Kniha: Levandule, Mirka Koníčková, Metafora

Recenze knihy Levandule od Metafory

Když mi byla nabídnuta k recenzi levandulová knížka od Metafory, zajásala jsem. Asi tušíte proč. Nenapadlo mě ale v tu chvíli, že se mi do rukou dostane sbírka kuchařských i kosmetických receptů, zrovna jako návodů na výrobu dekorací. A navíc od české autorky, takže o to větší radost jsem při listování knížkou měla…

První dojmy

S prvním listováním knihou vám svět zfialoví a skoro máte pocit, že tu levanduli i cítíte. Celá je totiž plná krásných levandulových fotek.

V rukou držíme paperback, ale z kvalitního materiálu. Uvnitř najdeme listy z pevného papíru komplet v barvě, plné fotek. Plné levandule. V mnoha podobách a chutích.

I přesto, že má knížka něco přes 120 stran, tak je skutečně nabitá atmosférou a inspirací.

Kniha o levanduli a všem, co o ní chceme vědět

Obsah knihy

Knihu bych rozdělila na dvě části. V té první najdeme všechno o levanduli jako takové. Velmi oceňuju přehled kultivarů, protože nám usnadní orientaci při výběru levandule. Zabývá se také pěstováním a sušením levandule a pár stran je věnovaných jejím léčivým účinkům.

V druhé části knihy už nalezneme konkrétní recepty a návody, rozdělené do třech kapitol – na kosmetiku, doplňky a dekorace a na recepty.

Výroba dekorací s levandulí

Co přesně v knize najdeme?

Na prvních zhruba 40 stránkách se podrobněji seznámíme s rostlinkou. S jejím významem v historii, s celkem 27 jejími kultivary, s otázkami týkajícími se jejího pěstování včetně stříhání a sušení. V závěru první části najdeme informace k jejím léčivým účinkům a způsobům, jak jich využít.

Druhá část už se věnuje konkrétním možnostem použití, návodům a receptům.

Recenze knihy Levandule od Metafory

Oddíl zaměřený na kosmetiku je asi nejkratší. V některých receptech, jako třeba těch mýdlových, se počítá s využitím polotovarů, kupříkladu v podobě mýdlové hmoty. Tu my doma můžeme připravit z našich vlastních mýdel. Recepty jsou dobrou inspirací na dárky, kterými můžeme snadno potěšit další milovníky levandule. To ostatně platí i pro další návody a recepty z knihy.

Kapitola věnovaná výrobě doplňků a dekorací prezentuje spoustu drobností, které můžeme vyrobit, abychom si uchovali krásu a vůni levandulových kvítků po celý rok.

Část s recepty je nejdelší a nejbarevnější. Najdeme v ní převážně sladké recepty na dobroty vhodné pro všední den i svátečnější příležitosti. Výborné je, že recepty počítají se surovinami z českých obchodů. Nenajdeme mezi nimi tak nic exotického, asi tou nejzvláštnější ingrediencí, co jsem objevila, je fialové potravinářské barvivo, které ale není nezbytné. Fotky jsou nádherné, o to víc recepty lákají k vyzkoušení.

Recepty s levandulí

Recepty s levandulí

Recepty s levandulí

Závěr?

Miluju levanduli a tahle knížka jí je plná. Když jí listujete, máte chuť vletět do levandulového lánu a nechat se opájet tou vůní. Bohužel pak se proberete a dojde vám, že takový lán je sakra daleko. Takže nakonec dojdete k závěru, že si uděláte levandulový krém a začnete vybírat recept na zákusek – zákusek s levandulí.

 

Knížku můžete omrknout tady. Na foodnotes určitě přistane nějaký levandulový recept, mňam!

A Metafoře velmi děkuju za tuhle fialovou nádheru.
dify.cz