Moje objevy a znovu-objevy (souhrn za léto, díl 1)

Moje zdravé (znovu)objevy z léta - matcha, lékořice, goji a EO kajeput

Před pár dny mě napadlo, že bych mohla vlastně psát o tom, co jsem objevila, vyzkoušela. A nebo znovu-objevila :). Prostě drobnosti, o kterých zatím nechci připravovat delší články, ale přeci jen by bylo zajímavé je vytáhnout a dát o nich v krátkosti vědět.

Těmito články bych chtěla inspirovat. A často taky připomínat věci, na které třeba zapomeneme a pokud nám je někdo připomene, moc rádi je vrátíme do našeho života. A pod článkem v komentářích je prostor i pro vás – pokud budete chtít dát jakýkoliv další tip, tak je velmi vítán!

Tohle je první článek a první pokus :). Uvidíme, co se z toho časem vyvine! Dávám zde dohromady moje „objevy“ z léta a už vidím, že to vyjde na dva díly.

Matcha

Po dlouhé době jsem zase vytáhla matchu. Čekala v šuplíku, přiznám se, už hodně dlouho. Došlo na ni o jednom horkém nedělním odpoledni, kdy už jsem nevěděla, čím se vzpružit.

Matcha jakožto mletý superzelený čaj s vysokým obsahem kofeinu by měla nakopnout. Já ji teda dělám ve studené verzi a někdy s ledem. A s mlékem! Naprosto jednoduše, tak jako v tomhle receptu.

Jestli skutečně nakopne, to nevím, protože mě vždycky vzpruží už jen ta skvělá barva! A chutná mi moc.

Co se týče ceny… Matcha není levnou záležitostí, když ji kupujete. Nicméně počítejte s tím, že na jednu porci připadnou asi jen 2 gramy! Když uděláte propočty, zjistíte, že je to ještě levná sranda.

Lékořicový čaj

O lékořici jsem psala už kdysi, ale ve spojení s kosmetikou. Na začátku léta se mi v malé míře vrátila vyrážka a já hledala nová řešení. A vzpomněla si na starou dobrou lékořici. Udělala jsem první silný odvar, za odpoledne ho vypila a bylo po vyrážce. Řikala jsem si, jestli je skutečně možné, že ten čaj zabral lépe než kortikoidová mast, která mi ještě doma zbyla v šupleti. Začala jsem znovu gůglit a viděla jsem, že od mých posledních průzkumů značně přibylo informací o lékořici a jejích účincích. Lékořice totiž supluje glukokortikoidy a prodlužuje „použitelnost“ těch, které si naše tělo vyrobilo. A jak víme, prakticky veškeré přípravky na vyrážky a záněty podobného charakteru jsou na bázi kortikoidů. Později jsem ji použila ještě několikrát a opravdu můžu potvrdit, že funguje.

Nicméně, musím upozornit na dvě věci. Lékořice může zvyšovat krevní tlak a může tak zhoršovat hypertenzi. Za druhé, a to jsem se dlouho nikde nedočetla, lékořice evidentně podporuje růst vlasů a vlásků, tedy chloupků. To můžu potvrdit, i když ne zrovna ráda :). Nicméně taky platí, že záleží na množství, je to stejně jako s hladinou kortizolu v krvi (víc o tématu tady). Pokud je hladina dlouhodobě příliš vysoká, zase to spíš přispívá k jejich slábnutí a vypadávání.

Drcená lékořice na přípravu čaje proti zánětům

Celá lékořice - přírodní a šetrná náhrada kortikoidů

Goji

Zase se vracím k superpotravinám a vzala jsem to přes goji. Když jsem ji měla kdysi naposledy, zdála se mi taková zaprášená a chtěla jsem ji propláchnout. Jenže ony ty bobulky hned nasáknou a pak se těžko suší. No goji dopadla špatně a já si ji dlouho nekoupila. Teď jsem si ji dobře prohlédla, aby mě na ni zase nepřešla chuť. A super.

Goji jím skoro denně. Někdy si zobnu po příchodu domů, jindy ji dám do granoly, do kaše, do overnightu. Prostě ať je to co nejjednodušší.

Na foodnotes.cz najdete tipy, do čeho snadno goji použít. Najdete je tady.

Jinak pokud hledáte dobrý zdroj, kde goji koupit, tak určitě můžu doporučit Country Life.

Super zdravé mlsání - bobulky goji

EO kajeput

Před nějakou dobou jsem pátrala ve svojí krabici s esenciálními oleji, hledala jsem „něco na léto“. Padnul mi do ruky EO kajeput. Kajeput, celým názvem kajeput bělodřevý a latinsky Melaleuca cajuputi je dalším z australských stromů, z jejichž listů se získává esenciální olej. Fakt, že kajeput patří mezi myrtovité, se taky podepisuje na jeho vůni. Ta je svěží a čistá a proto se skvěle hodí do kosmetiky, za mě jednoznačně do deáče a umim si ji taky moc dobře představit v produktech na vlasy. Jinak klasicky má spoustu super účinků – antibakteriální, dezodorační, analgetické, čistí dýchací cesty, odpuzuje hmyz… Už si sice nepamatuju, proč přesně jsem si ho tenkrát objednala, ale teď mi ohromně vyhovuje.

dify.cz