Ódy na mýdlo, zase… aneb mýdlo místo šamponu

Mýdlo jako tuhý šampon na vlasy

Není to tak dlouho, co jsem tady chválila obyčejné mýdlo vyráběné tradiční metodou zmýdelnatění tuků. Dneska se k přírodnímu mýdlu musím vrátit – po asi dvou měsících používání mýdla k mytí vlasů můžu s čistým svědomím říct, že ty výsledky jsou opravdu super. Na dalších řádcích se chystám vylíčit moje zkušenosti s mytím vlasů mýdlem a taky upozorním na pár věcí, na které si dát pozor. To abyste z mýdla byli taky tak nadšený, jako jsem já.

Tradiční mýdlo jako mycí prostředek

Mýdlo se vyrábí už pěknou spoustu let a je tradičním prostředkem k odstraňování špíny včetně mastnoty. A jako mycí/čistící prostředek má dost výhod – je šetrné, má velmi jednoduché a srozumitelné složení, je levné a snadno vyrobitelné v domácích podmínkách. A lze ho upravit přesně podle našich potřeb. Všechny tyhle výhody jsou dostatečným argumentem pro návrat k mýdlu. A alergikům možná významně zlehčí život. Umožní jim totiž používat výhradně přírodní a kontrolované produkty na veškerou péči o tělo i vlasy.

Mýdlo a vlasy

Už jsem jeden mýdlový článek psala (najdete ho tady). Stejně ale připomenu, že mýdlo je univerzální a stejně dobře jako na kůži poslouží i na vlasy. Často se setkáme s označením tuhý šampon. Ve skutečnosti je to ale v mnoha případech stejně nějaký druh mýdla, často se složením přizpůsobeným vlasům. V takových tuhých šamponech najdeme třeba klasické šamponové bylinky nebo oleje přesně pro potřeby našich vlasů.

Co udělat proto, aby mýdlo pečovalo

Nechci to svádět na záměrné rozšiřování desinformací s nástupem mycích gelů, ale v určitém okamžiku se začaly šířit různé mýdlové fámy. Že mýdlo vysušuje, že dráždí, že se při jeho výrobě používají strašné žíraviny. A že prostě mycí gely jsou šetrnější, účinnější a kdo ví co ještě. I základní fakta o mýdle tyhle představy vyvracejí.

Správné mýdlo obsahuje přiměřené množství tuku. Jedná o se o tzv. přetučnění. Tento zbylý, nezmýdelnatělý tuk slouží k péči o naše vlasy nebo pokožku. Pokud to hodně zjednodušíme, takové mýdlo slouží vlastně jako šampon s balzámem. Vlasy myje a zároveň jim dodává výživu. Toho tuku musí být tak akorát a funguje to prostě báječně.

Mýdlo může obsahovat další složky, které pomohou pečovat o naši hřívu. Příroda toho nabízí dost a dost.

Kvalitní mydlinky

Další důležitá věc je schopnost pěnit. Slovo mydlinky nevzniklo náhodou a rozhodně bychom mu měli věnovat pozornost. Mydlinky jsou totiž tím, co dělá mýdlo mýdlem a hlavně co mu dává schopnost čistit. Mydlinky totiž velmi usnadňují celý proces mytí a pokud budeme mluvit konkrétně o vlasech, tak pro mě jsou opravdu klíčové. Ruce si bez mydlinek omyju snadno, vlasy ale už docela těžko. Proto je na mytí vlasů mnohem lepší mýdlo, které pění. Tuto úžasnou schopnost mu dává typicky kokosový olej. Má krásnou hebkou pěnu a navíc má spoustu pro pokožku i vlasy pozitivních vlastností. Takže… mýdlo s obsahem kokosového oleje je tutovka.

Aktualizace: už se mi podařilo dobře umýt vlasy i mýdlem s minimální pěnivostí. Tam to ale chce hodně cviku a nebo štěstí. Aspoň u mě jo :).

Oplachujeme tak akorát

Další věc, kterou je dobré mít na mysli, je rychlé opláchnutí. Chceme totiž jenom opláchnout mydliny s nečistotami. A ne zbytečně vlas máchat ve vodě. Vlasy totiž po mytí mýdlem s nižším obsahem zbytkových tuků jakoby zdrsní. Za to může mimo jiné pH mýdla, které je více nakloněno k zásaditému konci. Právě tenhle „problém“ řešíme v dalším kroku.

Kyselý oplach

Kdysi jsem hledala různé rady po holčičích časopisech. Občas se v nich objevily tipy jako opláchněte vlasy citronovou šťávou, octem etc etc. A já je nebrala vážně. Teďka vidím, jak moc takový kyselý oplach zmůže. Jediná vážnější vítka směrem k mýdlu je jeho relativní zásaditost (relativní protože i zásaditost se dá řídit a taky není možné dělat jednoznačné závěry o jejím významu). A právě tady přichází na řadu kouzlo kyselého oplachu. Ten totiž pH zase změní směrem ke kyselosti. Vlasy tak s oplachováním mění svůj povrch na krásně hladký.

Důležité je dát citronu tak akorát. Na internetu jsem našla rady tipu „pár kapiček“. V mém případě se pár kapiček silně neosvědčilo, prostě takový drtek neměl efekt. Zato zhruba půl až tři čtvrtě lžíce udělá práci na jedničku. Citronovou šťávu smícháme v hrníčku s vodou a po posledním mytí tím vlasy přelijeme. Pak už můžeme jen zlehoučka opláchnout a máme hotovo.

Další možností je třeba využití jablečného octa.

Ještě se přiznám, že kyselý oplach byl tím, co mě nějakou dobu od mýdla na vlasy odrazovalo. Už ale vůbec nechápu proč :).

Proč je mytí vlasů mýdlem lepší

Sama jsem si mýdlo musela prozkoušet, abych pochopila, co dámy pějící chválu na mýdlo mají na mysli. Tady popisuju důvody, proč jsem z mýdla alias tuhého šamponu tak nadšená.

Vlasy vydrží déle pěkné. Pokud si nemusíte mýt vlasy každý den, ale stačí obden, už je to ohromný krok kupředu. Třeba já osobně to velmi ocením.

Díky mýdlu už není mastnota to, co bývala. Jakkoli to možná zní nevábně, v praxi poznáte, že je to sakra důležitá věc. Od té doby, co používám mýdlo, moje vlasy se prostě mastí jinak, Méně a daleko míň je to vidět.

Lesk a síla díky mýdlu. Nemůžu být nespravedlivá, i citron má svůj podíl na tom, že po mýdlu vlasy vypadají silněji a leskleji.

Výraznější barva. Tohle je další podstatný bod na seznamu výhod, kterými si mě mýdlo dostalo. Moje přírodní vlasy tmavší hnědé barvy mají díky mýdlu daleko lepší, výraznější barvu.

Lepší pocit na krku. Jedním z důvodů pro hledání alternativy k šamponům byl takový zvláštní pocit na krku po mytí vlasů (takový, že jsem očekávala vyrážku). Takové napětí, šimrání. U mýdla nic, prostě pohoda.

Stačí mýdlo a citron, kondicioner zmizel z mého života. Dřív bych nikdy nevěřila tomu, že se dá žít bez kondicioneru. Dá, a to velmi spokojeně.

Taky si to vyzkoušejte!

Doufám, že pokud jste mýdlo ještě nevyzkoušeli, tak že ho prubnete. Asi si budete muset otestovat tu správnou intenzitu mydlení a možná první pokusy nebudou úplně to pravé ořechové. U mě byl první pokus ok, zato druhý byl dost nepovedený. Prostě jsem málo mydlila. A vlasy si taky musí zvyknout. Pak už to bylo lepší a lepší a dneska mýdlo nedám z ruky.

Na testování si klidně nějaký kousek kupte. Hledejte mýdlo s kokosovým olejem a příjemnou lehoučkou vůní. To své můžete najít třeba tady. Příště už si můžete ten svůj tuhý šamponek vyrobit sami.

dify.cz

30 ks komentářů

 1. Děkuji moc za článek a strhl mne k tomu, že jsem také dala tuhému šampónu druhou šanci. V mém případě to bylo vlastnoručně vyrobené levandulové mýdlo, protože jsem doma nic jiného neměla.
  A teď proč hlavně píši, já i má kamarádka jsme měli hlavně problém s tím u tuhého mýdlového šampónu (z mé oblíbené mýdlárny z Růžové) ten, že člověk se těžko s mýdlem dostával až k pokožce na hlavě a zas tak šampón nemydlil, aby si člověk mohl namydlit do ruky. No a napadl mne teď tedy po přečtení tohoto článku spásná (doufám) myšlenka, že proč si tuhoš šampón nerozmixovat spolu s destilovanou vodou tak, aby jeho konzistence byla tekutá, krémová…No a super, šampon se dostal až k pokožce, krásně pěnil a vlasy byly čisté, umyté. Měla jsem z toho obrovskou radost. Samozřejmě jsem si dle rady nezapomněla opláchnout vlasy citronovou vodou:-) Jinak poměr mezi nastrouhaným šamponem a vodou byla asi 1:2. Tedy jeden díla mýdla, dva díly vody.

  1. Jéé, to jsem moc ráda, že to dopadlo „super“ :) Já jsem právě úplně na začátku testovala strouhaný olivový mýdlo s vodou a pár kapkama oleje. A pak přešla na používání kostky mýdla tak, jak je. U mě mýdla pění dostatečně, vlastně až až :). Takže samozřejmě výrobu tekutýho šamponu odkádám a odkládám… díky moc za konkrétní postup a popsání Tvých zkušeností, určitě se to bude hodit spoustě lidí, který to zkoušejí s mýdly s nižší pěnivostí.. tohle má i dost výhodu v tom, že se dá přidat olej i esenciální oleje a mít tak něco „spešl“ :) Měj se parádně! Pavla

 2. WAW, stejně jako Zdenku jste mě tím strhla a zkusím, přímo toto mýdlo nemám, ale mám z Kréty olivové, tak snad to půjde. První šampon z nastrouhaného mýdla jsem našla na webu home-made (teda snad to není nepovolená reklama):-), ale nechtělo se mi věřit, že by s tím šly vlasy umýt, byť to olivové mýdlo jsem koupila kvůli tomu, že ho vyrobím, ale až po přečtení vašeho článku jsem našla odvahu a jdu do toho:-) Ten kyselý přeliv používám z jablečného octa (1/2 malého panáka do hrnku s teplou vodou, vlasy nesmrdí a jsou nádherné). Tak uvidím jak mýdlový šampon, vyzkouším i na manželovi, protože se mu vlasy mastí rychlostí blesku:-/

  1. Mýdlo na vlasy je super, ale je vidět, že ne každý je dobrý. Takže někdo musí otestovat víc druhů. Ideální je, pokud je přetučněný – tedy že tam zbyl ještě nějaký nepřeměněný tuk. Jinak čistě olivový asi pravděpodobně nebude tak pěnit, pro vyšší pěnivost se dává do směsi na výrobu mýdla kokosový olej. Ale uvidíte, třeba to bude fajn. U mě se nakonec zabydlelo mýdlo v kuse, mnohem líp pění. Jinak ještě varuju radši dopředu, prvních pár mytí může mít ne zrovna ideální výsledky :)
   Jinak kdyby to olivový na vlasy fakt nešlo, tak pokud je kvalitní, tak se z něj dá udělat mycí gel na obličej, tam na nízká pěnivost vadit nebude ;)
   O jablečném octu mi tu dlouho visí článek na dodělání, momentálně ho používám a spokojenost.

 3. Super článek! Asi to také vyzkouším :) Momentálně se mi z těch přírodnějším mýdlíček doma nachází toto malé: http://www.bellarose.cz/dekorace/francouzske-mydlo-30g-vyber-vune/
  a toto z Řecka: http://www.bombastus.cz/recke-olivove-mydlo-zelene.html?gclid=CJKDoaW-58MCFUvLtAodgmkA5g
  Které myslíte, že by bylo vhodnější? :) Přeci jen se o vlasy trochu bojím :D
  Napadlo mě, že zajímavé by bylo i použití mýdla s kozím mlékem. Na internetu jsem viděla právě takové mýdlové základy na výrobu doma…

  1. Ahoj Blanko, o vlasy se vůbec neboj :). Dívala jsem se na tyhle dvě a u žádnýho není kompletní složení – u prvního nevidím nic a u druhýho nepíšou, čím zmýdelnili.To druhý je přírodnější, ale nejspíš nebude tolik mydlit. To první bude mydlit víc, což je zas docela dost důležitý pro vlasy. Být tebou, tak to vyzkouším a uvidíš, co ti sedne líp. A s kozím mlíkem by bylo určitě super, je to kvalitní surovina a taky má tradici. Ono je to právě o tom zvyku, že máme pocit, že mýdlo je na tělo. Ale ono na vlasy slouží stejně dobře. Takže klidně testuj a uvidíš. Jen upozorňuju, že první tři mytí můžou být všelijaký :) a některý mýdlo prostě na to nesedne. Ale vlasům to nemá jak ublížit a pokud použiješ kyselý oplach (naředěný citron nebo jablečný ocet), tak se hezky vyhladí a nebudeš potřebovat nejspíš kondicioner.

  1. Ahoj Jano, mně ho dovezli z Francie před nějakou dobou, takže bohužel víc nevím. Mam ale pocit, že jsem je někde viděla v nějakym obchodě, otázka ale je, jestli jen nebyly dělaný do stejný formy. Každopádně co se týče kvality nebo vůně, tak to mýdlo nebylo ničím vyjímečný, mělo poměrně solidní složení a určitě se něco tomu podobnýho běžně sežene :) Pěkný víkend!

 4. Ahoj, tuhým šampónem si myji vlasy už asi půl roku, docela mi vyhovovalo mýdlo Shikakai, které je přímo na vlasy díky jeho složení. Pak jsem používala jádrové olivové mýdlo a výsledek byl taky fajn. Teď jsem se dostala k marockému jílu a vlasy jsou mnohem lepší a lesklejší než po mýdle :) navíc nemusím ani oplachovat kyselým oplachem a vlasy jsou již za mokra krásně hladké a jdou velice dobře rozčesat. Velmi mě marocký jíl potěšil, jen s cenou je to horší než u mýdla. Na jedno mytí potřebuji vrchovatou polévkovou lžíci, No ale ten výsledek zaz to stojí :)

  1. Ahoj Barboro, ja pouzivam mydlo, co nejjednodussi, kupovane. A po nem oplach, jablecny ocet nebo citron. Tuhle diskusi o samponech vs. mydlech jsem taky videla. Chci o tom neco vic nacist, nicmene me docela prekvapilo, jak moc striktne to tam pani podavala. Mycich prostredku, at uz je nazveme jakkoliv, je spousta, se spoustou slozeni a vlastnosti. Definic je ale pomalu :)

  1. Ahoj Lucko, koukala jsem na složení a takovejhle výrobek jsem ještě nezkoušela. Zkoušela jsem ale jiný věci, jako jen vodu, nebo sodu nebo minimálně pěnivý mýdla. Obecně je u takovejch metod potřeba hodně dobře „promydlit“, musí na to bejt fakt hodně teplá voda, pak důkladně propláchnout a kyselý oplach, si myslim, je taky dost zásadní věc. Taky jsem vysledovala, že třeba u mýdel mi víc vyhovuje mydlit jednou, ne dvakrát. A jinak u mytí jen vodou vlasy vypadaly nejhůř po umytí, pak se to časem trochu srovnalo :) Někdy si to ale musíš vychytat, vyzkoušet různý postupy. Každopádně zkus kyselý oplach, já poslední dobou ještě i po něm vlasy hodně proplachuju. A možná bude lepčí citron než ocet, po octu taky někdy bejvaj mastnější… Přeju štěstí, ať najdeš to svoji metodu :)

 5. Zdravím,
  rada bych slyšela nějakou radu :-) Tuhý šampon používat téměř dva měsíce a na ten supr zážitek stále cekam. Mám ráda rozpuštěné vlasy a nyní je mužů mít leda tak v culíku.
  Vlasy mám ze spod mastné. Sice už je to lepší, ale stále mám obavu, že se někde sklonim, vlasy se mi rozdelaji a lidi kolem mě uvidí tu horší mastnejsi část. A to není zrovna příjemné, když působíme dojmem nemytych vlasů.
  A nemůžu vlasy rozcesat. Vždy jsem používala kondicionér. Je fakt, že nepoužívám žádný citron ani ocet.
  Předem děkuji :-)

  1. Ahoj Míšo, hodně záleží na typu šamponu, jestli je fakt mycí :) Různý přípravky jsou různě připravený a některý vlastně ani mastnotu nesmyjou. Já používam mýdla a musim vlasy víc promydlit, speciálně právě spodní část a kolem uší. Ale zas dělám jen jedno mydlení. A nakonec vždycky kyselý oplach, jablečný ocet nebo citron. Bez toho bych vlasy nerozčesala vůbec.
   Určite vyzkoušej si při mytí oddělit vrchní část vlasů a spodní, vrchní do skřipce a tu spodní namydlit jako první. Půjde to mnohem líp. Snad už to timhle způsobem fungovat bude :). Jinak na hodně mastný vlasy dobře funguje použít trošku sody, „rozmydlit“ ji. Tohle se dá používat třeba jen občas.

 6. Ahoj,

  chtěla jsem poprosit o radu, umývám si vlasy mýdlem teď už pátý měsíc, ale až cca poslední měsíc mám problém s tím, že vlasy jsou cca od uší až po konce takové, jako bych třeba špatně vymyla šampón. Přitom při umývání postupuji pořád stejně. Mám vlasy dlouhé pod prsa. Ještě jsem nezavedla kyselé oplachy, myslíte že by pomohly i v tomto případě? Případně nějakou jinou radu? Už jsem kolikrát držela ze zoufalství v ruce šampón, ale držím se! :D

  Děkuji!
  Kája

     1. Dobré ráno, tak poslušně hlásím, že po oplachu mám sice teda vlasy lesklejší, ale problém přetrvává. :D
      Ještě jeden takovej blbej dotaz teda, mam si to mydlo vubec dávat po celé délce vlasů? Jestli to není třeba tím…už fakt nevím čím jiným :) Děkujii

     2. Ja se snazim dukladne promydlit uplne vsechno :) vsimla sem si ale, ze posledni dobou nemuzu jit spat s mokrou hlavou, vlasy jsou pak naky mastny.. a jak ty tvoje teda vypadaj? Jsou jakoby pokryty vrstvickou neceho? Nebo takovy jakoby zasedly?

 7. s velkou radostí jsem si koupila přírodní tuhý šampon (chmel) od Naturinky. Nadchlo mě složení i že jde o českou výrobu. První mytí proběhly v pořádku a mé nadšení přetrvalo, ale všimla jsem si, že můj hřeben je úplně špinavý a zůstávají v něm lepivé cucky. Pak se to začalo zhoršovat, hřeben špinavý, ve vlasech zbytky mýdla, které nejdou vymýt, vlasy po dvou dnech mastné jak od oleje, po umytí těžké, slepené a mastné. Nevím, kde je chyba. U Naturinky bych chtěla zůstat, ale naposledy jsem musela umýt vlasy znovu klasickým šamponem. Jen dodám, že kyselý oplach nemá vliv.

  1. Ahoj pisatelko, a máš nějaký podezření, čím to je? Já mám dojem, že nejhorší vliv na kvalitu mytí má to, když je mýdlo (což naturinka má myslím normálka mýdla) delší dobu ve vlhku. Že pak nemyje tak dobře a právě se tvoří cosi divnýho, co může zůstat buď nalepený na vlasech nebo se přenášet na hřeben. Zrovna teď mi to taky dělá, tak to zkusím prozkoumat. Protože mýdlem myju už hodně dlouho a rozhodně problém nevězí v tom, že bych to neuměla :)

 8. Ahoj, chtěla bych poprosit o radu – na tuhý šampon jsem přešla po roce používání přírodních tekutých šamponů (Natura Siberica, Urtekram), stále jsem však po nich měla lupy a hlavně, narovnávaly mi vlny. U tuhých šamponů jsem se dočetla, že tvorbu vln podporují, což je sice částečně pravda, ale i po dvou měsících používání mám vlasy voskovité, po umytí zespod mastné a i když použiju kyselý oplach, zůstávají mi v nich mýdlové zbytky (máme hodně tvrdou vodu). Nevíte prosím, který přírodní vlasový prostředek by tvorbu vln podpořil? Moc děkuji!

  1. Ahoj Evo, tím tuhým šamponem je mýdlo vyrobený pro mytí vlasů? Nebo je to na bázi tenzidů? Já bych řekla, že co produkt, to specifický složení i působení. A že to chce trošku vyzkoušet nebo aspoň udělat pořádný průzkum. Osobně si myslim, že na podporu vln to chce produkt, kterej vlasy moc nevysuší, případně po něm použít něco jako kondicionér nebo sérum, Voskovitost a nedostatečný odmačtění bude buď nedokonalou technikou mytí nebo nesprávnym výrobkem. Mně se tak stává, že po nějaký době začne mýdlo špatně mýt, přikládám to tomu, že je delší dobu ve vlhkosti a to způsobilo nějaký změny. Jinak na podporu vln myslim používaj spreje se slanou vodou, ale t se mi zdá možná trošku nepříjemný. A taky možná gel ze lněnýho semínka. Přiznám se, že se už dlouho na něco chystám, ale ještě jsem se neodhodlala :-D

   1. Ta slaná voda funguje (u more mívám lokny). Nejdřív byly solí slepené do tvrdých pramenů. česáním se nadbytečná sůl vyprášila, ale vlny držely dobře. Nejlíp se zvlní, když je nechám volně uschnout (nejdřív z nich kape), hlavně musí nejdřív úplně uschnout a až potom je rozčesat. Jen nevím jak působí na vlasy.

 9. Ahoj :)
  Chtěla bych poprosit o radu. Používám tuhý šampon od Mýdlárny levandulový dům – kopřiva http://www.lavender.cz/Mydlarna-Levandulovy-dum-Tuhy-rostlinny-sampon-Koprivovy-120-g-d177.htm . Mám rychle se mastící vlasy, ideálně bych myla každý den, ale pokouším se vydržet alespoň ob den, nicméně k problému – když si vlasy umeju tuhým šamponem, jsou následně takové suché, krepaté, mdlé, nezdravé…zkrátka nelíbí se mi, byť umyté jsou :) Zkusila jsem tedy octový oplach z jablečného octa, sice jsou po něm vlasy na dotek příjemnější, ale hned od rána jsou mastné a bez dalšího umytí nevydrží ani do druhého dne…
  Je velký rozdíl mezi použitím octa a použitím citronové šťávy ve výsledcích? Používáš šťávu z vymačkaného citronu nebo kupovanou v láhvi? Nebo může být problém v šamponu? Tak ráda bych měla krásné, lesklé a hlavně zdravé vlasy, ale netuším, čím na to.

  1. Ahoj Magdo, omlouvám se za pozdní odpověď :). Tenhle produkt je mýdlo, asi by ho úplně neměli nazývat šamponem. I když jsou mýdla vhodnější i míň vhodný pro vlasy, pořád je to mýdlo :). Jsou lidi, který musej zkoušet, jaký mýdlo jim sedne a taky jakej způsob mytí. Bohužel do hry vstupujou i další faktory jako kvalita vody třeba.
   Co se týče oplachu, já rozdíl mezi citronem a octem poznám. Po octu se mi vlasy rychlejc mastí. Používám čerstvě vymačkanou šťávu, jen z ní odstraním kousky dužniny.
   Jinak bohužel otázka vlasů je docela komplikovaná, já sama s tim taky ještě pořád trošku bojuju – doporučit můžu zkoumat vlasy a jak se chovají, zkoušet různý mýdla, zkusit třeba i z mýdla udělat něco jako hustej sliz a přidat trošičku oleje. Důležitý je zjistit, jestli se vlasy pořádně umejou, jestli na nich nezůstává takovej jakoby povlak a taky jakym způsobem se mastí potom. Někdy za to může třeba klimatizace nebo nějaká podobná věc a taky samozřejmě stres. Pokud máš chuť experimentovat, tak mrkni na na no poo metody – mytí různym druhem mouky, jílem… Třeba objevíš něco, co Ti sedne. Přeju hodně štěstí :).