2 suroviny – spousta produktů! Aneb dvojka olej + včelí vosk

To, co mě na doma připravované kosmetice tak baví, je ta nenáročnost. Stačí tak neuvěřitelně málo k vyrobení celé řady kosmetických produktů denní potřeby. Třeba stačí mít svůj oblíbený rostlinný olej a včelí vosk (nebo kakaové máslo, což je skvělá alternativa pro vegany).

Tenhle článek zamýšlím hlavně pro ty, co ještě s výrobou kosmetiky nezačali. Chci ukázat, že do toho může fakt jít každý. Pokud se už ale svojí vlastní kosmetikou hýčkáte, třeba tu najdete najdete inspiraci nebo si osvěžíte paměť. A nebo můžeme všechny tyhle super věci o domácí kosmetice „společně oslavit“ a nějaký super kousek vyrobit! :)

Olej a včelí vosk, hodně mocná to dvojka

Použití olejů na pleť se už naštěstí docela rozšířilo a všichni o tom plus mínus něco vědí. Už ale v daleko menší míře se ví o tom, jak z oleje připravit nejrůznější výrobky. Jak oleji měnit konzistenci podle potřeby a jak ho ztužovat. Tím ztužováním nemyslím to, co se provádí s oleji při výrobě margarínu. Ztužováním oleje mám na mysli smíchání oleje s dalšími přínosnými přírodními látkami, které ho zahustí a které nám dokonce umožní z oleje připravit tuhou tyčinku balzámu na rty! Takovým „ztužovačem“ se může stát obyčejný včelí vosk, který má taky nějaké benefity pro naši pokožku, je přírodní, levný a moc pěkně voní!

Ano, můžeme si najít vlastního oblíbence mezi rostlinnými oleji (třeba takový mandlový, to je něco!). A z něj si pak vyrobit všechno!

Takže… co si z oleje a včelího vosku vyrobíme?

I se dvěma ingrediencemi se toho dá zvládnout opravdu hodně! Zkusím to vzít tak nějak podle poměru oleje a vosku. A samozřejmě přihodím pár tipů :).

Odličovač pleti i očí. Olej se osvědčil jako odličovač. A to buď samotný tak, jak je, a nebo jako součást dvousložkáče. Pokud chceme dlousložkový odličovač, potřebujeme teda ještě jednu surovinu, to je pravda – potřebujeme vodu a nebo třeba květovou vodu a nebo třeba bylinkový čaj. Do lahvičky jednoduše nalijeme olej, pak naši vodní složku, třeba v poměru 50:50. Před každým použitím protřepeme. Pokud zvolíme čaj, tak děláme malou dávku na asi 7 dní a uchováváme v ledničce.

Pleťový olej. Pleťové oleje do značné míry vytlačují pleťové krémy. Krémy obsahují spoustu složek, olej jen jednu a je 100% přírodní. S klidem ho můžeme použít i na oční okolí. Olej můžeme kdykoliv vylepšit podle aktuálních potřeb. Pokud máme po ruce esenciální oleje, tak ty skvěle poslouží a prostě do našeho oleje přidáme pár kapiček. Ale jinak stačí třeba i jen do oleje upustit pár (ideálně sušených) kvítků nebo kousků bylinek. Do oleje pak přejdou z rostlinky ty látky, které jsou rozpustné v tucích. A těmi je často i vůně!

Balzámy a „krémy“. Pokud ve vodní lázni rozpustíme trošku vosku a dobře ho smícháme s olejem, získáme „krémovou“ konzistenci. Husté konzistence docílíme poměrem 1 g vosku na každé 3-4 g oleje (tedy 1:3, 1:4 v g). Velmi měkký výsledek budeme mít u poměrů 1 g vosku na každých 6-8 g oleje (tedy 1:6 – 1:8 v g). Technicky takový výrobek nemůžeme nazvat krémem, protože mu chybí vodní složka, nicméně jako krém skvěle poslouží. Na použití na obličej je na někoho příliš hutný. Výborně se užije jako balzám nebo mastný krém na suchou kůži, speciálně třeba na paty nebo lokty. Pokud máme rádi spešl věci, můžeme nejdřív v oleji vylouhovat zase nějakou bylinku.

Univerzální/multifunkční kalíšky. Kdysi si získal oblibu kalíšek od Oriflame. Dneska bych si ho určitě nekoupila ani náhodou. Dá se totiž dost snadno vyrobit doma něco mnohem lepšího! Je před náma jen jedno důležité rozhodnutí… Jak tuhý ho chceme mít? Podle toho totiž jednoduše upravíme poměr oleje a vosku. Mně osobně klidně vyhovuje i taková tuhost, jako má balzám na rty (viz další odstaveček). Takže k jeho výrobě klidně můžeme použít ten samý recept. Pokud ho chcete o něco měkčí, přidejte trošku víc oleje nebo uberte vosku. Můžete se ostatně řídit poměry, které jsem uvedla pro balzámy/“krémy“ výše.

Balzám na rty. Balzám na rty je podle mě jedním z nejgeniálnějších „vynálezů“. I když popravdě, já za geniální považuju asi všechno :). Tenhle typ balzámů je opravdu luxusní záležitostí, mně fakt maximálně vyhovuje a už se těším na letní verzi, kterou vylepšim mátou. Balzám podle tohohle receptu je nejpraktičtější v klasické tyčince. Na měkčí balzámy se taky skvěle hodí kelímky.

Tyhle výrobky považuju za basics, vlastně za luxusní basics. Jejich příprava je hodně jednoduchá, cenově vyjdou parádně a výborně se používají. Libovolně je pak můžeme obměňovat, pokud máme chuť si hrát nebo pokud hledáme nějaké konkrétní účinky.

Oleje a vosky v kosmetice

dify.cz

2 ks komentářů