Olej ze sladkých mandlí

Mandlový olej jako kosmetická surovina

Mandlový olej patří mezi moje nejoblíbenější oleje. Má mnoho skvělých vlastností, je moc příjemný na používání a dá se pořídit za dobrou cenu… Je teda na čase si toho o něm říct víc :).

Výroba mandlového oleje

Výroba mandlového oleje se velmi podobá výrobě spousty dalších olejů. Běžně se lisuje zastudena. Pak se někdy podrobuje dalším procesům. Může být panenský a nebo rafinovaný. Od způsobu a stupně rafinace se odvíjejí jeho další vlastnosti. Surovinou jsou zpravidla sladké mandle, jeho chuť je pak jemná a příjemná a olej je tak velmi zajímavý i pro použití v kuchyni. Z hořkých mandlí se taky někdy lisuje, ale ten už pro vnitřní užívání použitelný není.

Látky obsažené v mandlovém oleji

Olej je samozřejmě především zdrojem mastných kyselin. Jednoznačně největší podíl má kyselina olejová (omega 9), následovaná kyselinovou linolovou (omega 6) a palmitovou.

Co se týče vitamínů, tak vyniká vysokým zdrojem vitamínu E.

Vlastnosti mandlového oleje

Mandlový olej patří mezi lehčí, dobře vstřebatelné oleje. Jeho vůně je obvykle jemná, lehce mandlová. Barva žlutá. Olej skvěle poslouží samotný a zrovna tak dobře se dá použít v kombinaci s dalšími surovinami.

Často není třeba o účincích mandlového oleje mluvit, protože lidem bohatě stačí několikrát ho použít :). Nicméně je určitě fajn vědět, na co se nejlépe hodí, a co nejvíce z něj benefitovat.

Mezi jeho nejzásadnější účinky patří:

Působí protizánětlivě, a to jak při vnějším tak vnitřním užití. Používá se konkrétně ke zklidnění podrážděné pokožky, včetně alergických reakcí, na místa s drobnějšími rankami nebo na popraskanou kůži.

Schopnost zvlhčovat. Jeden z účinků, který si skutečně užijeme. Může být proto výbornou volbou pro suchou pokožku, i když je vhodný i pro jakýkoliv jiný typ.

Uvolňuje svaly. Proto je dobrým nosným olejem v produktech určených k masážím. Lze samozřejmě masírovat i samotným mandlovým olejem.

Pomáhá hojit jizvy.

Může pomoci proti lupům a dalším podobným stavům pokožky.

Příznivé účinky při použití na křečové žíly, metličkové žilky a další obdobné problémy.

Schopnost odstraňovat tmavší skvrny na pokožce. Oblíbená je kombinace oleje a medu a následná masáž postižené oblasti.

Při vnitřním užití nás navíc zajímá, že je laxativní, má mírné analgetické účinky, pomáhá vylučovat toxiny z jater a podporuje imunitu.

Použití mandlového oleje v kosmetice

Jak už jsem řekla, mandlový olej skvěle poslouží klidně i samotný. Užijeme ho ale i ve směsích nebo při přípravě produktů. Na následujících řádcích najdete tipy, co s ním…

Odličovač. Obličej i oči můžeme odličovat samotným mandlovým olejem, případně můžeme vyrobit dlousložkáč – smíchat olej třeba s květovou vodou. Jeden odzkoušený a moc příjemný čistící olej si můžete udělat podle tohoto receptu.

Pleťový olej, oční sérum. Pleťové oleje jsou super a jsou pro všechny typy pleti, i pro ty mastné. Olej můžeme obohatit o vitamíny, kápnout esenciální olej (opatrně na oči!), můžeme ho smíchat s dalšími oleji dle naší volby.

Říkáte si, chci ho použít k odlíčení i jako pleťový olej… co to vlastně znamená? No asi tolik, že opravdu důkladně očistíte pleť (do zcela čistého tamponku) a pak do takto vyčištěné pleti můžete ještě lehce vmasírovat pár kapek.

Masážní olej. Samostatně nebo v kombinaci s esenciálními oleji slouží skvěle. Více není třeba rozepisovat…:)

Krémy, tělová mléka a Co. Pokud máte rádi krémy a různé emulze, použijte mandláč jako olej do základu. Speciální kapitolkou jsou balzámy nahrazující krémy, jeden takový najdete třeba tady.

Vlasové produkty. Kdo používá oleje v péči o vlasy, určitě by měl zvážit tenhle olej. To i proto, že nepatří mezi ty „nejmastnější“.

Balzámy na rty. Já osobně ho mám ráda do balzámu, ale možná je to proto, že ho někdy dávám do všeho :). Jeden easy recept najdete třeba tady.

A pak další a další… třeba deodoranty (jeden recept tady), zubní pasty a tak dál…

Mandláč do macerátů

Pokud si chcete vyrobit luxusnější maceráty, můžete použít právě třeba mandlový olej. Hodit se skvěle bude do extra hojivých mastiček i do pleťových krémů.

Mandláč je podle mě jedním z adeptů pro začátečníky. Je opravdu příjemný, je hodně univerzální, za dobrou cenu… A použít se dá snad do jakéhokoliv výrobku obsahujícího olej.

dify.cz

2 ks komentářů

  1. Jsem silně alergická na mandle. Syrové nemohu vůbec, pražené zcela symbolicky. Dva roky se odličuju směsí mandlového, ricinového a meruňkového oleje a měsíc používám čistý jako noční krém. Lepší jsem neměla. Tolik k častým obavám z alergických reakcí na přírodní kosmetiku (jsem alergická na vše od medu po brambory, dokonce mi jednou vyšlo i hovězí maso (netušila jsem, že se taky testuje) a na přírodní krém jsem dosud neměla jedinou reakci, ač raději vždy testuju na předloktí).

    1. Super, moc díky za to, že nám tu píšeš svoje zkušenosti. S těma alergiema je to dost zajímavý a jsem moc ráda, že Ti to takhle vyhovuje. Třeba se i ten zbytek časem trošku poupraví. Každopádně pleť máš jako v bavlnce a nemusíš řešit blbý nápady výrobců, který rádi upravujou složení výrobků podle pohybu cen surovin vyrobených z odpadu :-D
      Přeju skvělej víkend! :)