10 tipů, jak si dát lněné semínko každý den

10 tipů, jak použít lněné semínko

Používáte hodně lněné semínko? Pokud ne, možná je na čase s tím něco udělat… :)

Na začátku roku 2014 jsem udělala takovou malou výzvu – abysme ten rok snědli víc lněnýho semínka. Nevím jak vy, ale já to splnila za jedna. Bohužel se většina věcí neobjevila na blogu (ten čas, znáte to). Hodně věcí jsem se ale naučila a lněný semínko daleko víc zapojila do vaření. No spíš do pečení. Protože na to se hodí naprosto dokonale.

Tady vám sepisuju moje tipy, jak semínko nejlíp upotřebím v kuchyni.

Ještě než začneme…

Lněné semínko je především zdrojem tuků. Jíst ho můžeme za syrova i po tepelném zpracování, často se máčí (třeba pro záparu do chleba nebo overnight oat). Jelikož má ale takovou pěknou slupičku, látky v něm obsažené jsou docela nedobytné. Proto tomu musíme pomoct. Jinak semínko nejspíš propluje tak, jak je, a naše tělo z toho nic mít nebude. Takže pravidlo 1 zní mixovat, drtit a tlouct. Jen tak se vnitřek semínka stane dostupným pro naše tělo. Pravidlo 2 pak říká, že takto poškozené semínko to chce co nejdřív sníst. Velmi rychle totiž ztrácí hodnotu. Takže ideálně namlít a sníst. Ještě je tu pravidlo 3 – když nemelete, tak aspoň namáčejte.

1. Domácí granola

Mám období, kdy granolu peču každou chvíli. Většinou naprosto jednoduše, plus mínus podle tohoto receptu. Další základní najdete tady. Nejvíc se osvědčily jako doplňující ingredience banán, kokos a karob. Výhodou je, že granola je jednoduchá, ráno je snídaně připravená bleskově a když se dá do kupy s nějakým mléčným výrobkem, tak je to i dobrý mix z hlediska výživy.

2. Lněný semínko do jogurtu

Jeden z nejsnazších způsobů, jak denně spořádat svoji dávku semínka, je dát ho do jogurtu. Zase ho to chce pomlít, třeba v kávomlýnku. Dělat to každý den je někdy otrava, semínek můžete umlít víc a dát je do dobře uzavíratelné nádobky do ledničky. Jelikož ale mleté semínko podléhá rychlé zkáze, chce to vždy předemlít jen tak na týden.

3. Pomazánky se lněným semínkem

Mléčné výrobky a len jsou výborná dvojka. Nechci teď rozebírat ozdravné programy založené na konzumaci lněného semínka a mléčné bílkoviny, příležitost to zmínit jsem si ale nemohla nechat ujít . Mleté nebo tlučené lněné semínko můžeme zamíchat do pomazánky z tvarohu nebo čerstvého sýru. A nebo to semínkem jednoduše posypat. Výborně by taky posloužilo lněné semínko hrubě mixnuté s kmínem třeba.

4. Koláče a buchty

Další oblíbený místo na upíchnutí lněnýho semínka. S velkou oblibou dávám místo části mouky jemně nebo hruběji mletý lněný semínko. Výsledek je vždycky vynikající zrovna jako pocit, že si dáváte tu svoji dávku.

Zkusit můžete třeba pomerančové muffiny, dortík s jahodami nebo třeba tyhle lívance.

5. Sušenky a cukroví

Lněný semínko se hodně dobře hodí do sušenek i vánočního cukroví. Většinou výtvoru dá takovou celozrnnější chuť i podobu. Jak moc, to rozhodne hrubost namletí.

6. Sýrové sušenky

Ze sýrových sušenek jsem tak nadšená, že jim musím věnovat vlastní odstavec. Základ je pořád stejný – strouhaná mozzarella, máslo, celozrnná mouka a mletý lněný semínko. Dají se obměňovat podle chuti – další spoustou sýru, bylinkami, kořením. Patří mezi moje svačinový favority. Pár receptů najdete tady a tady. Tuhle druhou várku jsem právě upekla k narozeninám a sklidily velký úspěch.

7. Overnight oat

Do overnight oat se dá dát víc než jen oves. Třeba semínka. A kde jsou semínka, tam nesmí chybět ani to lněný. Určitě je lepší semínko maličko pomlít, aby prostě nezůstalo uzavřený.

8. Kaše a kašičky se lněným semínkem

Na hrubo nebo na jemno, je to jedno. Lněný semínko se dobře hodí do cereálních kaší. Takové teplé kaše jsou dokonalou snídaní pro zimní dny.

9. Zápara do pečiva

Pokud doma pečete nebo chcete začít péct domácí pečivo, máte další možnost, jak využít lněné semínko. A to v podobě zápary – směsi nabobtnalých semínek, které se vmíchají do chlebového těsta.

10. Salsy

V mnoha zemích dávají semínka a oříšky do sals. Třeba spousta španělských sals je prostě o tom, že umelete nebo utlučete oříšky, přidáte rajčatovou omáčku a tak dále. Stejně jako oříšky se dá použít i lněné semínko. Taková salsa se pak hodí na maso, salát nebo třeba grilovanou zeleninu.

10 tipů, jak použít lněné semínko při vaření i pečení každý den

A co vy, máte nějaký zaručený způsoby, jak si dopřát lněný semínko?

dify.cz
[jetpack-related-posts]

8 ks komentářů

  1. Díky moc za tenhle web! Za skvělé nápady. Všechny tyhle zdravé věci jako semínka (lněná, chia, sezamová, slunečnicová…), ovesné vločky, kokosový olej, mám doma. Ale vůbec jsem nebyla schopná je použít, začlenit do života. Tak teď se mi v troubě peče moje první domácí granola, kokosák jsem si dnes dala do koupele a konečně ho použila i v kuchyni, v té granole. A to jsem tvé stránky objevila teprve včera :-) Díky!

  2. Dobry den! Taky bych mela jeden overeny tip. Pri mem dlouhodobem pobytu v jedne africke zemi jsem sledovala zeny pri priprave lneneho seminka. Nejdrive odstranily pres sitko ruzne necistoty, pote jej nasucho oprazily a nakonec utloukly ve hmozdiri, spolu s oloupanym cesnekem. Tato smes se pote uzivala bud jako napoj , do salatu, k masu… Musim rict, ze nam to s manzelem velmi chutnalo a trosku jsme si tuto smes upravili podle nasi chuti, takze jsme si tuto smes jeste polili olivovym olejem a pojidali jen tak s jejich chlebem, ale vyborne to bylo i v salatu.