Noční pečující „krém“ s kadidlem a dalšími poklady

Domácí noční krém s esenciálními oleji s bambuckým máslem

Ohromně mě baví, jak jednoduše se dají dělat výborně fungující věci. Minulý „krém“ (jelikož to neobsahuje vodní složku, tak to není skutečný krém odpovídající definici) s kadidlem (dle tohoto receptu) byl super, a jelikož došel, nastal čas na výrobu něčeho nového. A nemohla jsem z toho vynechat moji krabici esenciálních olejů. Po menším zkoumání jsem se rozhodla pro tyhle lahvičky – kadidlo (jak jinak), santál amyris, cedrové dřevo a benzoe. Jako základ jsem zvolila moje největší oblíbence – bambucké máslo, kokosák a olej ze sladkých mandlí. Všechny tři jsou parádní a docela univerzální a společně dělají moc pěknou konzistenci i do chladnějších dnů. Dohromady jsou taky vhodné na večerní použití, kde se snese trošku větší hutnost, i když stále je textura dost příjemná a krém dobře vsakuje. Tomu večernímu použití taky nahrává vonná kompozice – všechny esenciální oleje jsou spíš lehoučce nasládlé, mírně sedativní, uklidňující. A všechny jsou jako balzám pro naši milovanou pleť.

Co jsem použila – na asi 60 ml (jedna normální pixlička a jedna malinká) ve zhruba stejném množství

esenciální oleje:

Karité a kokosový olej rozehřejeme ve vodní lázni. Zahřívám jen po tu dobu, co je to nutné, a na nejnižší teplotu. Rozpouštění pomůžeme mícháním. Když máme tyhle dvě suroviny rozpuštěné, vyndáme naši nádobku a přilijeme mandlový olej. Dobře promícháme. Necháme zchladnout. Jakmile je směs chladná, nakapeme do ní esenciální oleje a dobře promícháme. Teď už můžeme plnit kalíšky/dózičky. Já je pak ukládám do ledničky, aby směs dobře ztuhla, jinak někdy hrozí oddělování složek.

A teď ještě pár připomínek k účinkům použitých esenciálních olejů. Rozhodně se nejedná o kompletní výčet jejich účinků, spíš o takový přehled toho důležitého.

Kadidlo už jsem tu trochu rozebírala. Výborné za záněty a tedy i na spoustu ne zrovna příjemných stavů kůže (víme, že o zánětech je spousta problémů, byť to není obecně známo). A to až do té míry, že někteří kadidlem nahrazují kortikoidy. Dále se používá pro svoje omlazující účinky a pomáhá zmizíkovat jizvy. Krom toho taky uklidňuje mysl, pomáhá odbourávat stres (kortizol).

Amyris aneb západoindické santálové dřevo. Opět protizánětlivý, zklidňující, s omlazujícími a celkově pečujícími účinky. Vhodný i pro snadno podrážditelnou pokožku a velmi užitečný i pro zralejší a sušší pleť.

Cedrové dřevo je dalším příkladem esenciálního oleje s širokým uplatněním. Chlubit se může antiseptickými účinky, dále pomáhá dobře čistit pleť a přináší úlevu podrážděné pokožce. Je vhodnou pomocí v boji s různými nedokonalostmi pleti – od akné přes vyrážky, jizvy až po vrásky. Zase i tenhle esenciální olej uklidňuje mysl.

Olej z gurjun dřeva nepatří mezi nejznámější, rozhodně ale stojí za pozornost. Má naší pleti taky dost co nabídnout. Využívá ho Ayurvéda k výrobě přípravků na všechny možné kožní neduhy – od pupínků přes ekzémy až po různé nemoci, jejichž původcem jsou houby a plísně. Taky pomáhá hojit rány.

Styrax loban nepatří v některých případech k těm nejvoňavějším lahvičkám :). Hned po otevření mívá více či méně kouřové aroma, po nějaké době vám ale potvrdí, že má některé komponenty společné s vanilkou. Pak má totiž pěknou, omamnou vůni a je to držák :) – používá se jako fixátor. Co se týče svých účinků, tak je na tom velmi podobně jako jeho předchozí kolegové. Doplnila bych jen, že se používá do produktů na popraskanou kůži.

Ještě bych po tom všem dodala, že tato směs taky pomůže naší imunitě a bojuje proti nemocem postihujícím dýchací cesty (což je v zimě docela fajn bonusový účinek).

Jinak pokud třeba nemáte co číst, můžu vřele doporučit Stín větru od Carlos Ruiz Zafón. Před 4 lety jsem ji četla ve španělštině, teď se chystám na katalánskou verzi.. A moc se na ni těším. Ta kniha je totiž plná barcelonské atmosféry a tajemna.

Domácí noční krém s esenciálními oleji

dify.cz

7 ks komentářů

  1. Terko, jako teoreticky samozřejmě jo :) ale já bych kvůli pórům spíš upřednostnila kokosák před tim máslem.. ale nemam s olivovym máslem zkušenosti. Pokud víš, že je pro tebe lepší, tak do něj jdi. Ale klidně ten olej vynechej nebo dej nějakej úplně jinej.. není to ta nejzásadnější věc v tom receptu :)

    1. Ty jo uzenka, to je dost výstižný označení :DDD Já jsem si ho objednala už dávno, aniž bych o něm toho moc věděla, vezla mi ho ségra a řekla, že je to děsnej smraďoch. No byl no. Ale když jsem začala zkoumat, tak mi bylo vysvětleno, že část kompomentů má stejnou jako vanilka. A tak jsem zjistila, že je potřeba tu uzenou vrstvu nechat vyčuchnout.
     Tak doufám, že budeš s „krémem“ spokojená, mně dost sednul a mamka si nenápadně přivlastnila jednu pixličku :D