Kosmetická surovina: propolis

Propolis a jeho využití při výrobě domácí kosmetiky

Propolis je jedním z včelích produktů, které mají úžasně široké využití. Většinou ho všichni znají z lékárny, kde se prodává ve formě tinktury a používá se třeba ke kloktání. Propolis ale taky využijeme výborně při přípravě kosmetiky a dalších přípravků.

Co je propolis

Surový propolis, tedy ten získaný přímo z včelího úlu, vypadá často poměrně nevábně :). Budí dojem směsi všeho možného, protože obsahuje různé zbytky, které se v úle nacházely. Při vyšších teplotách má měkkou, lepkavou konzistenci, při nižších je naopak velmi tuhý.

Propolis jako takový je prakticky z poloviny tvořen pryskyřicemi, dále voskem, esenciálními oleji, pylem a dalšími složkami v minimálním množství. Včely nasbírají na rostlinách základní surovinu – rostlinné pryskyřice, kterou pak společně s vlastními výměšky a voskem využijí při stavbě a údržbě úlu. A tímto způsobem vzniká propolis. Má jednak funkci tmelu, také ale působí proti bakteriím, kvasinkám a houbám.

Účinky propolisu

Propolis je antibakteriální, působí proti virům, plísním a houbám. Je plný antioxidantů a tlumí záněty. Celkově je hojivý.

Uplatnění nachází především při:

  • léčbě nachlazení, bolesti v krku, kašli, onemocnění dýchacích cest
  • léčbě dásní, lézí v ústech a po chirurgických zákrocích v ústech/krku
  • léčbě oparů
  • hojení ranek a drobných popálenin
  • ošetření kožních onemocnění – ekzémy, vyrážky, různé zánětlivé stavy pokožky atd.

Momentálně probíhají výzkumy zaměřené na využití propolisu třeba při léčbě některých druhů rakovin.

Použití propolisu

I přesto, že dnešní věda má o propolisu velmi málo poznatků, starověké kultury ho úspěšně využívaly po dlouhá staletí. Takovým příkladem je starověký Egypt, kde ho používali k ošetřování ran, zánětlivých ložisek, ale taky k balzamování. Ve starověkém Řecku s ním léčili nachlazení nebo třeba kožní problémy. Jeho využití má tedy dlouhou historii a v mnoha případech se odvíjí od jeho faktických účinků/vlastností.

Propolis se užívá i vnitřně, ale nás zajímá hlavně použití vnější. Většinou nám nejlépe poslouží ve formě tinktury (recept tady), se kterou následně pracujeme při výrobě produktů. Použít můžeme ale i surový propolis a zpracovat ho podle naší potřeby.

Hojivé balzámy a masti. Propolis se skvěle hodí do hojivých mastiček nebo krémů. Tradičně mají hustou mastnější konzistenci, ale lze připravit i klasický krém. Pro začátek můžete zkusit tenhle základní recept nebo třeba tuhle mast s měsíčkem.

Balzámy na rty. Rty často potřebují dobrou péči a propolis v tomto případě určitě poslouží. Takový balzám zvláční rty, bude působit proti šupinkovatění, praskání, vzniklé prasklinky pomůže zahojit. A navíc, skvěle voní! Zkusit můžete třeba tenhle jednoduchý recept.

Přípravky na ošetření aknózní pleti. Při ošetřování akné se hodí hned několik účinků propolisu. Pomůže desinfikovat, tlumí zánět, hojí. Připravit si můžeme propolisovou pleťovou vodu nebo krém či gel.

Produkty ústní hygieny. Propolisovou tinkturu můžeme jednoduše smíchat s vodou a použít jako ústní vodu nebo ji přimíchat do zubní pasty (jako tady).

Pozor na alergie!

Někteří jsou alergičtí na včelí produkty a propolis může patřit mezi ně. Proto pokud máte podezření, že byste s propolisem mohli mít potíže, určitě ho nejdřív opatrně otestujte.

Složení propolisu se mění dle místa původu. Proto je nejlepší kupovat propolis z lokálních zdrojů.

dify.cz

1 komentář