Moje objevy a znovu-objevy (souhrn za léto, díl 2)

Moje zdravé objevy - super mini lístkový salát

Mám tu pokračování článku Moje objevy a znovu-objevy (souhrn za léto, díl 1). Zase to jaksi vyšlo delší, než jsem chtěla :). Aneb o objevech a znovu-objevech z léta, o kterých stojí za to napsat pár řádků. Pro inspiraci, pro připomenutí toho, jak jsou jednoduché věci úžasné!

Oxid zinečnatý, taky v deodorantech!

V létě jsem taky začala hledat možnou náhradu sody v deodorantech. Sama jsem se sodou nikdy žádný problém neměla, ale chtěla jsem nabídnout nějakou alternativu pro ty, co mi píšou, že sodu používat nemůžou.

Po různých pokusech jsem se dostala k testování právě oxidu zinečnatého. Poté jsem hledala na internetu zkušenosti dalších už konkrétně s touhle látkou, moc toho nebylo, ale nalezené ohlasy byly pozitivní. Takže… oxid zinečnatý je opravdu multifunkční! A je bezpečný a velmi dobře snášený.

Jeden recept na deáč právě se zinkem najdete tady, pokud jste ho ještě neviděli. Už ale přemýšlím nad dalším, ještě lepším, ještě krémovějším. (a pokud oxid zinečnatý doma ještě nemáte, koupit ho můžete tady)

Léto s malinovým olejem

Minulé roky jsem se mazala v létě olejem s oxidem zinečnatým. Na pláž jsem chodila tak na 1,5 až 2 hodiny, na jakýkoliv delší pobyt jsem si brala super lehký slunečník. Nicméně tenhle rok jsem chtěla odzkoušet malinu. A musím říct, že super! Malinový olej je moc příjemný. Používala jsem ho hlavně ve dnech, kdy mě čekalo chození po městě, a musím říct, že určitě o hodně zlepšil reagování pokožky na slunce. A to že některé dny byly skutečně extra horké. Určitě pro něj vidím využití i v zimě, ale budu ho nejspíš používat samotný, neplánuju ho zatím přidávat do kosmetiky.

Ještě mi teda zbývá popídit se po nějakých výzkumech. Zatím jsem viděla hlavně diskuse, kde každý řiká něco jiného, ale všichni mají pravdu :-D.

Víc listí!

Už docela dlouho skoro denně jím nějaký listový salát. Většinou „římana“, občas polníček nebo tak něco. Před pár týdny jsem si ale, v podstatě náhodou, koupila pytlík různých drobných lístků. Co si vzpomínám, předtím jsem viděla většinou buď jen jednodruhové sáčky a nebo směs na salát obsahující i oschlou mrkev a zelí. Tenhle můj objev obsahuje – prý obsahuje – mini lístky červeného lollo salátu, lístky japonského salátu Mibuna, rukolu a miniaturní listy mangoldu. Občas mam trošku pochyby, protože těch tvarů je tam trošku víc :). U nás ho mají v Lidlu. A musím říct, že jsem z něj naprosto nadšená! Chuťově je vyvážený a není příliš řízný (třeba samotné rukoly moc nesním). Je super základem salátů, navíc se jen vyndá ze sáčku, není s ním absolutně žádná práce.

K tomuhle salátu pak už stačí docela málo. Třeba další dva druhy zeleniny a něco k tomu – sýr, tuňák, olivy… To už je na každém.

Jen k němu mám jedno upozornění. Je potřeba si v obchodě dobře vybrat pytlík. Lístky mají trošku tendenci zahnívat. Chce ho to pak spotřebovat co nejrychleji.

Čerstvý salát z drobných lístků, ideální základ pro salát

Je v podstatě jedno, jakou směs listů přesně máte. Všechny poslouží jako super základ pro každodenní „vaření“. Jsou napakované živinami (víme, že listová zelenina je naprostá bomba) a taky je s nimi (ne)skutečně rychlé pořízení. Připravit výborný salát za 3 minutky, to je přeci paráda, ne? :)

Přírodní kartáček na zuby ze salvadory perské

Někdy na začátku léta se mi do ruky dostala větvička ze salvadory perské, která se využívá jako kartáček na zuby. Jedná se o asi půl centimetru silnou větvičku, která se prodává zavakuovaná a tedy „čerstvá“. Její použití je velmi snadné. Odloupne se kousek kůry a zuby se opatrně rozmělní vnitřek. Ten se díky tomu roztřepí a lze ho použít jako kartáček. Když už se nám opotřebuje, odřízneme použitou část a jedeme nanovo.

O tomhle produktu chystám další článek, protože se začíná stávat populárním a hodně lidí se na něj ptá. Teď tedy k mým prvním zkušenostem…

Po prvním rozbalení mě překvapilo jeho aroma. A to tak, že jsem hnedka zagooglila, abych si ověřila, že je to v pořádku. Je totiž docela silné. Takže jsem se dověděla, že ano, že je to tak správně. S docela nechutí jsem tedy větvičku zuby zpracovala, aby připomínala kartáček. Musím říct, že mi veškeré divné chuti v puse dost vadí. Takže jsem ho taky dobře omyla, dobře otřela, nakonec jsem ho strčila do pytlíku s kapkou mátového oleje. A super, pomohlo to. Časem mi pak kartáček vyschl a aroma se ztratilo. A tím i část prospěšných látek, to přiznávám.

Kartáček ze salvadory perské, přírodní ekologický kartáček na zuby

Tahle větvička funguje na několika úrovních. Zaprvé mechanicky čistí, podle mě dosti šetrně. Zadruhé v ní obsažené látky mají mít schopnost ničit bakterie, které se právě podílejí na tvorbě kazu, dráždí dásně a tak podobně. Pak se traduje spousta dalších účinků, nicméně to už je na delší průzkum, protože u těchto přírodních věcí je vždycky těžké něco se spolehlivě dovědět. Je ale potřeba říct, že tenhle „kartáček“ se používá po mnoho tisíc let, zejména v Asii a Africe, takže je skutečně prověřen generacemi :).

Já jsem ho teda nechala vyschnout, ztratil svoje aroma a před každým použitím ho namočím. Tradičně se však pro opětovné změknutí máčí do růžové vody. Čistím si s ním vlastně jen přední zuby a dál kam dosáhnu, stoličky mi jdou ztěžka. Musím uznat, že čistí velmi dobře, zuby jsou pak pěkně hladké a k dásním je šetrný. A zuby skutečně vypadají bělejší (tohle je jeden z propagovaných účinků). Používám ho tedy jako doplněk ke klasickému kartáčku a přijde mi to ideální řešení.

S jeho popularitou se množí taky komentáře na jeho účet na webu. Jelikož se kartáček používá opakovaně, objevují se připomínky, že to asi není hygienické. Každý kartáček se ale přeci používá opakovaně. V každém kartáčku zůstávají bakterie. Nicméně pokud má sám kartáček (čili větvička) antibakteriální účinky, tak je to ještě ta lepší varianta. Někdo taky ke kartáčku přistupuje tak, že hned musí zahodit klasický kartáček a zuby čistit jen a výhradně větvičkou. Není vůbec třeba to brát tak vážně :). Oba kartáčky se parádně doplňují a osobně nevidím způsob, jak si větvičkou vyčistit poslední stoličky. Takže… za mě rozhodně vede ta varianta využít to nejlepší z kartáčku i větvičky. Každopádně o té tu řeč ještě bude! :)

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky

4 ks komentářů

  1. To je tak strasne super, ze existuje tenhle blog!! Jeden z nejlepsich, ne-li uplne ten nejlepsi – pro me, o prorodni kosmetice :) Proste parada, diky! :)

  2. Narazila jsem na tvůj blog úplnou náhodou .. okamžitě dávám odběr! Máš skvělé články a super nápady, které určitě vyzkouším – ať už recepty nebo tipy ohledně esenciálním olejíčků :) Přírodní kartáček plánuju zkusit co nejdřív :)