Nejjednodušší balzám na rty (na zimu, bez vosku a taky pro vegany)

Recept na domácí balzám na rty do tyčinky

Proč si víc lidí nevyrábí domácí kosmetiku? Odpovědí se nabízí dost, mezi ty nejčastější určitě patří, že je to složité, žere to čas a že na to potřebují speciální suroviny. Právě pro tyhle případy je tu tenhle recept. Jednodušší už to snad ani být nemůže.

Tenhle balzámek je tvořen pouze kakaovým máslem a mandlovým olejem. Jsou to dvě skvělé, extrémně příjemné suroviny, které lze bez problému sehnat. Jinak je to hodně rychlá a jednoduchá záležitost. Díky absenci vosku neobsahuje nic, co by se nelíbilo ani těm nejpřísnějším veganům. Je to tak skvělá cesta k vyrobení balzámu na rty pro vegany (pokud nějakého máte mezi přáteli, určitě ho to potěší :)). Pro nevegany se do něj dá ještě přidat kapka medu.

Další věc, která je hodně příjemná na tomhle balzámu, je jeho tuhost. Díky chybějícímu vosku je o něco měkčí a krásně se používá v zimě. Tyčinka je za pokojové teploty tuhá a i v pořádné zimě se parádně roztírá na rtech. Samozřejmě pokud byste tenhle recept chtěli použít v létě, jen byste změnili poměr surovin – dali víc kakaového másla a míň mandlového olejíčku.

 

Co na něj potřebujeme – na 3 tyčinky:

  • nádobky – u mě klasické tyčinky

Kakaové máslo rozpustíme ve vodní lázni. Já k tomu používám kastrůlek z části naplněný vodou a malou skleničku. Zahřívám na nejnižší teplotu a procesu pomáhám mícháním. Jakmile máme rozpuštěno, sundáme z plotny a vmícháme mandlový olej. Můžeme přidat kapku medu. Ale pozor, med se v oleji nerozpouští. Takže máme několik možností.

1 – buď vmícháme opatrně kapku medu do naplněné tyčinky

2 – nebo při plnění tyčinek důkladně mícháme a mícháme

3 – nebo třetí nádobka bude naplněná směsí s vysokou koncentrací medu. Což není vůbec špatné, je to intenzivní medová terapie :)

Med ale není nutnou součástí, takže nad tím nemusíte přemýšlet, pokud se vám nechce :)

Vraťme se ke směsi másla a oleje. Plníme jí dobře vymyté a vyschlé obaly. Jakmile máme naplněno, opatrně je přesuneme do ledničky a necháme několik hodin tuhnout.

Ješte minipoznámku. Tyčinky se dobře plní, pokud máte plastové minitrychtýřky. Ale pozor! Přestaňte lít směs dřív, než bude tyčinka naplněná po ohraj. V těle trychtýřku je totiž ještě nějaké to množství, které vám do nádobky doteče. Tak ať vám tyčinka nepřeteče.

Tenhle balzám je zase ukázkou toho, jak skvěle fungují jednoduché věci. A jakou můžou udělat radost.

Jak vyrobit nejjednodušší balzám na rty

dify.cz

10 ks komentářů

    1. Ahoj Magdušo, nemam výdrž moc odzkoušenou, dělám mini dávky a bohužel se to dost odvíjí i od surovin, jak čerstvý jsou a jak kvalitní. Ale určitě je můžete udělat, jak dorazí obaly. Jinak půl roku balzám vydží s přehledem, řekla bych s klidem i rok, pokud bude mít plus mínus normální podmínky.