Další díl otázek a odpovědí týkajících se začátků s přírodní a domácí kosmetikou jsou tu. U psaní jedné z nich jsem si vzpomněla na to, jak se mi kdysi podařilo spálit polívku připravenou z bujónu. A dneska si na plotně s klidem připravím třeba balzám na rty nebo rtěnku.
Takže tady pokračuju k dalším otázkám a odpovědím…
Co když mám spoustu alergií?
Vyrábět si kosmetiku je jedna z nejrozumnějších věcí, co může člověk s alergiemi udělat. Vlastně i já na začátku měla spoustu různých kožních problémů, takže jsem tomuhle tématu věnovala hodně času.
V prvé řadě je potřeba říct pár věcí. Ne vždy se jedná o alergii. Někdy je to jakási přecitlivělost na nějakou látku, někdy dokonce i jen na určitou kombinaci složek, jindy je to reakce způsobená nějakým dočasným problémem, který navíc často vychází zevnitř a s kůží toho vlastně moc společného nemá. Někdy se jedná dokonce i o docela „rozumnou“ reakci těla na agresivní látku. A jindy je to vypěstovaná reakce – dlouho to kůže trpěla, ale pomyslný pohár přetekl.
Pokud se nás týká jakýkoliv výše jmenovaný případ, je pro nás vlastní kosmetika výhrou. Můžeme totiž používat jen ty správné složky a mít tak péči o sebe pod kontrolou. Mnoho z těch látek je velmi jemných a šetrných a pravděpodobnost negativní reakce prakticky nulová.
A co když jsem nešika?
S kosmetikou může začít každý, kdo si zvládne udělat čaj. Opravdu. Je spousta neskutečně jednoduchých věcí. Já třeba preferuju jednoduchost a snažím se jí držet po celou dobu. Jinak s každou zkušeností se člověk učí a posunuje, takže klidně můžeme začít něčím snadným a postupně se propracovávat ke složitějším věcem tak, jak nám to půjde a jak se nám bude chtít.
A abych nezapomněla! Nakonec nemusíme často ani nic vyrábět. Stačí si koupit třeba bambucké máslo, květovou vodu nebo nějaký kvalitní rostlinný olej a nemusíme ani nic vyrábět. Máme parádní 100% přírodní výrobek k přímému použití.
Asi bych si chtěla něco vyrobit, jak ale nejlépe začít?
Před pár lety nebylo nejsnazší s kosmetikou začít, dneska je to ale hračka. K dispozici jsou informace i suroviny, vše v dostatečném množství i kvalitě. A suroviny samozřejmě za dobré ceny a máme z čeho vybírat.
Pokud tedy chceme začít s výrobou vlastních produktů, musíme vlastně jen vědět, co potřebujeme – jaký typ výrobku, jaký problém případně potřebujeme vyřešit. Díky tomu mnohem rychleji najdeme ty správné návody a taky ingredience.
Pokud to nevíme, stačí „zalistovat“ na blozích nebo třeba sociálních sítích a vybrat si to, co nás zaujme. Tady u nás najdete všechny recepty pěkně pohromadě v naší kosmetické bibli.
Když víme, co bychom si chtěli vyrobit, a máme recept, potřebujeme už jen pořídit suroviny.
Ještě bych řekla, že v tomto okamžiku je někdo hodně akční a pouští se do realizace ihned. Někdo jiný potřebuje mít pocit, že nastala ta správná chvíle. Obojí je správně. Jen bych z vlastní zkušenosti řekla, že začít dřív znamená dřív si začít užívat ty super věcičky a taky se dřív propracovat ke svobodě :) Ono se na začátku můžou zdát věci složité, ale to je jen zdání, které přejde ve chvíli, kdy člověk začne.
A musím zmínit ještě jednu věc – jsou recepty, které využívají pouze a nebo převážně ingredience, které máme běžně doma ve spíži nebo ledničce. Takže testovat můžeme začít hned a navíc nemusíme ani nic kupovat.
Co když se mi to nepovede a já vyhodím peníze?
Jako s čímkoliv jiným, i tady platí, že občas se něco nepovede. Tomu ale můžeme docela snadno předejít ve většině případů a nebo máme různé možnosti, jak s nepovedeným výrobkem naložit.
Osobně mám pár favoritů, které můžu vždycky s klidem doporučit pro ty, kteří začínají. Ono koneckonců jsou i přípravky, které se ani v pravém slova smyslu nevyrábějí. Třeba použití růžové vody a kapky oleje k očištění pleti nezklame. Použití bambuckého másla místo pleťového krému, arganového oleje místo séra nebo třeba levandulového éterického oleje na zklidnění pupínku. To jsou příklady, jak velmi snadno zařadit čisté přírodní ingredience do péče o pleť. Není na tom co zkazit :).
Pokud bychom mluvili už skutečně o vyrábění, pak bych určitě doporučila tenhle jednoduchý balzám na rty, mastičku nebo čerstvou pleťovou vodu.
Toto byly další čtyři otázky týkající se DIY kosmetiky, které jsem se snažila zodpovědět tak, jak to cítím já. Pokud máte cokoliv, co byste rádi doplnili, tak budu moc ráda, pokud tak uděláte v komentářích! :)