Regenerační propolisová mast – vyrobte si ji doma!

Propolis má nesmírně široké spektrum použití a je to výjimečně příznivě působící látka. Je to různorodá směs pocházející z včelího úlu a jak jistě víte, včeličky umí vytvářet jen ty nejlepší věci!

Výroba propolisové masti je jednoduchá, rychlá a mastičku se hodí mít vždy po ruce (nebo alespoň doma v lékárničce). Tato mast ničí bakterie a viry a má silné regenerační účinky – můžete ji proto nanést na popáleniny, štípance, drobné rány, opary i akné. Více o propolisu jako takovém na našich stránkách o propolisu. A nebo v tomto článku.

 

Na výrobu masti budete potřebovat:

Suroviny na výrobu propolisové mastičky

Postup:

Na velmi mírném ohni rozpusťte vosk s bambuckým máslem a přidejte dobře rozmělněný propolis. Důkladně míchejte a až se složky spojí (drobné kousky propolisu tedy stejně zůstanou) – je skoro hotovo! Směs je lepší ještě přecedit (i když mně stačilo pomocí lžičky udržet kousky propolisu v plechovém hrníčku, ve kterém jsem mast připravovala, a obsah slít do kalíšku).

Tahle mastička je rychle vyrobitelná přímo z primárních surovin. Můžeme si ale vyrobit ještě koncentrovanější mast za pomocí tinktury. Více o tinktuře tady a další informace o propolisu zde.

dify.cz

10 ks komentářů

  1. Pěkný večer přeju! :) Já bych se vazelíně určitě vyhnula, není přírodní a popravdě ani nevím, jak reaguje s dalšíma ingrediencema. Ale jsou i další možnosti, kdy není třeba nic kupovat. Dá se třeba vyrobit základ z oleje ztuženého včelím voskem – víc o tom tady: http://dify.cz/prirodni-vazelina-z-oleje-a-vosku/. Vím, že taky holky občas mluví o tom, že se dá koupit obyčejný masťový základ v lékárně… ale je potřeba jim říct jasně, že to musí být bez vazelíny, minerálního oleje, parafínu a daších ingrediencí, který znamenaj v podstatě jedno a to samý :)

  1. Dobrý den/ahoj Nikolo, hnedka na začátek – žádný druh mléka jsem do kosmetiky zatím nepoužívala. Co se týče tohohle receptu, tak by se suroviny optimálně nespojily a taky je dost problém kazivost.
   Pokud jde o to použít kozí mléko, tak si dovedu představit udělat jednoduchou pleťovou vodu z něj, vždycky na pár dní a nechávat ji v ledničce. Taky vím, že používají sušený mlíka, to by šlo asi i do nějaký mastičky nebo krému, ale to by vyžadovalo použití konzervantu.
   Pokud jde o to nahradit bambucký máslo, tak to se určitě dá nahradit jakýmkoliv olejem s tím, že toho oleje dáme o něco míň. Víc o tomhle je tady: http://dify.cz/2-suroviny-spousta-produktu-aneb-dvojka-olej-vceli-vosk/.
   Doufám, že jsem aspoň trochu pomohla, pokud ne, tak se klidně ptej dál :)
   Přeju krásnej víkend!

 1. Dobrý den, právě jsem zkoušela udělat mastičku z propolisu, ale na dně skleněné misky, co jsem měla ve vodní lázni zůstal včelí vosk nerozpuštěný, nepodařilo se mi spojit všechno dohromady. Netušíte, kde jsem mohla udělat chybu, nebo to nevadí? Jinak má mastička krásnou barvu a příjemně voní,. Děkuji za odpověď, mějte se fajn

  1. Dobrý den/ahoj Ivano,
   nejspíš to byly asi zbytečky propolisu – jsou v něm kousíčky, který jsou nerozpustný a zůstanou jako takový tečky/kousíčky. Jinak vosk se rozpustí vždycky, někdy mu to trvá :) Jinak to vůbec ničemu nevadí. Příště by se taky mohl hodit tenhle recept – http://dify.cz/recept-na-propolisovou-tinkturu-a-mast/ – díky tinktuře do mastičky dostaneme ještě víc užitečných látek. Já právě tu propolisovou vůni naprosto miluju :)

  1. Ahoj Jano, vosk je tam na ztužení, užijou se ale i některý jeho schopnosti, jako třeba vytvoření ochranný vrstvičky na kůži. Pokud si vzpomínám, tak byla docela tuhá, dneska bych asi použila míň vosku. Na druhou stranu, čím větší poměr vosku, tím déle by se měla udržet na kůži. Nejlepší je si najít vlastní ideální poměr vosku k ostatním surovinám a pak to aplikovat u všech produktů :)

    1. Hodně věcí je i o tom, komu co jak vyhovuje… u těhlech receptů se skoro nic pokazit nedá :) A většina jde pak případně později doupravit, zas se to roztaví, sice to trošku uškodí některým surovinám, ale dá se. Určitě experimentuj, vytvoříš si svoje recepty, se kterýma budeš stopro spokojená :)