Šlehaná másla – co se v receptech většinou nedočteme

Výroba šlehaných másel - co se v receptech většinou nedočteme

Dlouho jsem šlehaným máslům odolávala a, popravdě, nechápala jsem jejich oblíbenost. Když se mi v hlavě začala převalovat myšlenka na sestavení prvního ebooku, začalo mi být jasné, že nastala právě chvíle šlehaných másel – bez nich by žádný kosmetický receptář nebyl kompletní :).

Dneska už si občas s radostí něco našlehám a taky objevuju, jak másla vylepšit nebo jak je dál použít. Tak jsem se rozhodla, že nějakou tu inspiraci a zkušenosti taky sepíšu a podělím se o ně.

Jde to i bez kokosáku

Když jsem před lety hledala recepty a informace k tématu, skoro ve všech máslech jsem nacházela kokosák. Mám ho ráda, to jo, ale pracuje se s ním prostě ne zrovna jednoduše. V zimě je tuhý jak kámen, v létě úplně teče. Musíme tedy jeho použití vždy uzpůsobit podmínkám. A to mě nebaví. Taky jsem nikdy nebyla z receptů obsahujících kokosák moudrá, protože jsem nevěděla, jestli jejich autor počítá s jeho pevnou nebo naopak tekutou formou. Vůbec se mi tak do šlehání nechtělo a odkládala jsem to.

Takže na kokosový olej do šlehaného másla jsem zapomněla a radši zvolila jednodušší přímočařejší cestucestu bambuckého másla a tekutých olejů. Případně másla kakaového a olejů. A maximum toho šlehám zastudena. Velkou výhodou je, že ingredience můžeme případně přidávat v průběhu a měnit tak výslednou tuhost produktu.

Zastudena šlehané je parádní

Právě zastudena se mi máslo šlehá skvěle. Nestane se mi, že bych na něj zapomněla v mrazáku, nemusím čekat a opakovaně směs kontrolovat. Prostě odměřím suroviny a hned šlehám. Pokud chci máslo připravit z másla kakaového, smíchám ho s troškou oleje, rozpustím a dám lehce poztuhnout. Pak už dál pracuju zase zastudena.

Speciálně pokud používám i za běžných teplot tužší suroviny (třeba to kakaové máslo), postupně přidávám olej, dobře ho všlehám a nechám produkt vytuhnout, vyzkouším tuhost a případně všlehám další olej.

Abych řekla pravdu, nevím, v čem je takhle připravované šlehané lepší. Prostě se mi nějak víc líbí, je mi příjemnější a hlavně je to o tolik jednodušší a rychlejší.

Pokud náhodou máte bambucké poněkud tužší při pokojové teplotě, můžete ho zkusit rozmělnit vidličkou a nebo nechat jen malinko nahřát.

Můžu x olej nahradit olejem y?

Často mi chodí dotazy ohledně zaměňování surovin. A odpověď na tu otázku je docela univerzální, aplikovatelná i na jiné kosmetické produkty. Můžeme bez problému zaměnit tekutý olej za tekutý olej. Volba konkrétního oleje je zcela na nás, se všemi vyšleháme máslíčko. Pozor si jen dáváme na oleje tuhé za pokojové teploty – právě ten kokosák nebo třeba babassu.

Jinak pokud to ještě víc zevšeobecníme, tak nahrazovat můžeme dle libosti. Jen musíme zachovat určitý podíl olejů/másel pevných za podmínek, ve kterých budeme produkt skladovat. A čím vyšší ten podíl bude, tím pevnější bude i máslo, naopak menší podíl znamená krémovitější konzistenci. Například při teplotách kolem 20 stupňů budeme chtít aspoň 50 % bambuckého v produktu. K získání pevnější konzistence a nebo zvýšení teploty, kterou produkt vydrží, nám pomůže taky kakaové máslo nebo vosk.

Šlehané máslo mi slehlo, co teď?

Šlehané máslo si uchová svoji nadýchanost, jen pokud ho budeme uchovávat v pro něj optimální teplotě. Když se přehřeje, slehne, ztratí svoji nadýchanost. Kolik toho to naše máslíčko vydrží, to záleží na jeho složení. Pokud nám ale přeci jen slehne, můžeme ho vyšlehat znovu, pokud by v něm byly tvdé hrudečky, tak ho nejdřív roztavíme. Musíme mu ale zaručit podmínky, za kterých bude moct zůstat vyšlehané, a během šlehání možná trošku chladit.

Abychom se tomuhle úplně vyhnuli, můžeme si poladit náš receptpro letní období třeba ubrat tekutých olejů, někdo tyhle produkty taky skladuje v lednici.

Speciálně si taky dáváme pozor při cestování s produktem, dost jednoduše se totiž přehřeje, pokud ho budeme mít třeba v tašce. A když ho necháme pod oknem, taky se nám rozteče.

Že je moc mastné?

Ne každému vyhovuje produkt 100% složený z olejů. Abychom mu ubrali na mastnotě, můžeme do něj zašlehat třeba škrob. A jinak taky stojí za připomenutí, že každý olej může budit jiný dojem, co se týče mastnoty. Z tohoto důvodu nám může přijít vhod třeba lehčí, dobře se vsakující oleje – zkusit můžeme meruňkový, hroznový nebo šípkový.

Jak dál ladit?

Šlehané máslo můžeme dál vylepšit vším, co se spojí s oleji – můžou to být esenciální oleje, různé extrakty a tinktury, aktivní látky v prášku, které zašleháme. Hodně oblíbený je taky vitamín E, který je nejen dobrý pro pokožku, má taky antioxidační účinky a tím pomůže oddálit žluknutí olejů.

A co šlehané máslo dál využít?

Šlehané máslo se dá použít jako parádní základ pro další výrobky. Stačí, když do něj zašleháme další ingredience. Můžeme z něj udělat třeba letní třpytivý krém s micou. Perfektně poslouží jako základ deáče, pokud do něj zašleháme jemnou jedlou sodu (nebo jinou aktivní deo složku). Taky z něj můžeme vyrobit lehký scrubík.

Takže tu máme vlastně o důvod víc, proč si máslíčko vyšlehat :).

Jinak nevím jak vy, ale my už máme našeho favorita mezi bambuckými másly. Je to BIO certifikované karité od Terpenicu. Máme ho ve dvou verzích – bílé bez vůně a nebo krémové panenské s lehkou vůní.

dify.cz