Pečeme a zdobíme dorty z edice „Jak na to“, Carol Deaconová, Metafora

Kniha Pečeme a zdobíme dorty, Carol Deacon, Metafora - recenze

Už hodněkrát jsem chtěla udělat parádní cupcaky, s krásnou velkou čepičkou z krému a nějakou tou ozdůbkou. A nebo nějaký dortík, třeba bezlepkáč s dobrým smetanovým krémem… Ale vždycky jsem měla pocit, že se mi nemůže jen tak povést. Že nevím, jak správně upéct úhledný korpus a jak nejlépe potáhnout a ozdobit vršek. I když vařim a peču asi tři roky, tohle prostě není moje parketa… Myslim ale, že se do toho už brzo budu moct pustit :). Přišla mi totiž pod ruku knížka zaměřená právě na dorty, cupcaky a jejich zdobení.

Pečeme a zdobíme dorty

Knížka Pečeme a zdobíme dorty z edice  – Jak na to – Více než 300 rad, technik a tajemství od Carol Deacon (vydaná Metaforou) na první pohled do mojí knihovny zrovna nezapadá. Je totiž opravdu celá o dortech a spol. Recenzi jsem už publikovala na foodnotes – tady. Nicméně obsahuje tolik informací a tolik inspirace, že skvěle poslouží i mně, člověku, který si ten klasický dortík dá tak jednou za rok u babičky :). Hodně se toho totiž dá aplikovat i u přípravy zdravých dortů, cupcaků a zákusků.

Volba suroviny je na nás

I když nemám ráda kýče, přiznávám, že některé zákusky se mi na pohled velmi líbí. Speciálně pokud je vidět, že jsou skutečně připraveny poctivě z dobrých surovin. Takový hutný čokoládový dortík je k sežrání zrovna jako cupcake s kupou tvarohového krému a jahodou posazenou na vršku. Proto platí, že není dort jako dort. Dají se připravovat super dorty naprásknuté živinami a samozřejmě chutí. Přesně tak si to představuju. Určitě nebudu připravovat obyčejný piškoťák potažený cukrovou hmotou. Určitě bych ale mohla připravovat ovesný dortík s vrstvou tvarohového krému, ovocem a želé. To už si představit dokážu víc než dobře.

Jako vždy… zase se naučit základy

Do skutečného dortu jsem se ještě nikdy nepustila. Myslím, že můj maximální výkon byl dortík s jahodami – tenhle. Jinak jsem párkrát chtěla zdobit muffiny, ale nedopadlo to. Vždycky jsem měla pocit, že mi prostě chybí základní a naprosto zásadní informace o tom, „jak na to“. A přesně tyhle věci si teď najdu. Líbí se mi, že si můžu skutečně pro začátek vybrat jen to základní minimum potřebné k upečení a ozdobení dortu. Když jsem se něco takového snažila najít na internetu, tak to bylo na dlouhé lokte a málokdy to bylo psané přesně pro lidi, jako jsem já – pro ty naprosto nezkušené na poli dortování.

A jakmile má člověk základy, už se to peče jedna báseň. No a abych nezapomněla…. i na raw dorty nejspíš dojde! I tam se dají některé vychytávky uplatnit.

… a nějaké ty vychytávky!

Nejsem ten typ člověka, který by chtěl trávit půl dne přípravou zákusku. Proto se mi líbí, že Carol v knížce ukazuje tolik vychytávek, ať už pomůcek, technik nebo prostě jen inspirace, díky kterým uděláme pěkně vypadají dortík snadněji a podstatně rychleji. Protože přesně to byla taky jedna z věcí, která mě od dortů odrazovala – trávení spousty času patláním se s dortem a zkoušením, jak by to vlastně mělo jít.

Pozor na svádění!

Vydržíte dívat se na dorty a další sladkosti na každé stránce? Já to vydržím. Budu ale přemýšlet o tom, jak je udělat ve zdravější variantě. Protože to opravdu hodně svádí… Naštěstí těch možností je spousta a krásné a zdravé věci připravit skutečně jde.

 

Pokud vás knížka aspoň trochu zaujala, určitě do ní „nakoukněte“ přímo na stránkách Metafory – tady. Najdete tam ukázky. A recenzi si můžete přečíst na foodnotes tady.

Kniha o pečení a zdobení dortů, Carol Deaconová

Kniha Pečeme a zdobíme dorty, Carol Deacon, Metafora - recenze

 

dify.cz

2 ks komentářů