Aromaterapie a psychika – jak se podpořit esenciálními oleji

Aromaterapie - esenciální oleje a jejich vliv na psychiku

Ano, aromaterapie funguje. Vůně mají skutečně moc!

Aromaterapie může mít spoustu podob. Bohužel je všechny stále ještě spousta lidí hází do jednoho pytle. Mají pocit, že je to hra s vůničkami, pro srandu a bez vědeckého základu.

Aromaterapie – tedy ta správná, případně aromaterapie přímo vědecká – nepracuje s vůněmi jako takovými. Pracuje s tím, co se za vůněmi skrývá – s chemickými látkami, jejich modekulami a využívá jejich účinků. Na tom přeci není nic neobvyklého. Medicína taky využívá látky, které nevidíme – a nikdo nad tím nepochybuje. Třeba spousta vysoce těkavých látek patří mezi dráždidla a zároveň mají omamné a psychotropní účinky a nikdo se nad tím nepozastavuje. Proč tedy pořád spousta lidí nedovede aromaterapii brát s vážností?

Esenciální oleje jsou získávány z rostlin a jsou velmi komplexní. Zrovna jako každá rostlina obsahuje ohromné množství látek, i esenciální olej z ní získaný je směsí mnoha substancí. Účinky rostlin jsou většinou relativně jemné. Koncentrace jednotlivých aktivních substancí je často relativně nízká a jejich možné nežádoucí účinky jsou zpravidla mírněny nebo eliminovány přítomností dalších látek. U esenciálních olejů je pochopitelně koncentrace jednotlivých látek vysoká – ale protože je ředíme, ve výsledném produktu je jejich koncentrace opět nízká.

Naštěstí to vypadá, že se blýská na lepší časy – esenciálním olejům už se věnují i některé velké výzkumy a řada lékařských zařízení po světě je začíná používat v praxi.

Esence a psychika

Je skvělé, že esenciální oleje nám vlastně přinášejí především pozitivní účinky, pokud mluvíme o vlivu na psychiku. Je velmi nepravděpodobné, že by nám zkazily náladu nebo sebraly chuť do života. Naopak nám můžou pomoct pozvednout se, načerpat chuť tvořit nebo naopak podpořit naši schopnost relaxovat.

Esence působí na stejných principech jako jakékoliv přípravky používané v medicíně. Mají vliv na biochemické procesy v těle, vstupují do nich. Často stačí velmi málo – třeba kapka dvě do aromalampy, difuzéru nebo do masážního oleje.

Schopnost se koncentrovat

Klasikou je rozmarýn, ale pomůže nám třeba taky citronová tráva nebo citron či petitgrain. Někomu funguje taky levandule a kadidlo, to hlavně v případě, že se potřebuje taky zklidnit.

Pokud nám jde o schopnost se učit a podpořit bdělost, tak se nám kromě rozmarýnu budou hodit i další esence, které taky obsahují kafr – myrha, šalvěje, některé druhy lavandinu. Určitě nemůžeme zapomenout taky na mátu a eukalypt.

Pocit štěstí

Tady je asi nejtypičtější pomeranč, ale sáhnout můžeme taky po růži a gerániu, skořici, hřebíčku nebo zázvoru.

Povzbuzení

Tradičně nám pomůžou citrusy, hlavně citron a grep. Skvělá je taky máta nebo třeba borovice.

Odplavení stresu

Ulevit nám ve stresových situacích dovedou typicky ty esence, které uklidňují. Třeba levandule, kadidlo a ylang ylang. Pokud zároveň potřebujeme spravit náladu, přidáme sladký pomeranč. V Japonsku prý zase tradičně používají citron. Snížit pocit napětí pomůže i bergamot.

Zajímavá je taky muškátová šalvěj, která pomůže uvolnit a odplavit stres a zároveň povzbudit.

Uvolnění a relaxace

Tady je klasikou levandule, ale hodit se nám bude taky santál nebo cedr, neroli, heřmánek a vanilka (absolue).

Tyto esence nám taky budou oporou ve chvílích, kdy máme pocit, že toho máme až nad hlavu.

K lepšímu spánku by nám pak měly pomoci tyto éterické oleje.

Proč esence ale nejsou všemocné

Esenciální oleje a v nich obsažené látky fungují relativně jemně, pokud se používají správně (tedy v malém množství). A na člověka nepůsobí izolovaně – jsou jen jedním z vlivů, které nad námi mají tak trošku moc. Na to musíme myslet ve chvíli, kdy se nám zdá, že se efekt esencí nedostavuje. V takovém momentě je na místě položit si otázku, jestli je tam něco silnějšího, co efekt esencí přebije. A jestli jim nějakým způsobem můžeme pomoct. Třeba když si do žil napumpujeme dávku kofeinu nebo jiného povzbuzovadla, zklidňující esence to budou mít fakt těžké. Mějme na mysli, že všechno je vlastně jen o chemii a esence nejsou všemocné, bojují o svoje místo se spoustou dalších látek, které si nás taky chtějí podmanit.

Ještě upozornění na závěr

I když používání esencí je poměrně dost bezpečné, zbystřit by měli všichni ti, kdo musí brát speciální ohledy na zdraví. Patří sem hlavně lidi s vysokým krevním tlakem a epilepsií a taky těhotné ženy. I u malých dětí esence používáme jen velmi obezřetně.

Dalších pár slov o bezpečnosti esenciálních olejů najdete tady.

dify.cz