Recenze: Léčivá síla ovoce a zeleniny, Anthony William

Mystický léčitel - Léčivá síla ovoce a zeleniny

Nedávno mi přistála ve schránce nová kniha od Anthonyho Williama, vydaná Metaforou. Rozmýšlela jsem se pak chvíli nad tím, jestli se svým zaměřením více hodí pro foodnotes nebo pro dify. Došla jsem k závěru, že pro obojí. Zdaleka se totiž nejedná jen o kuchařku. Kniha je sice o potravinách a jejich využití, mnohem důležitější je ale obsah zaměřený na jednotlivé suroviny a jejich přínos nám a našemu životnímu stylu. O čem tedy kniha Léčivá síla ovoce a zeleniny je a co nám přinese?

Léčivá síla ovoce a zeleniny, Anthony William

O autorovi a jeho filosofii

Anthony William už má za sebou řadu úspěchů, ale i když jsme od něj ještě nic nezaznamenali, nevadí. Na prvních pár stránkách toho o sobě řekne dostatečně na to, abychom si udělali dobrý obrázek o tom, kým je a jaká byla jeho cesta.

Když mu byly čtyři roky, oznámil jednoho večera u rodinné večeře, že jeho babička má rakovinu plic. Tím všechny šokoval, ale ještě větší šok přišel záhy. Brzy na to byla diagnóza lékařským vyšetřením potvrzena.

Od té doby Anthony vidí to, co jiní nevidí. Pomáhá lidem objevovat skryté a hlavně dávat do pořádku zdánlivě neřešitelné. Chová úctu k vědě, ale chápe, že věda má své limity a hlavně že se hraje o čas. Nelze tak čekat, až nám věda dá řešení na každý problém. Je potřeba využívat znalostí a zkušeností lidstva i intuici. Příroda nám poskytuje spoustu dobrého ve svých plodech. Nejsou to jen vitamíny, minerály nebo tuky a bílkoviny. Je to taky energie a cosi “vyššího”.

Anthony poskytuje konzultace, pořádá přednášky a semináře a má na kontě kromě této ještě několik dalších knih. V češtině vyšla také u Metafory kniha Mystický léčitel, pojednávající o příčinách současných zdravotních problémů populace a odhalující informace, kterými dnešní věda ještě nedisponuje.

O knize

Kniha Léčivá síla ovoce a zeleniny na první pohled nevypadá jako kniha, kterou bychom přečetli od první do poslední stránky. Těch stran má 350 a v podstatě polovina z nich je v praktickou příručkou.

Kniha má tužší lesklé desky, uvnitř matný papír a v části s recepty na každé druhé straně celoplošnou fotografii.

Obsah je rozdělen do tří částí. Povstání z popela, jako první část, je tvořena dalšími subkapitolkami. Autor nás tam mimo jiné seznamuje s tzv. nemilosrdnou čtveřicí. Tu představují čtyři významné problémy dnešní doby, které mají vliv na zdraví populace. Jsou jimi radiace, těžké kovy, viry a insekticidy. K nim přidává ještě několik dalších důležitých témat, která musí zaznít v souvislosti se zhoršujícím se zdravotním stavem lidí.

Anthony potvrzuje, že dnešní nálepkování a škatulkování problémů sice lidem může dát pocit bezpečí a dojem, že mají věci pod kontrolou, ovšem že tyto pocity jsou falešné. Neřeší se totiž příčiny potíží a mechanismy jejich fungování. A tím pádem se nehledá ani skutečné řešení.

Na dalších stránkách pak najdeme podstatně veselejší témata. Rozebírá tam totiž faktory s pozitivním dopadem na naše zdraví.

Nejrozsáhlejší kapitolou je ta věnovaná konkrétním potravinám – tedy profilům jednotlivých surovin a receptům z nich. Najdeme tam ovoce, zeleninu, bylinky a koření a potraviny z volné přírody.

Léčivá síla ovoce a zeleniny, Anthony William

U každé z potravin najdeme její profil sestávající z několika částí. Věnuje se tam nemocem a symptomům, u kterých je vhodné danou potravinu zařadit. Rozebírá ale i její vztah k emocím a nezapomíná ani na duchovní rovinu. Dále k nim dává další tipy k využití a hlavně pak jeden recept.

Recepty jsou povětšinou jednoduché, obsahují hodnotné suroviny a jsou veganské. Ostatně na konci knihy najdeme kapitolku věnovanou problematickým potravinám, a mezi nimi právě živočišné produkty.

Knihu zakončil kratší kapitolou, ve které pojednává o dalších zajímavých tématech, jako je například (ne)plodnost či módní výstřelky z oblasti výživy. Na samém konci pak najdeme podrobný rejstřík.

Léčivá síla ovoce a zeleniny, Anthony William

Dalších pár slov ke knize

Knížku beru jako velmi šikovnou příručku. Už jsem vyrostla z toho držet se jednoho přístupu nebo teorie. Je potřeba mít nadhled a přesně jak říká Anthony na začátku, škatulkování není tou nejlepší cestou.

Moc se mi líbí, že má jiný pohled na spoustu témat. Dívá se na ně z jiného úhlu, více intuitivně. Chápe, že věda není všemocná a že často není třeba čekat, až věda něco potvrdí. Ono ten samotný proces výzkumu a všeobecného přijetí výsledků je často otázkou desítek let. Desítek let, které my prostě nemáme. Proto se musíme snažit kvalitně jíst (a žít) už teď, na základě toho, co poznalo lidstvo, nejen věda. Aneb jak říká na jedné z prvních stran: “Abychom chránili své zdraví, musíme přemýšlet i za hranicemi toho, co je známo.”

 

Další článek o knížce v blízké době najdete na foodnotes. Na knížku můžete kouknout přímo u Metafory. Té děkuji za zaslání recenzního výtisku a hlavně pak za přidání dalšího pokladu do mojí milované knihovny :).

dify.cz