Citronová tráva vs. citronella (a jak je mají rádi komáři)

Rozdíl mezi citronovou trávou a citronellou

Hlavně v souvislosti s létem a zvýšenou aktivitou otravných komárů se rok co rok objevují pojmy jako citronová tráva, citronella, citronelový muškát… Není divu, že z toho jde mnohým hlava kolem! Snažila jsem se proto udělat v tom trošku jasno… i pro sebe. Protože… no spolehněte se na etikety, že?

Citronová tráva – Cymbopogon citratus

S citronovou trávou (lemongrass) jsem se do styku dostala za poslední léta párkrát a až do nedávna jsem vůbec nechápala její oblibu. Teď ji ale chápu! 

Voňatka citronová neboli citronová tráva je ve své domovině uplatňována nejen při vaření, používá se taky jako léčivka podle tradiční medicíny. Připravuje se z ní třeba čaj. Jako jiné bylinky, i tato působí antimikrobiálně a protizánětlivě, dále mimo jiné tlumí bolest,snižuje horečku, uvolňuje svaly.

Často se uvádí, že esenciální olej získaný z citronové trávy se využívá hlavně při výrobě kosmetiky a v parfumářství.

Myslím, že je jasné, že citronovou trávu najdete i v našem eshopu. Voní božsky, je BIO a v kvalitě i do jídla (takže hurá do vaření asijské kuchyně).

Citronella – Cymbopogon nardus

Citronella je ze stejné rodiny trav, akorát se nepoužívá v kuchyni. Má maličko jiné složení, co se týče aromatických látek, a pěstuje se za účelem získání citronellového esenciálního oleje. Z něj se pak vyrábí hlavně produkty na odpuzování komárů. Jestli skutečně jako repelent působí, však není jisté.

Sama o sobě tahle rostlinka ale komáry moc neodežene, protože se z ní uvolňuje přirozeně příliš málo silic.

Muškát s citronovou vůní alias Pelargonium citrosum

Že existují muškáty, jejichž listy voní tak trochu citronově, to asi není novinka. Ovšem i těmto muškátům se někdy říká citronella. Nemají s pravou citronellou nic společného, tedy až na některé látky, které obsahují obě rostliny. Naštěstí je ale podle vzhledu od sebe bezpečně rozeznáme. Zatímco citronella je “prostě tráva”, citronový muškát připomíná klasický muškát, akorát mívá členitější roztřepenější listy s jemnými chloupky a drobnějším květenstvím.

I tyto muškáty se často doporučují k odpuzování hmyzu, hlavně komárů. Nicméně při pátrání na internetu jsem zjistila, že se někteří majitelé těchto roztomilých muškátků rozčilují. Komáři si na nich totiž prý hoví!

Jinak, samozřejmě i citronelu máme v nabídce.

Jsou vůbec všechny ty citronelly, citronové trávy a muškáty proti komárům účinné?

Rok co rok vídám produkty proti komárům i střapaté rostlinky s přeškrtnutým komárem na cedulce. Ovšem jestli skutečně fungují, to těžko říct. Dle vlastních zkušeností soudím, že jak kdy a jak na koho. Zkoušela jsem na komáry různé bylinky nebo esenciální oleje. Občas fungovaly, občas ne. U nás jsem vypozorovala čtyři druhy komárů – černé, tygrované, světle hnědé a miniaturní připomínající spíš mušky. A i při použití různých bylinek mi poměrně často něco bzučelo u hlavy.

Za mě má rozhodně smysl míchat bylinné směsi, použít aspoň čtyři, pět esenciálních olejů se snad jistějším efektem. Další věc je, že třeba komárům naše bylinky vonět nebudou, ale pokud jsme s nima zavření v pokoji, tak oni tam s náma stejně zůstanou. Nevypaří se. A je možné, že nám stejně budou celou bzučet u hlav. 

dify.cz