Domácí měsíčková mast s propolisem

Domácí měsíčková mast s propolisem

Jsem moc ráda, že se mi měsíček zase připletl do cesty. Začalo to náhodným ulovením měsíčkového oleje a přiživené to bylo objevením se měsíčku na záhonku – koupená směs semínek ukrývala i tenhle poklad. Ty zářivé žluté a oranžové květy potěší hned dvojnásob – nejdřív je na ně radost pohledět a pak využijeme jejich přírodní síly.

Mastičky obecně se dají vyrábět mnoha způsoby a těžko vybrat ten nejlepší a nejzaručenější recept. Takže tady máte moji verzi, vytvořenou po pročtení různých fór a webů. Výroba měsíčkové masti je jednoduchá a v podstatě na ní není co zkazit.

Jako základ jsem použila sádlo. To protože předpokládám, že se mastička bude dávat na kůži přímo a většinou samotná tak, jak je. Je potřeba ji uchovávat v lednici, ale použití je příjemné, sádlo není tuhé jako jiné základy. Navíc i cena je lepší než u většiny jiných surovin. Taky jsem se setkala s použitím vazelíny nebo indulony. Tady snad jen říct, že obojí jsou ropné deriváty, což s přírodními prostředky dohromady zrovna nejde.

Měsíček mám čerstvý, ale ještě lepší je použít sušený, který už neobsahuje vodu. Taky jsem někde narazila na radu, že nejlepší je ten květ, který je komplet oranžový. Nebylo tam ale žádné vysvětlení. (možná oranžová pigmentace s sebou nese extra dávku něčeho?)

Čerstvé květy měsíčku

K tradičnímu měsíčku jsem přidala propolis, jeho použití je velmi podobné, tak proč nedat mastičce double efekt. Není to ale nezbytné, takže pokud propolis nemáte, dejte trochu víc měsíčku a radujte se z výsledku stejně :).

Nakonec ještě k metodě výroby – ingredience jsem dala do keramické nádoby s víčkem a to celé pak do pomalého hrnce. Zase je to jen jedna z možností, zrovna tak dobře můžeme použít třeba metodu vodní lázně.

 

Co jsem použila:

  • 200 g čistého sádla
  • 5 velikých květů měsíčku – měsíčky jsem ustřihla s asi 10 cm dlouhým stonkem i pár lístky, ty jsem taky použila
  • 1 lžíci drceného propolisu

Taky potřebujeme nádobu, já si uchovala tu od sádla.

Měsíčky nakrájíme na malé kousky, použít můžeme i stonky a listy, celá rostlinka je léčivá. Dáme do nádoby, ve které budeme suroviny zahřívat, a přidáme propolis a nakonec i sádlo. Poté přejdeme už k zahřívání. V mém případě to byl pomalý hrnec, asi 30 minut na vyšší stupeň, pak nějaké dvě hodiny na nižší.

Výroba domácí měsíčkové masti s propolisem

Po téhle době se nádoba vyndá a většinou se nechává do druhého dne stát na nějakém chladnějším místě. Pak se hmota opět rozehřeje a přecedí – na to stačí nějaké jemné sítko a uzavíratelná nádobka. Měsíčkovou mastičku skladujeme v ledničce.

Tahle mastička je určená na přímé použití. Proto jsem se pustila ještě do jedné věci – měsíčkového „másla“, které bude jako dělané pro použití do našich DIY kosmetických výrobků.

Domácí měsíčková mast s propolisem

dify.cz