Vazelína do přírodní kosmetiky nepatří, je z ropy

Vazelína není dobrá, je z ropy

Vazelína na mě vždycky působila dobře. Byla z lékárny. Byla bez parfémů a barviv. Ale bohužel, docela mě zklamala. Je sestřičkou minerálního oleje. Je totiž z ropy.

O původu vazelíny

Vazelína byla objevena už v roce 1859 v Pennsylvanii. Usazovala se totiž v pumpách na ropných polích a bylo třeba ji pravidelně odstraňovat. Mladý newyorský chemik se této hmoty chytil. Všiml si totiž, že se tamní muži těmito usazeninami mazali, hlavně je používali na odřeniny a popáleniny. Odvezl si tedy vzorky a po měsících testování dostal vazelínu v podobě, jak ji známe dnes. Začalo se jí říkat petroleum jelly.

V roce 1870 už byla vazelína patentovaným produktem. Během desítek let byla svědkem dob blahobytu i dvou světových válek. Dodnes si zachovala svoji „image“ a je hojně používaná jak samostatně tak v mixu.

Ropná vazelína

Vazelína je tedy ropného původu. Není přírodní. I když, i ropa jednou taky byla organickou hmotou.

Není úplně snadné najít konkrétní důvody, proč vazelína není dobrá. Ono je to těžké. Je to stoprocentně chemický přípravek, na kterém jsou navíc zainteresována dvě obří světová monstra (pardon za ten výraz, ale jinak to nešlo :)) – farmaceutický a ropný průmysl. Je velmi, velmi rozšířená i v kosmetickém průmyslu a lékaři ji z velké části přijali za svou. Kdo by tedy financoval výzkum, zda je vůbec bezpečná, jaký má vazelína vliv na zdraví?

Podle většiny organizací by měla být vazelína bezpečná, problém je však ve slovíčkách – anglický „may“ má totiž do naprosté jistoty daleko. Některé organizace však už jistá rizika vidí – třeba Environmental Working Group, americká organizace, která se snaží o předávání informací z oblasti zdraví veřejnosti.

Mně osobně stačí fakt, že je čistě ropného původu. U mnoha jiných věcí pocházejících z ropy se už nebezpečnost prokázala nebo jsou považovány za pravděpodobně riskantní. Zrovna tak práce v petrochemii je zdraví škodlivá.

A ty dobré účinky vazelíny?

V jednom zajímavém článku jsem našla tohle:

„Petrolatum seals off the skin from water and air, and “it allows the skin to heal itself,” says Calgary pharmacist Skip Gibson.“

A dále „The reduction in water loss makes it easier for the epidermis to continue normal function.”

Vazelína tedy pokožku dokonale přikryje a nepustí nic ven ani dovnitř. Z tohoto lze poměrně snadno vyvodit, že vazelína je cosi zcela nepropustného, co nenechá pokožku ale ani dýchat. Sama o sobě tedy nic neléčí ani nepomáhá, pouze pokožku dokonale odizoluje od vnějšku. Bohužel, někteří ji používají celoplošně – jejich kůže tedy nemůže dýchat a ani vylučovat toxiny. A u čerstvých ran platí totéž – vazelína nenechá tělo vyloučit cokoliv, ani bakterie či nebezpečná tělíska.

Tedy, že žádné zvláčňování ani hydratace kůže se nekoná.

Co se týče vstřebávání vazelíny, dle dostupných zdrojů se nevstřebává do pokožky.  To ale bohužel neznamená, že je její používání bezpečné.

Vazelína je schovaná všude, i v dětských produktech

Vazelína je bohužel tak rozšířená, že se často objeví na místech, kde bychom ji opravdu nečekali. Najdeme ji také pod názvy petroleum jelly, petrolatum, white petrolatum, soft paraffin nebo multi-hydrocarbon. Dekorativní kosmetika, pečující kosmetika a hlavně dětská kosmetika. Mazat usazeninou z ropy jemnou dětskou pokožku není vůbec dobrý nápad. A vzhledem k možným karcinogenním a jiným účinkům vazelíny už vůbec ne.

Jediná oblast, kde má vazelína své místo, je asi ta dekorativní kosmetika. Její schopnost sedět na kůži totiž znamená, že vstřebatelnost toho špatného z kosmetiky je horší. Navíc se aplikuje jenom lokálně. Na nějakou dobu to bude tedy nutné zlo, bohužel.

Čím vazelínu nahradit?

Možností, jak nahradit vazelínu, je mnoho. A nemusíme chodit vůbec daleko. Stačí si vzít k ruce včelí vosk a náš oblíbený olej – třeba olivový, kokosový nebo i obyčejný slunečnicový. Jeden takový recept najdete třeba tady a nebo různé varianty tady . A náš vlastní produkt bude přírodní a navíc bude mít mnoho příznivých účinků. Oceníme třeba schopnost eliminovat různé infekce.

dify.cz

6 ks komentářů

    1. Ahoj Baro, přesně tak. Jeden díl oleje dle Tvého výběru a jeden díl vosku. Je to ale jen jeden z receptů. Čím víc oleje tím měkčí výsledek bude. Nejlepší na tomhle je, že se to prakticky nedá zkazit! :) Mastička Ti bude vždycky fungovat, jen bude tužší nebo tekutejší. Jinak na mastičku je taky super bambucké máslo, to má pěknou konzistenci samo o sobě a zrovna tak spoustu moc fajn účinků.

  1. Dobrý den, mám jen dotaz: ropa je přeci přírozdí zdroj, proč je tedy vazelína tak špatná a nepřírodní, když pochází z ropy – která přeci přírodní je(vznikla z organického materiálu)? Vaselina alba i vaselina flava se používá v magistraliter přípravě, vaselina alba dokonce na přípravu mastí a past na bércové vředy(otevřené, špatně se hojící rány). Je jasné, že není vhodná na pleťové krémy a podobně z hlediska čistě okluzivního účinku, ovšem nevidím důvod proč by měla být tatp surovina takto dehonestována a považována de facto za jakýsi jed. Rozhodně svojí poznámkou nechci říkat že je vše z ropy zdravé, ale taktéž si myslím, že by se nemělo říkat že vše z ropy je nezdravé.

    1. Dobrý den Kristýno, vazelína má v určitých málo případech nějaký smysl, ale není látkou, kterou by člověk přirozeně používal. Lidi se od nepaměti mazali třeba oleji, sádlem, ale ne ropou. Pro tělo to není látka, se kterou by přišlo přirozeně do styku. Já sama třeba tímto způsobem uvažuju. Chci na svoje tělo dávat to, co je pro něj přirozené a co navíc na něj bude mít pozitivní účinky. A ano, ropa je přírodního původu, ale ono nakonec úplně všechno na Zemi je „přírodního původu“. Vazelína je ale pro mě něco podobného jako plasty třeba. Nikdo mi nezaručí, že je to skutečně bezpečné, takže já místo plastů radši volím keramiku, sklo, dřevo, textil. Další věc, co mně osobně vadí, je postavení ropného průmyslu, už jen díky téhle skutečnosti je prakticky jisté, že vazelíně ještě dlouho nic nepodlomí pozici, že se stále bude hodně používat bez ohledu na to, do jaké míry je vhodná nebo bezpečná. Naopak často se propaguje jako úžasná věc, kterou musí mít každý doma. Že je „úžasně hydratační“, což prostě není pravda. Vlastně asi na základě tohoto jsem napsala tenhle článek, protože vazelína vždycky šla mimo mě, ale pak jsem třeba viděla, že hodně lidí s ní vyrábělo „100% přírodní kosmetiku“ :)