Jíl jako kosmetická surovina

Kosmetické jíly a jejich využití

Jíl neužijeme jen při výrobě čerstvých pleťových masek. Můžeme ho přidat do spousty dalších produktů domácí kosmetiky a drogerie. Jaké jsou druhy jílu, jak jíl vybírat a co si s ním vyrobit?

Co je jíl?

Jíl je obecně řečeno velmi jemný prášek minerálního původu. Může mít různé složení, právě od něj se odvíjí jeho barva, vlastnosti a do jisté míry i použití. Kvalitní jíl je 100% přírodní a velmi málo upravovaný. Tradičně se používá pro výrobu kosmetiky a drogerie po tisíce let, zrovna tak nachází uplatnění v lidové medicíně.

U jílu, ostatně jako u všech jiných ingrediencí, je důležitá jeho kvalita. To znamená, že chceme čistý jemný prášek bez větších zrnek a nečistot či kontaminace.

Proč jíl v kosmetice používáme?

Jíl najde mnohá uplatnění, protože nám přináší řadu vlastností, které dají žádoucí účinky našim produktům.

Absorpční schopnosti. Různé druhy jílu mají rozdílně silnou schopnost absorbovat vodu i olej. Některé ji mají velmi výraznou.

S jeho schopností absorbovat tekutiny souvisí i jeho antibakteriální účinky.

Obsah minerálů a stopových prvků. Všelijaké druhy jílu jsou bohaté na různé minerály.

Obrušující (exfoliační) a leštící schopnosti. Jíl velmi jemně obrušuje a leští. Zde je ovšem velmi důležité, aby byl jíl čistý, neobsahoval žádné další příměsi, speciálně si dáváme pozor na hrubší zrna tvrdších nerostů.

Díky tomu při jeho použití podpoříme i prokrvení pokožky.

Jelikož lehce obrušuje, absorbuje oleje a nabaluje na sebe další nečistoty, je vhodný do čistících produktů.

Jemný nevysušující jíl může tvořit tělo různých produktů dekorativní kosmetiky.

Samozřejmě, většina jeho výhod se může přeměnit v nevýhody, pokud budeme jíl nesprávně používat po dlouhou dobu. Může nám například vysušit pokožku nebo vlasy.

Do čeho jíl používáme?

Do mýdel. Umí je pěkně zabarvit a dát jim specifické vlastnosti.

Pleťové masky a tělové zábaly. Vybíráme jíl dle druhy pokožky. Většinou mícháme čerstvou masku na okamžitou spotřebu.

Šampony a šampuky. Jíl podporuje čistící schopnost šamponu. Vybíráme ho opět podle typu vlasové pokožky. Případně ještě dolaďujeme pH, pokud je třeba.

Suché šampony. Ve směsi se škrobem nebo samotný. Barvu volíme dle odstínu vlasů a vlastností jílu.

Produkty na čištění pleti. Mycí emulze, gely, pleťová mýdla, různé kostky nebo rolády, zrna, pudry… Čistících produktů může být skutečně kopa. Každopádně jíl volíme dle typu pleti. Pokud máme sušší nebo citlivou pleť, nejspíš to bude chtít s jílem zacházet opatrně a nepoužívat ho denně.

Tuhé/práškové/pudrové deodoranty. Speciálně bílý jíl je moc fajn do deodorantu, třeba i společně se škrobem.

Dekorativní kosmetika. Make-upy, pudry, oční stíny, tvářenky, rtěnky… Jíl dá produktu tělo, pomůže jeho přilnavosti, podpoří krycí efekt. Zase si ale dáváme pozor, pokud máme suchou pleť.

Zubní pasty a pudry. Jíl, především kaolín, se používá do přírodních i ne tak přírodních komerčních zubních past, zejména pro svoji schopnost leštit šetrně povrch zubu. Velmi důležitá je zde jeho kvalita, musí být skutečně jemný bez jakýchkoliv nečistot.

Léčivé zásypy. Spousta kultur používá jíly k léčbě různých kožních problémů, často společně s bylinami.

Druhy jílů

Druhů kosmetických jílů je velké množství. Na dalších řádcích jsem sepsala seznam těch nejdůležitějších, i s jejich vlastnostmi a vhodností použití pro různé typy pokožky.

Je třeba taky říct, že často se neprodávají zcela čisté “jednodruhové” jíly, ale de facto směs více jílů. Můžeme si ale otestovat jejich chování i vhodnost sami – čím lépe absorbují, tím spíše jsou vhodné pro mastnou pokožku. Pro suchou a citlivou pokožku volíme takový jíl, který absorbuje méně.

Zelený (francouzský jíl)

Patří mezi nejpoužívanější v kosmetice. Dobře na sebe nabaluje nečistoty a odstraňuje odumřelé kožní buňky. Má velké absorpční schopnosti. Proto se nedoporučuje k dennímu používání lidem se sklonem k sušší nebo citlivé pokožce, je vhodný zeména pro pleť mastnější.

Zelený jíl se vyskytuje mimo to ve dvou hlavních variantách – zelený Illite a zelený Montmorillonite. Rozdíl je nejen v místě původu, ale taky v jejich vlastnostech. Montmorillonite má sice o něco slabší absorpční schopnosti, ale je mnohem bohatší na hořčík.

Bílý jíl – kaolín

Bílý jíl patří k mým nejoblíbenějším, protože je docela univerzální. Využijeme ho jak při výrobě čistících produktů, tak i dekorativní kosmetiky, deodorantů, past… Je velmi jemný, nemá tak silné absorpční schopnosti a je vhodný i pro citlivější a sušší pokožku.

(na aromatics máme krásný jemňoučký od Terpenic Labs)

Bentonite

Bentonit stojí trošku stranou. Má výrazné absorpční schopnosti. Při použití se chová jinak než většina ostatních jílů, je těžký a jak tekutinu absorbuje, nabývá na objemu. Můžeme ho najít v různých variantách, dle toho, který minerál ve složení dominuje (sodík, vápník,…). Ideální je pro mastnou pleť i vlasy.

Občas narazíme i na jíl zvaný Fullerova hlína (Fuller’s earth), který je obvykle tvořen převážně bentonitem.

Rhassoul – Ghassoul – marocký lávový jíl – marocká hlína

Tento druh jílu se proslavil zejména díky no poo péči o vlasy, ke které se skvěle hodí. Jinak patří k dražším jílům, díky náročnosti jeho získávání. Obsahuje taky velký počet různých minerálních prvků, i to ho zařazuje mezi vzácnější jíly.

silné absorpční schopnosti, užije se zejména pro mastnější pokožku a vlasy. U sušší a citlivější pokožky se vyhneme častějšímu používání tohoto jílu.

Růžový jíl

Růžový jíl je jemný, vhodný pro normální i sušší a citlivější pokožku, ale i pokožku s akné.

(na aromatics máme terpenický růžový jíl)

Červený jíl

Červený jíl má silné absorpční schopnosti, je vhodný k čištění mastnější pokožky. Může vysušovat.

Tak jako u zeleného, i u červeného jílu se setkáme se dvěma hlavními druhy – Illitem a Montmorillonitem. Oba mají docela podobné vlastnosti i použití.

Jíl a pH

U kosmetiky nás často zajímá, jaké má pH – tedy zda je ingredience nebo produkt zásaditý nebo kyselý. Různé jíly mají různé pH a to se pak promítá do našich výrobků. Čím citlivější nebo sušší pokožku máme, tím spíš by nás to mělo zajímat.

Zásaditostí vyniká hlavně bentonit (kolem 9), o něco méně zásadité jsou zelený jíl a rhassoul (7-7,5), pokožce nejbližší pH má kaolín (kolem 6).

Jíly s vysokým pH pak doplňujeme kyselými ingrediencemi, typicky třeba jablečným octem (což může i lehce pěnit).

Jíly a kov

Čas od času se objeví poznámka (více či méně hysterická :)) o tom, že s jílem nesmíme manipulovat kovovými nástroji, že nesmí přijít do kontaktu s kovem a tak podobně.

Jíly se docela tradičně používaly k odstraňování kovů (i těžkých) a v dnešní době se opět zkoumá možnost jejich aplikace v tomto směru. Některé druhy jílů mají takové chemické vlastnosti, že skutečně na sebe vážou kovy.

Po namočení jílu se mění jeho elektrická aktivita a dokáže do sebe přitáhnout látky s opačným nábojem. Rozhodující tedy je, zda má jíl pozitivní, nebo negativní náboj. Díky tomu umí na sebe navázat bakterie, toxiny nebo třeba právě i těžké kovy s daným nábojem.

V této souvislosti se nejvíc mluví asi o bentonitu, a o jeho schopnosti na sebe vázat kovy. Pokud tedy budeme připravovat pastu z bentonitu v kovové nádobě, dle druhu kovu a povrchové úpravy může jíl potenciálně do sebe absorbovat ionty z nádoby. Tyto kovové ionty v sobě podrží, neuvolní je do naší pokožky, alespoň ne, dokud bude jíl vlhký. Sníží to ale jeho schopnost dále do sebe absorbovat.

Obecně ale rozhodně neplatí, že jíl do sebe přitáhne všechno v dosahu, co bude mít odpovídající náboj. Zdaleka ne všechny látky v okolí jsou tak ochotné se přátelit :).

Tipy, co si s jílem vyrobit

S jílem pracuju ráda, takže se mu snažím najít uplatnění. Přidávám ho do tuhých i krémových deodorantů, často místo škrobu. Moc ráda s nimi vyrábím rtěnky. A taky zubní pasty (třeba mátovou nebo s hřebíčkem a propolisem). V ebookách jsem ho použila taky do spousty věcí, třeba do zubního pudru, práškového deodorantu nebo čistícího gelu.

Další jílovou inspiraci dobou jsem taky před dobou sepsalado článku Jíl a 9 tipů na jeho použití v kosmetice.

Jíl jako kosmetická surovina a jeho využití při výrobě diy kosmetiky

dify.cz

2 ks komentářů

    1. Ahoj Petro, díky moc za koment! :) Myslim, že určitě… obě suroviny jsou super, ale hlavně kvůli oxidu je potřeba pak dávat pozor na to, aby ten pudr nelítal při používání… ale to asi vždycky vlastně :) Dá se přidat i případně další složka – bylinka v nějaký formě třeba nebo olej, ale k tomu bych přistoupila až v případě, že by bylo něco konkrétního potřeba.
      Taky by šlo přidat škrob nebo ho udělat jen ze škrobu, ale já osobně preferuju anorganický složení, zdá se mi takový čistší, speciálně jíl bakterie nemaj rádi