dokonalá šikovná bylinkářka čarodějnice, vřele doporučuji její stránky, díky ní jsem o tom všem začala víc přemýšlet. Te´d mi dorazil i marocký jíl, ale zatím nevyzkoušeno, zvědavá jsem dost :)
  http://jedubaba.blogspot.cz/2015/02/tuhe-sampony-co-proc-jak-tak.html
  … (odkaz odstraněn adminkou)

  1. Ahoj Terezo, díky za komentář! Je super, že máš už svoje vyzkoušený přírodní věci. Marocký jíl chválí dost, tak třeba i s ním to bude trefa :)
   Co se týče odkazu, tak ten druhý jsem bohužel musela odstranit. Dívala jsem se na to a jedná se o prodej ne v souladu se zákonem. Jelikož nás všechny stojí hodně úsilí i peněz věnovat se své činnosti legálně, nemůžu odkazovat na někoho, kdo tak nedělá. Každopádně děkuju, že jsi myslela na ostatní :).

    1. No abych řekla pravdu, tak už si moc nepamatuju, jestli po jílu lidi něco používali :) Mně jíl nefungoval, tak jsem ho moc nezkoumala… Ale z ostatních zkušeností si myslim, že oplach není nutný. Ten je hlavně po mytí mýdlem, aby stáhnul zbytky a byl protiváhou k zásaditosti. I když ani u mýdla já už momentálně oplach nedávám

  1. Ahoj Eliško, postupně jsem vyzkoušela snad všechny, od domácích (oliva-kokos) přes ručně dělaný francouzský až po to „nejhorší“ z obchodu – mýdlo za pár korun z kauflandu, když nebylo zbytí. Ze začátku to nebylo nic moc, ale časem jsem se asi naučila, nakolik to potřebuju namydlit, a dneska mi fungují všechny. Rozdíl je u mě akorát v tom, že po některých vlasy potřebujou kyselej oplach, po některejch prakticky ne