Q&A diy kosmetika – 20 otázek a odpovědí ohledně diy kosmetiky, díl 3.

Otázky a odpovědi týkající se výroby DIY kosmetiky - díl o surovinách

Tento třetí díl jsem se rozhodla zaměřit na otázky spojené především se surovinami. Koneckonců výroba je hlavně o surovinách, i když bez informací bychom toho taky moc nevyčarovali :). Mým cílem je ukázat, že spoustu ingrediencí k přípravě vlastní kosmetiky má každý doma. A že další, trošku speciálnější položky pořídíme snadno a docela i levně.

Tak jako předchozí díly, i tento je určen hlavně těm, kteří stojí na začátku a váhají, zda se do vlastní kosmetiky pustit.

Co vůbec potřebuju mít, pokud si chci začít vyrábět kosmetiku?

Doma vyráběná kosmetika může mít spoustu podob, od tradičních lidových prostředků až po produkty srovnatelné s jejich komerčními příbuznými. Spoustu skvěle fungujících, jednoduchých výrobků vytvoříme za použití surovin, které máme běžně doma – využijeme třeba sodu, různé oleje, ocet, včelí vosk, čaje nebo bylinky, sůl, cukr, škrob… Z nich pak můžeme připravit deodoranty, balzámy na rty, mastičky, peelingy…

Pokud k předchozím přikoupíme ještě několik málo položek, můžeme si už vlastně vyrobit téměř všechno v základní a osvědčené verzi.

Speciálnější suroviny pak užijeme hlavně u “tunění” základních výrobků. Dodáme jim specifické účinky či parfemaci.

Ještě stojí za zmínku pomůcky a obaly. Většinu potřebných pomůcek nalezneme v každé domácnosti. Zrovna tak u obalů to bývá snadné, častokrát se podaří zrecyklovat ty, ve kterých jsme si domů donesli něco z obchodu.

Kde můžu nakupovat suroviny na výrobu kosmetiky?

Nakupovat suroviny na výrobu vlastní kosmetiky můžeme v prvé řadě v supermarketech i obyčejných drogeriích. Ty trošku speciálnější ingredience pak najdeme jak v kamenných obchodech tak v eshopech, které se více či méně zaměřují právě na suroviny pro výrobu domácí kosmetiky a drogerie, případně na zdravý životní styl, zero waste, eco-friendly život a tak dále.

Spoustu ingrediencí můžete pořídit v našem eshop Prostě miluju!. Specializujeme se hlavně na esenciální oleje, většinu máme BIO a navíc v potravinářské kvalitě. Máme i další suroviny – oleje, jíly, hydroláty…

A musím toho v počátku hodně koupit?

Ne. Spousta věcí vyrobit i jen z toho, co máme docela běžně doma. Rozhodně není nutné provětrávat peněženku. Abych dala příklad, stačí mít olej (olivový, slunečnicový, …) a včelí vosk a už máme základ pro spoustu výrobků (mrknout na inspiraci můžete tady). Sůl, cukr, různé druhy čajů, oleje, koření, to všechno skvěle poslouží a máme to pořád po ruce.

Samozřejmě pro výrobu třeba rtěnek nebo krémů budeme potřebovat o něco víc ingrediencí a některé speciální. Rozhodně ale nepotřebujeme skříň plnou surovin. Není to o množství, je to o tom si rozmyslet, co potřebujeme.

Jako důkaz vám sem dávám třeba tenhle recept na rtěnku. Naprosto ji miluju, přitom na ni potřebujeme jen pět ingrediencí a jedna tyčinka vyjde na pár korun.

Jak vybrat jen pár surovin do začátku? Nechci/nemůžu toho koupit hodně

Neexistuje univerzální začátečnický seznam, nicméně určitě bych doporučila pořízení jednoho dobrého rostlinného oleje (třeba mandlového, meruňkového, jojobového,… dle potřeb pleti), včelího vosku, jednoho až dvou esenciálních olejů. Pokud se chystáme na výrobu krému či mléka, přibalíme k tomu emulgátor a raději ještě konzervant. Obojí v přírodní verzi.

Jednoznačně doporučuju projít pár receptů na výrobky, vybrat takové recepty, které obsahují stejné nebo podobné suroviny… a hodit to na papír. U esenciálních olejů speciálně je výběr široký, ale mnoho žádoucích účinků najdeme u většiny z nich a není proto třeba jich kupovat tolik. Pro začátek lze určitě doporučit klasiky jako levanduli, čajovník, eukalyptus nebo třeba pomeranč a mátu.

Co když zjistím, že mi nějaká surovina nesedla? Nechci ji (a peníze) vyhodit do koše

Občas někde narazím na to, že člověku určitá zakoupená surovina nevyhovuje. Je na něj moc mastná, vysušuje pokožku, dráždí, nesedne její vůně… Narozdíl ale od výrobku z obchodu, u suroviny máme spoustu možností, jak ji jinak využít a nemuset ji vyhodit. Mnoho ingrediencí totiž třeba nesedne pro použití na obličej, uplatníme je ale pak ve výrobcích na tělo. Čím dál tím častěji se taky vyrábí produkty do domácnosti, i tam takové ingredience využijeme.

Vyplatí se vůbec si něco vyrábět? Suroviny se mi zdají drahé

V dnešní době už se dá kosmetika vyrábět skutečně za pár kaček. Některé ingredience pořídíme v marketu, jiné poměrně levně nakoupíme díky tomu, že už fungují zajeté obchody, které mají dobré vztahy s dodavateli a tedy i zajímavou cenu pro nás zákazníky.

Určitě ale můžu doporučit nakupovat s rozmyslem. Ne vždy je dražší ingredience lepší nebo vhodnější. Do krémů nepotřebujeme přidávat zlatý prášek a zrovna tak naše pleť nevyžaduje používání exotických olejů. Pokud se budeme držet kvalitních běžně dostupných ingrediencí, tak nás vlastní kosmetika vyjde na pár korun. Speciálně ve srovnání s prodávanou přírodní (skutečně přírodní) kosmetikou uvidíme, že se to vyplatí.

 

Pokud jste nečetli předchozí díly otázek a odpovědí, tak vám nabízím díl 1 a díl 2. A úplně nejvíc toho pak o DIY kosmetice najdete v DIY kosmetické bibli.

dify.cz