5 tipů, které mohou pomoci od mastných vlasů

5 tipů, které mohou pomoci ke snížení maštění vlasů

Dneska se po nějaké době vrátím k tématu vlasů. Už tu byl článek o no poo a o tom, že mi spousta no poo metod nefunguje. Z poslední doby ale mám pár drobných postřehů, které s vlasy souvisí a hlavně pak ukazují, že možných chyb, které vedou k mastnějším vlasů, je spousta. O některých víme, některé si neuvědomujeme, všechny ale stojí za připomenutí. Možná právě nějaký z těch následujících tipů pomůže vyřešit vaše problémy :).

1. Péče o vlasy

Nikoho nepřekvapí, že na prvním místě seznamu se objeví péče o vlasy. Neexistuje univerzální recept, který bude fungovat všem, bohužel. Nicméně stojí za to připomenout, že skutečně záleží na spoustě drobností a že má smysl zkoušet, co bude fungovat právě nám. Důležitý je mycí prostředek (přírodní tekutý šampon, mýdlo, šampuk, mouka nebo jakýkoliv jiný z kategorie no poo) a metoda mytí a oplachování vlasů. Kondicionéry a oplachy jsou samostatnou podkapitolou, co stojí za pozornost. Osobně jsem proti (častému) používání kondicionérů a fandím oplachům. Oplach je třeba otestovat, protože někomu může třeba octový horšit maštění vlasů a naopak citronový dělat dobře.

Důležitý je i hřeben/kartáč a styl česání vlasů. Kančák už se docela proslavil a rozhodně stojí za to ho vyzkoušet. Víc o něm tady.

Ještě jen připomenu používání stylingových pomocníků a taky frekvenci mytí jako další dva faktory.

Jinak musím tady vypíchnout ještě jednu věc – možnost používání přípravků, které jsou takovou první pomocí ve chvílích, kdy by už byly vlasy na mytí. Jsou jimi třeba různé suché šampony (na jeden takový tmavý mám recept tu). Jednak nám umožní zvládnout malou krizi, taky ale pomohou snížit frekvenci mytí. Právě příliš časté mytí taky může vést k větší produkci mazu a rychleji mastícím se vlasům.

2. Péče o pleť

Péče o pleť nemá teoreticky s vlasy nic společného, ale… pleťové přípravky se snadno přenesou i na vlasy. Ukázkovým příkladem je používání pleťových sér na noc. Bývají na bázi oleje, který se v noci velmi jednoduše dostane i na vlasy. Co s tím? Já vidím jako nejjednodušší řešení aplikovat přípravky v dostatečném předstihu. Někdy je fajn oleje nanášet na hodně vlhkou pokožku, počkat a po nějaké chvíli nevsáknutý olej otřít. Spát bychom měli jít s opečovanou pletí, na které nezůstaly žádné zbytky oleje.

3. Polštář

Další zdánlivá drobnost. Navíc, polštář si přeci převléká každý, no ne?

Někdy stačí hodně krátká doba na to, aby potah polštáře začal způsobovat mastné vlasy. Speciálně, pokud používáme pleťovou kosmetiku s obsahem tuků. Rada je jednoduchá, převlékat dostatečně často.

4. Hormonální nerovnováha (psychická nepohoda a spol)

Na hormony se dneska dá svést všechno. A to docela právem. I u vlasů může problém ležet v hormonální nerovnováze. Já rozhodně musím zdůraznit roli psychiky i tady. Mechanismy, díky kterým se to děje, jsou různé a často složité, nicméně já si na vlastní kůži ověřila, že psychická pohoda má na moje vlasy vliv. A upřímně, zrovna teď nepátrám do detailu, proč tomu tak je :).

Ona s tím tak trochu souvisí i strava, někteří lidí přísahají na to, že vidí přímou souvislost mezi stravováním a čistotou vlasů. Pomoci by měla čistá strava – tedy nezpracované suroviny s maximem zeleniny. Já osobně takovou souvislost nevypozorovala, ale určitě to sem patří.

5. Klimatizace

Klimatizace je další negativní faktor, který se může podepsat na našich vlasech. A za sebe můžu potvrdit, že opravdu komplikuje život. Moje vlasová pokožka se pod klimatizací chovala docela bláznivě, stačila v podstatě hodina k tomu, aby začala vylučovat viditelné množství oleje. Naopak pleť zas byla neustále vysušená. Po zhruba třech týdnech, co jsem mimo klimatizované prostory, vidím zlepšení. Takže za mě klimatizace ne, ovšem jsou situace, kdy to na člověku až tak nezáleží, bohužel.

 

Ještě však musím vzpomenout na jednu věc, která neskutečným způsobem pomohla k lepším vlasům – lehká trvalá. Není to přírodní řešení, ale považuju to za relativně malé chemické zlo, jelikož se jedná o jednorázovou záležitost a dnešní produkty jsou už docela šetrné. Měla jsem ji dvakrát a místo mytí obden jsem mohla mýt klidně i jednou týdně.

 

dify.cz

4 ks komentářů

 1. Ahoj.
  Chcela by som sa opýtať na tú trvalú. To si si nechala robiť u kaderníčky? Alebo už sú nejaké šetrné produkty aj na doma?
  Ďakujem
  Mirka.

  1. Ahoj Mirko,
   jojo, u kadeřnice. Měla jsem ji dvakrát, pokaždý mi ji dělali jinde. Řikali, že je to nějaká lehká trvalá, ne ta , co se dělala dřív :) Už je to tak 9 let, tak nevím, kolik se toho od tý doby změnilo :)

 2. S mastnými vlasmi bojujem od puberty. Snažím sa umývať si ich čo možno najmenej často a potom sú v lepšom stave. Aj suché šampóny používam dosť často, no niekedy ma z nich po dlhšom používaní svrbí vlasová pokožka. Pleťové prípravky a obliečka na vankúš sa isto podpisujú na stave vlasov, asi ich začnem vymieňať so železnou pravidelnosťou. Práve v zime sa vyžívam v olejoch a hutnejších krémoch a potom sa mi samozrejme mastia vlasy ešte viac. A o tej klíme som nevedela, iba o efektoch na pleť ale nie aj na vlasy. Skvelý článok.

  1. Ahoj Janko, díky za komentář! :) Já se taky snažim mýt co nejmíň, ale teď s odstupem času vidím, že to nic moc nepomohlo :/ S těmi mastnějšími produkty na zimu máš naprostou pravdu, dělá to strašně moc, takže já mam vždycky po ruce gumičku :)