Čočková polévka s rajčaty a mrkví

Hustá čočková polévka se zeleninou

Hustá polévka se zeleninou a čočkou, co tomu říkáte? Navíc pokud se na ni připravíte předem, bude taky mimořádně rychlá. Je přeci jen pár věcí ve skle či plechu, které můžeme mít doma pořád po ruce a použít je k rychlé přípravě zdravého jídla. Za mě to jsou určitě vařené luštěniny a nakládaná celá rajčata. Pokud si vybereme variantu bez aditiv, maximálně se solí, máme kvalitní základ pro spoustu bleskových jídel.

Co potřebujeme (na 2 porce):

  • asi 400 g vařené čočky – kupuju už vařenou čočku ve skleničce, klidně si ji ale uvařte doma
  • 1 střední mrkev
  • 1 střední cibuli
  • 1 malou plechovku celých loupaných nakládaných rajčat
  • olivový olej
  • 1/4 lžičky pálivé papriky
  • sůl

Oloupanou cibulku nakrájíme najemno a dáme osmahnout na lžičku olivového oleje, občas zamícháme.

Mrkev oloupeme, nastrouháme na hrubém struhadle a přidáme na pánev k cibuli. Osolíme. Chceme sklovatou, žlutou cibulku a lehoučce změklou mrkev. Jakmile se dostaneme do tohoto stádia, dáme si stranou asi tak lžíci směsi na ozdobení talíře.

Do hrnce přidáme rajčata i se šťávou – pokud jsou hodně měkká, můžeme je rozmačkat v hrnci. Pokud jsou o něco pevnější, lepší je je nejdřív nakrájet. Vše dobře zamícháme.

Jakmile nám začne tekutina pobublávat, přidáme zcezenou čočku. Přisypeme pálivou papriku a trochu přisolíme. Po prohřátí čočky ochutnáme a případně ještě dochutíme. Nakonec ozdobíme malinkou hromádkou cibulky s mrkví.

Pokud chcete vařit čočku od začátku, máte více možností ve výběru čočky. Každá se pak vaří různě dlouho, počítejte s 20 až 30 minutami nebo čtvrthodinkou v papiňáku. Pokud ji můžete předmáčet, je to fajn, jde to ale i bez toho. Vaříme asi jeden díl čočky a tři díly vody a nesolíme.

Čočková polévka s rajčetem a mrkví

Rychlá čočková polévka se zeleninou

Pokud nás sledujete, možná jste si všimli, že čočka má dnes na blogu svoji premiéru. Takže se hodí k ní říct pár slov, chutnat nám tak bude ještě mnohem lépe. Čočka patří mezi lušteniny, ale ve srovnání s běžnými fazolemi je s ní mnohem jednodušší pořízení. Nemusíme se totiž obávat tzv. lektinů. To jsou proteiny, které nás třeba nutí dlouho vařit fazole (bez toho je velká část fazolí jedovatá). Co to ale pro nás znamená? Znamená to, že čočku můžeme vařit třeba jen 20 minut a taky že ji můžeme klidně i naklíčit. To je skvělá zpráva pro všechny, kteří hledají pestrost v jídelníčku.

Čočka je mezi luštěninami jedním z nejzajímavějších zdrojů bílkovin, dále má množství vlákniny a pomalých sacharidů. Z minerálů nás bude hodně zajímat železo, zinek, mangan, hořčík a fosfor. Z vitamínů je to pak hlavně kyselina listová (B9), thiamin (B1) a vitamín B6. Díky tomu všemu je samozřejmě moc dobrou součástí jídelníčku. Mezi benefity patří stabilizace krevního cukru, kardiovaskulární zdraví nebo třeba optimalizace hladiny cholesterolu. Je dobrým zdrojem železa, hlavně pro vegetariánky a veganky. Ještě pro úplnost, čočka také obsahuje puriny. Dle některých doporučení by ji proto neměli ve větší míře konzumovat ti, co mají problémy s metabolizací purinů.

dify.cz