Proč jsme vyměnily (ve většině případů) levanduli za lavandin?

Jaký je rozdíl mezi esenciálním olejem lavandinu a levandule?

Dlouho jsme milovaly levanduli (a teda stále milujeme) a používaly ji v našich receptech. A pak jednoho dne se něco stalo a my naši milovanou levanduli ve většině případů nahradily lavandinem? Proč?

Levandulový esenciální olej patří mezi ty „nejprovařenější“. Má krásnou vůni, báječné účinky a určitě si zaslouží naši pozornost.

U levandulí se setkáme s řadou kultivarů a esenciální olej se vyrábí hned z několika z nich. Nejznámější je levandule lékařská, kterou najdeme na pultech obchodů i v mnoha receptech na kosmetiku i léčivé přípravky. Bohužel ale často to, co se značí jako levandule lékařská, levandulí lékařskou ve skutečnosti není. Levandulový esenciální olej se velmi často pančuje či všelijak upravuje, případně se nahrazuje levnějším olejem vyrobeným z jiných kultivarů. Právě protože si jsou esence z různých kultivarů podobné, snadno se zaměňují mezi sebou. Bez laboratoře nebo velmi zkušeného nosu se těžko rozpoznává, co je s jistotou pravá levandule a co není. A pravda je taková, že se do lahvičky s nálepkou levandule často zabalí právě lavandin. Protože je levnější.

Ano, lavandin je levnější. Nemá tak dobře znějící jméno, neproslavil se tolik svými účinky a taky je levnější na výrobu. Jedná se o kultivar, který obsahuje vysoké množství esenciálních olejů, takže cena vydestilovaného oleje je oproti levandulovému nižší. A co si budeme povídat, to je příjemné. I proto většinou z naší nabídky propagujeme lavandin. Je to za málo peněz hodně muziky.

Lavandin krásně voní, je trošku květinovější, účinky je podobný levanduli, ale není tak silně sedativní. Což nám vůbec nevadí. V běžném životě si lavandin užijeme náramně a rozhodně ho doporučujeme. I proto, že je za krásnou cenu.

Pokud vás zajímají rozdíly mezi oběma esencemi, na prostěmiluju máme článek na téma Levandule vs. lavandin: jaký je mezi nimi rozdíl, po kterém sáhnout?.

Jinak na levanduli jsme samozřejmě nezanevřely. Přidaly jsme ji taky do naší nabídky a jsou situace, kdy ji určitě doporučíme nad lavandinem. Třeba pokud vás vyloženě zajímají uklidňující účinky, tak se určitě vyplatí sáhnout po levanduli lékařské.

PS: Lavandin i levanduli máme v potravinářské kvalitě. Jsou 100% čisté, přírodní a jejich vysokou kvalitu garantují laboratorní analýzy a mají BIO certifikát. A ta vůně! Btw není divu, že lavandin patří mezi nejoblíbenější esenciální oleje v naší nabídce a když ho někam vezmeme, všichni na něj pějou chválu :).

dify.cz