Kartáč z kančích štětin (aneb o zázraku! :))

Kulatý kartáč s kančími štětinami - jaké má výhody?

Kartáče mě nikdy nějak zvlášť nebraly. Po kartáči s kančími štětinami jsem se začala pídit až díky tomu, že jde ruku v ruce s no poo metodami mytí vlasů. Hodně ho chválili a mně se líbilo, že je to poctivá přírodní věc. Tak jsem do něj šla.

Kartáčování

Přiznávám se, že jsem kartáčování nikdy nevěnovala pozornost. Šetrné kartáčování se často uvádí mezi triky, jak docílit krásných vlasů. Do nebes to vynášely už i časopisy z viktoriánské éry. A že se v těchto dávných dobách nejednalo o kartáče plasťáky, to je jasný :)

Správně kartáčovat znamená kartáčovat šetrně a kartáčem vhodných vlastností. Do toho ten s kančími štětinami perfektně zapadá. Sama jsem byla opravdu překvapená, jak krásně projede vlasy, aniž by cokoliv tahalo. Moje první kartáčování mě naprosto nadchlo.

Výhody kartáčování kančím kartáčem

Ráda bych tu shrnula největší výhody používání kančáku. Některé z těch výhod přinášejí i jiné druhy kartáčů.

Redistribuce olejů po délce vlasu

Naše vlastní mazové žlázky produkují oleje, které mají pečovat o naše vlasy. Problém ovšem je, že tyto oleje většinou zůstávají u kořínků a nedostanou se do délek. Výsledek? Mastnota u kořínků a jinak vlasy nic moc, často bývají i vyloženě suché. Odráží se to i na kvalitě konečků. Taky je dost pravděpodobné, že tato situace může způsobit, že produkce mazu se zvyšuje, situace se ovšem nelepší. Právě proto tenhle kartáč tak moc pomáhá. Jak jím projíždíte vlasy, oleje se přemisťují a rozprostírají po délce vlasu. Olej se tedy dostává tam, kam podle přírody má a může o náš vlas pečovat a chránit ho. Jinak to rozprostření olejů se projeví i na vzhledu vlasů, samozřejmě :).

Zvýšení lesku vlasů

Hodně často se mluví o tom, jak kartáčování zvyšuje lesk vlasů, proto si to zaslouží zvláštní odstaveček, byť to souvisí  s předchozím. Naše vlastní oleje jsou něco jako kondicionér. Nebo jako vlasové oleje. Vlasy mají nejen chránit a udržovat v kondici, ale taky jim dávají lesk. To je právě ten lesk, který slibuje spousta vlasových přípravků. Pokud však toho lesku budeme dosahovat kartáčováním, je to něco tělu vlastního a je taky docela možné, že se produkce olejů začne normalizovat. To protože olej bude konečně sloužit svému účelu a taky protože nejspíš snížíme frekvenci mytí.

Odstranění nečistot

Vlasy nám snadno zaneřádí prach či cokoliv jiného, co uvolňuje všelijaký částečky. Kančí štětiny mají tu úžasnou vlastnost, že dovedou spoustu těhlech nečistot vyčesat.

Zlepšení kvality vlasů

Vlasy nevyživované a nechráněné trpí a ztrácejí kvalitu. Normální vlasové produkty z obchodů nedokážou vlasům poskytnout to, co jim chybí. Místo jejich vyživení je většinou pokryjí vrstvičkou čehosi chemického. Je to tedy jen kosmetické řešení, bránící vlasu najít svoji rovnováhu. Prostě problém schováme a všechno je zas hezký. Pokud však budete vlasu dodávat to, co potřebuje (= vlastní oleje), vlas bude prospívat.

Kančí vlas je jako ten náš

Kančí štětiny jsou docela podobné našim vlasům. Díky tomu máme jistotu, že nebudou naše vlasy narušovat. A taky že vlas nebudeme přejíždět materiálem neznámého složení.

Šetrný k pokožce

U spousty plastových kartáčů se nám snaží vtlouct do hlavy, jak skvělé jsou pro naši pokožku hlavy. Líbí se vám ta představa, ze hlavu hladíte kuličkama vyrobenýma z ropy? Mně teda ne. Bez ohledu na to, jak neskutečně zázračné a něžné jsou. Oproti tomu u kančích štětin vim, že jsou jemné a že jsou z pěkného čuníka :).

Nevýhody kančáku?

Nevýhody kančího kartáče vidím dvě. Tou první je o malinko vyšší cena. Když si ale vezmete, jakou službu vám prokáže a kolik ušetříte na všelijakých vlasových přípravcích, tak se to hodně vyplatí.

Druhým problémem je, že se pak rychle zanáší. Obzvlášť pokud začínáte s no poo. Z vašeho kančího kartáče se tak stane pěkný čuňák :).  No co jinýho taky, že jo… to se dá ale snadno řešit. I když vypadá fakt strašně a vy máte pocit, že po prvních pár použitích je na odpis, jde snadno vyčistit. Jen stačí vědět, jak na to. A o tom tady.

Pokud si kančák chcete koupit, myslete na to, že je spousta podvodných výrobků. Proto nakupujte od dobrého zdroje. Kartáč by měl mít maximálně několik málo pevnějších vláken z jiného než kančího materiálu uprostřed svazku. Spousta kartáčů je směsová a to rozhodně nechceme, tak pozor na to :).

Kulatý kartáč s kančími štětinami - k čemu je dobrý?

dify.cz

12 ks komentářů

  1. Tak třeba by byl tenhle kartáč dobrej pomocník, v podstatě by měl právě tenhle problém řešit. Já teď teda odhodlaně držím no poo extrém a jsem fakt zvědavá, jak to dopadne. Naštěstí díky tomu už mam bohatý zkušenosti ohledně čištění kartáče :D Takže článek bude brzo následovat.

 1. Já s „těma vlasama“ docela bojuju. Ráda bych přešla na nějakou přírodní variantu šamponu, ale co jsem zatím zkusila, byl docela děs. Teď jsem si pořídila tekuté kastilské mýdlo, tak až se mi zlepší nálada, tak zkusím nějaký ten šampon připravit. Jsem zvědavá. Co jsi většinou používala za mycí prostředky na vlasy ty?

  1. Ja sem testovala ruzny mejdla. Kastilsky je na bazi olivace, pokud peni, tak by mohlo bejt dobrou volbou. Hodne z nej michaj prave sampony. Ja mela kastilsky v kostce, ale penilo malo. Nekdy vysledek dobry, nekdy min. Me prave uz ty vlasy desne nebavily, tak doufam, ze no poo na vode a max s jilem a bylinkama zafunguje i u me nakonec

 2. Taky nedám na kancokartáč dopustit. Já mám teda klasickej ovál, protože tenhle kulatej bych při mý (ne)šikovnosti z dlouhejch vlasů nevymotola. Zezačátku NoPoo jsem ho musela mejt po každým česání, ale už je to naštěstí bezproblémový. Jediný mínus je, že česání s ním trvá docela dobu, což si ráda užiju při večerním filmu, ale při ranní úpravě vlasů dávám přednost Tangle Teezeru. A už se fakt nemůžu dočkat NoPoo článku :-D

 3. Přečetla jsem si článek a hned mám pocit, že ten kartáč rozhodně potřebuju! :-)
  Kdysi jsem kartáč používala – jenže plastový – a vadilo mi, že elektrizuje vlasy. Tak jsem si pak pořídila obyčejný dřevěný hřeben, protože jsem nenašla nic jiného z přírodního materiálu…
  O tomhle kartáči slyším poprvé a zní to fakt dobře, takže díky za tip!

  1. ahoj annamae, mně nikdy předtim žádnej hřeben ani kartáč moc nesednul.. všechno tahalo a vlasy byly takový jakoby rozlámaný. ze dřeva jsem jednou chtěla koupit takovej pěknej hřeben, ale chtěla jsem zjistit, jakej bude nejlepší… a zapomněla na to úplně :D pak přišel kančák a láska je na světě :)

 4. Moc děkuju za článek. Začínám teď s no poo a hned jsem si zašla jeden ‚kančák‘ koupit. :) Jen se chci zeptat, rozčesávají se vlasy kartáčem ještě když jsou mokré nebo až uschnou? používám teď přírodní tuhý šampon a vždy po umytí mám na hlavě jedno velké vrabčí hnízdo, které se obtížně rozčesává. :(