Kosmetická rutina, i tu chceš :)

Kosmetická rutina - proč ji mít a jak ji najít

Nejsem příznivcem trávení času v koupelně a v kosmetických otázkách jsem spíš minimalista. Nicméně… je mi jasné, že určitou pravidelnou péči naše pleť potřebuje. A abychom si ji zajistili, většinou to chce nějakou tu kosmetickou rutinu.

Kde je moje kosmetická rutina?

Přiznám se bez mučení a vim, že je to dost paradox. Nemam svoji kosmetickou rutinu, za ty roky jsem si nebyla schopná ji zajet. Kosmetiku používám tak, jak ji potřebuju. Produkty, které přímo vyloženě nepotřebuju, tak na ty většinou zapomínám. Flákám tedy všechno, jako jsou pleťové a vlasové masky, všelijaké čistící procedury a někdy i ty krémy a séra.

Taky vim naprosto přesně, proč ji nemám – spoustu let už řešim především věci, co hoří. Takže prostě hromada dalších, méně urgentních záležitostí zůstává tam někde vzadu. No, a přesně tam zůstaly pleťové masky a další kosmetické drobnosti :).

A tak nějak tuším, že nejsem jediná, kdo to tak má. A možná – teda asi určitě – je to škoda. 

Proč hledat kosmetickou rutinu?

Ať chceme, nebo ne, o pleť se musíme starat. Dnešní životní styl a prostředí dávají naší kůži zabrat a ubíhající čas nám taky neprospívá. Pokud pleti nebudeme dávat péči, časem se nám to vymstí. Vždycky je lepší prevence než náprava škod.

Kosmetickou rutinu potřebujeme proto, abychom skutečně pleti dopřáli, co potřebuje. Rutina zajistí, že jí to dáme – pravidelně a v dostatečné míře. Rutina nám pomůže přemoct takové to “teď se mi nechce” nebo “teď nemám čas”. Mít rutinu znamená počítat s něčím a nezapomínat na to. Trik rutiny je taky v tom, že nad tím vším nemusíme zas a znovu přemýšlet. Nemusíme vynalézat kolo. Máme ho totiž připravené a stačí jen nasednout.

A abych nezapomněla… Chce to začít hned. Ne čekat, až bude naše pleť “potřebovat péči”. Až její potřeba péče bude viditelná, bude už pozdě.

Jak by naše kosmetická rutina měla vypadat?

Kosmetická rutina by měla myslet na všechny kroky péče o pleť. Některé by měly být na denním pořádku, jiné přijdou na řadu pravidelně třeba na týdenní nebo měsíční bázi. Na jiné dojde až ve chvíli, kdy budou skutečně potřeba – ty ale nebudou ani tak součástí rutiny, jako spíš “balíčku chytré pomoci”.

U jednotlivých částí rutiny je důležité, aby existence každého z nich měla smysl a aby byly za sebou správně poskládané. Takže třeba u každodenní večerní péče se tu setkáváme s klasickou trojkombinací čistění-tonizace-ošetření. Některých lidem to prospívá i po ránu, mnozí vynechávají první vyloženě čistící fázi. Jednou týdně můžeme přidat taky lehkou exfoliaci před a extra hydrataci na konec. Podle potřeby vylepšíme masáží a pokud je třeba, zapojíme do hry esenciální olej pro další účinky. Díky rutině to celé bude otázka chviličky a nebudeme muset nad tím vůbec přemýšlet.

Jako jakoukoliv jinou rutinu, i tu kosmetickou si možná budeme muset ladit. Já určitě. Inspirací mi bude zas minimalismus a do rutiny zahrnu jen to, co má smysl. A vyberu takové produkty, které budou prostě fungovat. Pro mnohé z nich sáhnu do ebooků, ale určitě bude prostor i pro nové recepty.

Balíček chytré pomoci

Znáte takové to, když potřebujete rychle něco vyřešit a teď pátráte po tom jak? A nebo třeba nepátráte, protože máte dojem, že asi není, co by pomohlo?

Popraskané rty, spálená ramena, hnisavý pupínek nebo kruhy pod očima, to jsou případy, kdy by se nám hodilo vytáhnout z rukávu nějaké fajnové řešení. A přesně tady oceníme, pokud budeme mít “balíček chytré pomoci”. Představme si ho jako pomyslný balíček sestávající z informací a prostředků, díky kterým chytře vyřešíme daný problém. Díky němu budeme vždycky vědět, jak si pomoct, a budeme k tomu mít potřebné vybavení. Přitom se vlastně jedná o něco tak jednoduchého, jako je práce s informacemi a zkušeností.

Na co ještě při hledání kosmetické rutiny myslet?

Jen přidávám ještě pár bodů, které nám pomůžou při hledání kosmetické rutiny…

  • hledáme produkty, které nám prostě sedí a na které se můžeme spolehnout
  • vyplatí se zaměřit na takové výrobky a kroky, které budou vyžadovat minimum času
  • vyřadíme to, co nám neslouží – a zapamatujeme si, že příště už to nekoupíme
  • najdeme si i lahůdky, kterými se můžeme občas potěšit. Hodně nám tu pomohou hydroláty a esenciální oleje.
  • vyzjistíme si i ty nejlepší suroviny pro naši pleť – s nimi pak můžeme čas od času vyčarovat nový produkt nebo jim najít nové uplatnění
  • myslíme i na spotřebu všelijakých jednorázových produktů – tamponků, ubrousků…  A zkusíme jim najít chytřejší alternativu. Někomu vyhovují prací polštářky z jemňoučké látky, jinému třeba mořské houbičky nebo různé další houby přírodního původu. Většina z nich při dobré péči vydrží opravdu dlouho.
  • a taky samozřejmě kosmetická rutina musí pěkně padnout do té denní rutiny – aby to šlo jako po másle, hlavně po ránu :)

Kosmetická rutina - proč ji mít a jak ji najít

A co vy a kosmetická rutina? Patříte mezi ty, kteří ji mají odjakživa, nebo jste spíš jako já, že si ji pořád ne a ne zajet?

 

dify.cz