Seznam základních ingrediencí na výrobu kosmetiky (podle mě)

Seznam základních surovin na výrobu domácí kosmetiky

Seznam základních kosmetických ingrediencí jsem dávala dohromady už několikrát, ale… Ale během posledních asi tří měsíců jsem se snad tisíckrát vrátila do svých krabic s uloženými kosmetickými surovinami. Některé jsem vytahovala skoro pokaždé, ale jiné se za celou dobu z krabice ani nehnuly. Rozhodla jsem se proto dnešní článek věnovat té první skupině, se kterou jsem trávila celé dny a na jejichž základě ostatně vznikl i můj ebook. Následující přehled surovin by měl sloužit hlavně pro orientaci v začátcích, případně jako malý průvodce v okamžiku, kdy dáváme dohromady seznam na nákup ingrediencí a přemýšlíme, zda nám něco nechybí či nedochází.

1. oleje, másla a vosky

Oleje, másla a vosk jsou povinnou součástí zásob.

U olejů nám stačí mít tak dva kousky, jeden univerzální olej a jeden lepší do výrobků pro péči o obličej. Moje doporučení jsou třeba mandlový a arganový/jojobový/šípkový.

Z másel bych vyzdvihla dvě. Bambucké máslo je úžasné a krásně univerzální. Je vhodné pro péči o tělo i obličej, neucpává póry a léčí spoustu kožních chorob. Rozhodně patří mezi nejlepší kosmetické suroviny.

Kakaové máslo je taky moc fajn, pro někoho má ale už o něco užší použití. Je super do balzámů na rty i na tělo, do krémů, mastiček… S jeho omezeními se setkáme vlastně asi jen ve dvou směrech. Zaprvé, někdy může lehce barvit (záleží na druhu másla a týká se to hlavně deodorantů). Zadruhé, někomu při použití na obličej ucpává póry. Pokud by však někomu měly zůstat nevyužité zásoby, tak existuje snadné řešení – udělat z něj čokoládu, pralinky nebo lanýže.

Vosk je důležitý hlavně jako ztužovač do produktů s olejem. Takže třeba různé typy balzámů, tuhé deodoranty nebo rtěnky se bez něj neobejdou. Klasicky používáme vosk včelí, ovšem musí být v potřebné kvalitě, existuje ale řada rostlinných alternativ.

2. voda, případně hydroláty

Voda je často předmětem diskusí, protože není voda jako voda. Tradičně se do kosmetiky používá voda destilovaná. Potřebujeme totiž, aby naše ingredience byly bez kontaminace a obsahu nadbytečných minerálů. Problémem ale je, že volně prodejná destilovaná voda není spolehlivě sterilní. Mojí volbou je tak voda s nízkým obsahem minerálů nebo kojenecká voda. Je levná, prodávají ji všude a je relativně dost bezpečná.

Přidanou hodnotu nám pak nabídnou hydroláty (květové vody). Voní po výchozí surovině a převzaly do sebe i řadu jejích účinků. Růžová, vilínová nebo z pomerančových květů, to jsou nejčastěji používané květové vody. Hodí se tekutých deodorantů, do gelů a tonik, krémů a dalších emulzí. Samostatně je užijeme coby tonikum.

3. emulgátor

Stačí jeden jediný kosmetický emulgátor a můžeme kouzlit – vyrábět krémy a mléka, případně další produkty dle charakteristik zvoleného emulgátoru.

Lze jen doporučit zvolení jednoho emulgátoru, se kterým se pak naučíme vyrábět všechno.

4. konzervant

Do produktů s vodní složkou se velmi doporučuje přidání konzervantu, který výrobek ochrání před nenechavými mikroby. Zase ideální je zvolit jeden univerzální konzervant, alespoň pro začátek. Já používám tenhle Sharomix od Terpenicu. Je na něj spoleh a navíc je za dost fajn cenu.

5. jíl

Jíl patří mezi moje nejoblíbenější ingredience, dá se s ním vyrábět ohromná spousta produktů. Deodoranty, čistící produkty, dekorativní kosmetika, to je jen pár ukázek. Já osobně vidím jako volbu č. 1 bílý jíl – kaolín. Ale možností je víc, mrknout po jílech můžete tady.

6. xanthanová guma

Xanthanová guma dělá z vody gel a dává formu mnoha výrobkům. Osobně ji používám čím dál tím častěji, všude tam, kde potřebuju zahustit vodu a nechci emulgovat.

7. esenciální oleje

Bez esenciálních olejů bychom se sice v nejhorším obešli, nebylo by to ale ono. Dávají našim produktům další účinky a taky krásnou vůni, dělají z kosmetiky větší zážitek.

Pro začátek bych doporučila výběr několika málo kousků, podle jejich účinků i přání našeho nosu. Moje doporučení? Třeba eukalypt, tea tree, levandule, pomeranč, máta, cedr, kadidlo, citronová tráva. Jelikož se jedná o extrémně koncentrované látky, je třeba sledovat možné kontraindikace.

Protože nás esenciální oleje tak nadchly, našly jsme toho nejlepšího dodavatele a otevřely si s nimi eshop. Mrkněte na aromatics.cz, naší specialitou jsou BIO esenciální oleje v terapeutické kvalitě a s certifikátem pro užití do jídla.

8. alkohol

Alkohol hubí mikroby, proto ho využíváme k desinfekci pomůcek a obalů i konzervování některých výrobků. Také je ale vhodným rozpouštědlem řady látek, připravujeme s ním tinktury i v něm rozpouštíme esenciální oleje.

9. jedlá soda

Jedlá soda se proslavila hlavně svou schopností ničit bakterie. Je základní složkou mnoha deodorantů, přidává se taky třeba do zubních past a zásypů. Platí tady, že čím jemnější, tím lépe je použitelná.

Aby nebyl seznam nekonečný, omezila jsem ho jen na tyto suroviny. Pokud je máme v zásobě, měli bychom být schopní vyrobit naprostou většinu produktů, alespoň v jejich základní verzi. Další suroviny už pak slouží k vylepšení receptur a dodání specifických účinků tomu kterému výrobku.

Pokud máte nějaký tip na další hodně univerzální a široce použitelnou surovinu, klidně ji připište do komentářů.

Seznam základních surovin na výrobu domácí kosmetiky
Základní ingredience pro výrobu kosmetiky

dify.cz
[jetpack-related-posts]