Jíl a 9 tipů na jeho použití v kosmetice

Tipy na využití jílu při výrobě diy kosmetiky

Jíl a speciálně jílové masky byly jedny z prvních přírodních produktů na pleť, které jsem kdysi objevila. Příprava takové masky byla super jednoduchá a správně upatlaná. Dneska ale už vim, že jíl má neskutečně široké možnosti uplatnění a mnoho účinků, které si s chutí dopřejeme. Dala jsem proto dohromady článek, kde připomínám 9 možností, jak jíl využít v péči o naší pokožku i vlasy. Pokud máte další tip, můžete ho připsat v komentářích, bude velmi vítán!

Druhy jílů

Jílů je spousta druhů a některé se více hodí na tamto či ono. Taky na našich preferencích záleží. Mně třeba nevadí udělat si zubní pastu ze zeleného jílu, někomu jinému bude ale taková pasta připadat dosti, jaksi, nechutná. Často může být důležitá i cena.

1) Pleťová maska

Nejjednodušší a „nejprovařenější“ je použití jílu na výrobu pleťové masky. V obchodech najdeme spoustu komerčních a značně předražených výrobků s jílem, jílové masky patří i k produktům používaným ve wellness salonech. My si ji uděláme naprosto jednoduše a levně. Stačí k jílu přidat vodu nebo jinou tekutinu našeho výběru, umíchat kašičku a už to jede.

U jílové masky máme možnost přizpůsobení naší pleti. Různě barevné jíly mají různé složení a díky tomu se mohou lišit i jejich účinky na pleť. Pokud má vaše pleť specifické potřeby, určitě si nastudujte, který jíl bude pro vás nejvhodnější. Dále k jílu můžeme přidat další suroviny a tím účinky masky dále ovlivňovat.

2) Jílová koupel

Další možností, jak využít jíl k péči o naši pokožku, je koupel. Taková koupel bude plná minerálů a může ulevit třeba při problémech s ekzémy. Jedinou nevýhodou je poměrně vysoká spotřeba, jelikož ve vaně „zahučí“ jeden až dva šálky jílu. Ten stačí rozmíchat ve vodě a je to!

3) Mýdlo s jílem

Mýdlo s přídavkem jílů nám umožní užívat si některé účinky jílu poměrně snadno. Můžeme takové mýdlo použít na tělo, obličej i vlasy. Jen musí být kvalitní.

4) Jíl místo škrobu v DIY deodorantu

Do většiny domácích deodorantů se přidává škrob. Ten má za úkol hlavně pohlcovat vlhkost. Možná ještě lepší je ale místo škrobu přidat jíl. Ten taky pohlcuje vlhkost, navíc ale desinfikuje a umí na sebe navázat bakterie.

(Když nad tím tak přemýšlím, do příštího deáče jíl určitě přidám)

5) Zubní pasta

Kdo mě čte, ví, že zubní pasta patří mezi moje nejoblíbenější záležitosti. Jíl tvoří „tělo“ pasty a zároveň ji propůjčuje abrazivnost. Jíl jemně obrušuje nečistoty ze zubů (často včetně té zabarvující vrstvičky) a taky by měl absorbovat bakterie a další nežádoucí látky.

Receptů na zubní pastu u mě najdete hned několik: mátová, pomeranč s hřebíčkem nebo třeba skořice s hřebíčkem.

Nicméně musím říct, že pastu připravíme klidně i bez receptu. Základ tvoří jíl (já mám ráda zelený a nebo bílý) smíchaný s vodou nebo třeba kokosovým olejem. A určitě do něj patří dobrý esenciální olej. Na léto ráda volím mátu a na zimu pomeranč s hřebíčkem.

6) Tělový pudr/zásyp

Tělové pudry byly kdysi velmi populární, dělaly se i různě parfemované. Já jsem je používala hlavně tam, kde se člověk potil a pudr předcházel vzniku pupínků.

Dneska se dá tělový pudr vyrobit hodně snadno, speciálně díky možnosti koupit si správnou barvu jílu, která bude odpovídat tónu naší pokožky. Takový pudr stačí vylepšit přidáním pár kapek esenciálního oleje, díky kterému bude krásně vonět a ještě lépe fungovat (třeba desinfikovat).

Jíl samozřejmě poslouží i v péči o dětské zadečky, je to lepší alternativa různých průmyslových zásypů. Tady to chce jen být obezřetný, co se týče použití esenciálních olejů. Mnohé z nich jsou totiž pro malinké děti ne zrovna vhodné.

7) Pudr do bot

Pudr do bot či na nohy má zabraňovat vzniku nelibých vůní. Ve své podstatě je to totéž co tělový pudr. Jeho smyslem je hlavně desinfikovat, čímž se zlikvidují bakterie „smraďošky“.

Tady zase stačí smíchat jíl s pár kapkami esenciálního oleje – skvělá je třeba máta, čajovník, eukalypt nebo levandule.

Pokud máte obavy, že by jíl zanechal stopy třeba na ponožkách, volte aspoň trošku barvu jílu podle nich.

8) Mytí vlasů jílem aneb no poo

Jíl se velmi často zmiňuje v souvislosti s no poo mytím vlasů. Mně osobně tedy sice zrovna tahle metoda nefunguje, ale mnozí jiní jíl používají s velkou spokojeností. V podstatě by mělo stačit jíl – většinou marocký jíl – smíchat s troškou vody, vytvořit kašičku a jí masírovat pokožku hlavy. Důkladně spláchnout a je to.

Jelikož mně jíl prostě nefungoval, nemůžu připojit vlastní zkušenosti.

9) Suchý šampon

S no pooo se zase vrátily do hry suché šampony. Ty mají za úkol zmatnit mastné vlasy. Některé suché šampony to dělají jen opticky (tedy obalí vlas a tím ho zmatní), jiné skutečně pohltí mastnotu a následně se vyčešou.

Suchý šampon lze velmi snadno vyrobit, a to třeba i z jílu. Ten je ale vhodnější hlavně pro světlé vlasy. Můžeme jíl ale obarvit i na tmavší odstín, třeba použitím karobu či kakaového prášku.

Suchý šampon se velmi dobře aplikuje štětcem a vždy se ujistíme, že jsme ho dostatečně dobře vpravili mezi vlasy, tedy že prostě není vidět, že jsme něco na naše vlasy použili.

Uvidíme, jestli se tenhle seznam ještě rozšíří. Každopádně už teď je vidět, že jíl opravdu do naší výbavy patří :). Podle mě rozhodně skvěle zapadne i do minimalistického přístupu, protože těch využití má opravdu hodně.

Pokud vám doma jíl chybí, můžete nejdřív sáhnout po nějakém univerzálnějším, třeba bílém alias kaolín. Všechny naše jíly od Terpenicu najdete tady.

dify.cz
[jetpack-related-posts]