Přírodní kosmetika – když od kosmetiky chceme víc než jen pěknou lahvičku a celostránkovou reklamu v časopise

Poslední měsíce opravdu udělaly revoluci v mém pohledu na kosmetický průmysl a svým způsobem i v mém životě. Od respektu k propracovaným recepturám a desítkám let bádání kosmetických firem jsem se posunula jinam. K uvědomění, že žádná pěstící průmyslově vyráběná kosmetika mi vlastně službu neudělala a že zázračné 0,2 procenta účinných látek velmi těžko ospravedlní vysokou cenu a ještě hůře přinesou kýžené výsledky. Ovšem, přišla i trochu zlost na celý ten kosmeticko-farmaceutický systém, který sliboval, ale neplnil, co víc, dokonce situaci často horšil. Jak to vůbec může fungovat?

Po každé přečtené knize nebo odborném článku se stále vracela jedna a ta samá otázka: proč ksakru nepřidají do toho krému tohle a nevyhodí tu desítku chemikálií? Zkuste lehce zapátrat mezi esenciálními oleji a začněte testovat. Zjistíte, že je toho na nich mnohem víc než jen vůně, že každý má své účinky. Že skutečně fungují a že se o tom vědělo před stovkami nebo tisíci let. A že je to s nimi tak jednoduché. Proč tedy nákladné výzkumy a výsledkem je produkt, který žádný zázračný efekt nepřinese?

Začala jsem tedy s jednoduchými vlastními produkty k nahrazení krémů, pleťových a vlasových masek a tělového oleje. Třeba odličovač očního make-upu mi přišel příliš riskantní. Ale to bývávalo. Lepší je totiž přírodní nedráždivý olej, který perfektně odstraní všechny nečistoty, než mix chemikálií s velmi neurčitým původem (a efektem). Navíc, přírodní olej řasy vyživí, takže efekt je 2v1. Na takový easy odličovač mám recept třeba tady.

Teď, po měsících s přírodní kosmetikou, po hromadě načtených knih a článků a po z větší části vygumovaných pupíncích můžu říct jedno – už se nebudu spoléhat na tajné receptury kosmetických firem, ale budu věřit zákonům biologie a chemie. A hlavně Matce přírodě. Protože mi nezáleží na designové lahvičce nebo cool reklamě. Chci kvalitu a chci výsledky.

Dalším velkým tématem kosmetiky je bezpečnost. Kůže je totiž naším největším orgánem, vstřebává to, co na ni dáme, a dokonce to posílá dál. Naše tělo je jeden propojený systém a kůže je jeho nedílnou součástí. Proto bychom o ni měli pečovat jen bezpečnými prostředky. Měla by přijít do styku s látkami, které jsou prověřeny generacemi a jejichž dlouhodobý efekt je dobře známý.

Možná si říkáte, co taková dekorativní kosmetika? Ano, té se většina z nás nevyhne. Ale máme možnost si vybrat a hlavně ji nosit pouze omezenou dobu. Jednou z výhod této kosmetiky je i fakt, že se v podstatě nevstřebává. „Sedí“ na kůži a naštěstí jen na malé ploše. Právě proto pak naši pleť musíme dobře vyčistit, abychom ji všech takových zbytků zbavili. A následnou péčí pořádně vynahradit.  I když…dříve nebo později začneme i „dekorativku“ vyrábět z čistě přírodních surovin a třeba i sami doma :)

Aktualizace: ano, i dekorativku si můžeme udělat doma. Momentálně jsem zamilovaná do téhle rtěnky.

dify.cz