Projekt domácí jogurt – snadný, rychlý a neskutečně lahodný

Recept na domácí jogurt

Domácí jogurt, tak k tomu jsem se odhodlávala hodně, hodně dlouho. Pořád jsem měla nějak zafixované, že je to složitý, zdlouhavý proces. Jedno dlouhé odpoledne mě ale přivedlo na stránky o výrobě jogurtu, na krásné obrázky a mimořádně krátký návod, jak na to. Bylo rozhodnuto. Po příchodu domů jsem sáhla po hrnci, mléku, jogurtu a velkém kelímku. A ráno testovala první vlastní jogurt. Zážitek DOKONALÝ!

Domácí jogurt je SNADNÝ!

Výroba jogurtu je opravdu snadná. Nutně potřebujete jen dvě suroviny a dvě nádoby, nejsou třeba žádná zařízení!

Připravte si:  mléko a bílý neslazený jogurt s živými kulturami – dle diskusí se hodně osvědčila Holandie, a poměr byl zhruba velká lžíce jogurtu na každých 250 ml mléka nebo malý kelímek na litr mléka.

A mějte na pomoc: hrnec na ohřev mléka a nádobu, ve které budete domácí jogurt „pěstovat“. Dále budete potřebovat metličku, velmi dobře funguje taky ruční minimixérek na přípravu frappé. Pokud máte doma teploměr, tak ten taky.

Jak na výrobu jogurtu? Tady je jednoduchý recept

Vyrobit jogurt je velmi snadné a spočívá v podstatě ve 4 snadných krocích.

  1. Vybrané mléko – jakékoliv, jakkoli tučné, čerstvé nebo krabicové, zahřejeme na zhruba 80 – 85 stupňů. U mě odhadem do okamžiku, než se hladina začne lehoučce vlnit a vznikat škraloup. Jelikož mléko je pasterované, tato teplota u něj stačí. Škraloupek seberu a nechám chladnout. Někteří mléko chladí rychleji, třeba vložením nádoby do dřezu se studenou vodou.
  2. Když má mléko zhruba 40 stupňů (je tedy na dotek lehce teplejší), zamíchá se do něj důkladně jogurt = probíhá naočkování, například za použití metličky nebo elektrického frapovače. Směs se přelije do uzavíratelné, čisté nádoby nebo menších nádobek. Zde opět zkoušíme, co nám lépe vyhovuje, někteří jsou spokojenější s jednou větší nádobou. Roli ale hraje i fakt, že u malých nádobek prostě obsah zkonzumujeme a zbylé skleničky zůstávají nedotčené.
  3. Směs v uzavřené nádobě uložíme na teplé a klidné místo. Já to dala do dek.
  4. Necháme 4 – 24 hodin fermentovat. Čím delší doba fermentace tím kyselejší by jogurt měl být. Po uplynutí této doby uložíme jogurt do ledničky, proces fermentace se bude pomalu zastavovat. Je ale velmi pravděpodobné, že po vyndání z ledničky v nádobce objevíme více tekutiny na povrchu – to je právě výsledek dojíždějící fermentace v lednici.

Co potřebujete nebo chcete vědět, že začnete vyrábět vlastní jogurt

Je důležité dbát na čistotu a používat jen čisté nádobí a nástroje. Proto v žádném případě nevkládáme jednou olíznutou lžičku do mléka, nepoužíváme jogurt s drobečky nebo jakoukoli jinou příměsí a tak dále. Cokoliv z výše jmenovaného by mohlo surovinu kontaminovat a způsobit množení nežádoucích bakterií. Ale to ostatně platí u čehokoliv.

Hustý doma dělaný jogurt

Každá jogurtová kultura se může chovat trošku jinak, každé mléko může mít různý obsah tuků, laktózy a tak dále, zrovna tak naše chutě jsou odlišné. Je tedy možné, že první jogurt nebude úplně podle vašeho a že budete muset testovat. Ale to vůbec nevadí. Váš jogurt bude vždy podstatně zdravější než ten kupovaný a určitě najdete způsob, jak ho upotřebit – ať už k výrobě jogurtového mléka, do vaření, na vykapání, možností jsou spousty.

S předešlým souvisí i teplota, kterou budou bakterie potřebovat. Obecně se dá říct kolem 40 stupňů. Při zamíchání jogurtu do mléka musí být teplota v rozmezí zhruba 32 až 48 stupňů. Samotné vytváření jogurtu pak probíhá kolem těch 40 stupňů. Také by mělo stačit nádobu s naočkovaným mlékem uložit do peřin – já to tak dělám a po mnoha hodinách z nich tahám krásně teplý velký kelímek jogurtu.

Doba fermentace záleží na nás – může být od 4 do 24 hodin. Čím déle necháme zrát, tím více kyseliny mléčné dostaneme a tím kyselejší bude výsledek.

Hustota jogurtu pro vás může být důležitá –zde je několik tipů, jak dosáhnout hustšího jogurtu:

Prvotní ohřívání mléka pomůže k hustšímu jogurtu – mléko se „nakoncentruje“ odpařením. Čím déle držíme na vyšší teplotu, tím více se zhustí.

Více tuku v mléce vede k hustšímu jogurtu. Můžete použít třeba i trochu smetany. Rozhodně to není žádný velký prohřešek :)

Přidání sušeného mléka také docílíme hustšího výsledku, ovšem já osobně to vidím jako zbytečné přidávat další složku.

Na některých blogách uvádějí přidání želatiny – na čtvrt litru mléka dají lžičku želatiny, tu rozmíchají v trošce odlitého mléka. Poté smíchají se zbytkem mléka a přesunou se k ohřívání. Já osobně ale chci pravý jogurt, bez dalších přísad.

Delší fermentace udělá jogurt hustším – vydělí se více tekutiny

Jogurtovač je přístroj, který vůbec není pro výrobu domácího jogurtu nutný. Jogurtové bakterie to zvládnou bez problému i bez něj, možná snad v zimě je pro některé jistotou vhodné teploty. Takže pokud se vám do jogurtovače nechce, nevadí. Pokud máte pocit, že vám přípravu jogurtu usnadní a zpohodlní, jen do toho.

Hurá do experimentování

Pusťte se do svého prvního jogurtu. Zkuste to s Holandií a plnotučným mlékem.A nechte 8 hodin fermentovat. Jakmile svůj první jogurt ochutnáte, uvidíte, že kupovaný už nemá cenu. A že budete chtít objevovat, co všechno se s jogurtovými kulturami dá.

Dezert z domácího jogurtu

dify.cz
[jetpack-related-posts]

2 ks komentářů