Kniha: Včelí vosk, Petra Ahnert, Metafora

Jaká je kniha Včelí vosk od Petry Ahnertové?

Včelí vosk miluju, protože je přírodní a umí kouzla. A taky protože krásně voní. A vím, že má spoustu uplatnění. Musím ale přiznat, že když vidím najednou tu spoustu možností, jak ho využít, pohromadě, jsem z něj ještě nadšenější. Právě takovým přehledem je kniha Včelí vosk, letošní přírůstek Metafory.

O knize

Kniha Včelí vosk je dílem Petry Ahnert. Petra se věnuje včelkám i včelímu vosku. V její dílně se ručně vyrábí kosmetika a další drobnosti, jejichž zásadní ingrediencí je včelí vosk. A recepty na spoustu takových krásných a užitečných věcí sepsala právě do této knihy.

Docela překvapivě v sobě knížka skrývá opravdu spoustu receptů a návodů a ukazuje šíři použití včelího vosku. Po kratším úvodu k vosku najdeme šest kapitol zaměřených na různé oblasti užití vosku. Začneme svíčkami, přejdeme k různým kosmetickým produktům, dostaneme se k přípravkům do domácnosti a skončíme u využití při výrobě dekorací.

Výroba svíček ze včelího vosku, dle knihy Včelí vosk

Tuhý tělový balzámse včelím voskem, z knihy Včelí vosk

První dojmy

Ohromení. Při prvním prolistování jsem zjistila, že toho v knize najdu skutečně hodně. Spoustu receptů na různou kosmetiku, a tam není inspirace nikdy dost. Nejvíc mě ale zaujaly produkty do domácnosti – recepty na přípravky k ošetřování dřeva, abych byla přesná. Na jejich prozkoumání se chystám už nějakou dobu, protože doma chci dřevo mít ve všech možných formách a je potřeba ho umět ošetřovat. A samozřejmě odmítám chemii, chci přírodní péči.

Taky se mi líbí, že naprostá většina receptů a návodů je na věci, které poslouží. To mám ráda, Nechci vyrábět pracholapky, ale věci, které užiju.

Zpracování receptů a postupů

Recepty a návody jsou zpracované klasicky, po kratším úvodu najdeme soupis ingrediencí/materiálu, údaj o množství hotového výrobku (pokud to dává smysl) a následuje rozepsaný pracovní postup. Taky najdeme zařazení do kategorie dle složitosti. Postupy jsou vylepšené různými praktickými poznámkami a tipy.

Fajn je, že u receptů najdeme množství surovin uvedené jak v gramech, tak i procentech, což nám usnadní přepočet receptu na jinak velkou dávku. To tedy někdy budeme potřebovat. U řady produktů se v receptu počítá s výrobou více kusů produktu, což já osobně dělám málokdy, nejradši si vyrobím jeden, dva kousky.

Postupy v knížce jsou formulovány tak, že podle nich výrobu zvládnou i začátečníci.

Výroba mýdel se včelím voskem

Batika se včelím voskem

Čím z knihy začnu jako prvním?

Úplně nejradši bych si hned vyrobila produkty na ošetření dřeva. Problém je akorát v tom, že momentálně je moje domácnost ve stavu, že to pak nemám pořádně kde odzkoušet :). Takže možná bych šla do mýdla. Protože pozor, v knize najdeme recept na teplou i studenou metodu a hlavně výrobu za použití louhu. Žádné mýdlové hmoty a další fujtajbly, ale skutečně pravé mýdlo. A možná je taky konečně na čase vyzkoušet voskované ubrousky. Takže uvidíme :).

Recenze knihy Včelí vosk - spousta nápadů, receptů, návodů, jak využít včelí vosk

A nakonec, zapomenout bych  neměla ani na odkaz na knihu přímo u Metafory.

dify.cz
hledáte ty nejvymazlenější, přesto však jednoduché recepty na kosmetické produkty? mrkněte na moje ebooky